Bankalararası Kart Merkezi – BKM Nedir?

Günümüz Türkiye’sinde artık her türlü ödeme sistemlerinin içinde nakit para kullanımı gittikçe azalan bir eğilim içinde olmaktadır. Değişen teknolojinin de gelişmesi ile beraber artık meydana getirilen işlemlerde daha oldukça gayrinakdi ödeme sistemi tercih edilmektedir. Bu hizmet anlayışı ile beraber 1990 senesinde 13 hususi ve kamu bankalarının ortaklığıyla BKM dediğimizBankalararası Kart Merkezi kurulmuştur. Temel amacı, her türlü ödeme sisteminde nakit para olmaksızın ödeme yapabilmeyi sağlamak yada desteklemek, lüzumlu altyapıları ve platformları oluşturmak, yürütmek ve geliştirmektir. Herhangi bir kar amacı gütmeyen BKM, bununla birlikte kredi kartı ve banka kartları ile ilgili işlemleri de yürütmektedir. Bu yönde prosedürler geliştirerek standardizasyonu sağlamaya yönelik emek harcamalar yaparak kararlar alır.

Ek olarak yurt içinde uygulamalar geliştirerek bankalar içinde takas ve hesaplaşmayı yapmak, yurt içi ve yurt dışı kuruluşları içinde ilişkiler oluşturmak ve lüzumlu hallerde üyelerini temsil etmek benzer biçimde çeşitli ana başlıklarda faaliyetlerde bulunmaktadır. En mühim işlevlerinden birisi de bankalarda yürütülen işlemlerin daha süratli, güvenilir ve düşük maliyetli olması amacıyla tek bir merkezden yönetmesidir.  2011 senesinde “BayBayNakit” kampanyası başlatan Bankalararası Kart Merkezi BKM Expres, temassız işlemler, en yakın atm, NFC, 3D Secure benzer biçimde çeitli ürünler ve hizmetler sunmaktadır. “BayBayNakit” kampanyası ile vatanımızda kart kullanım bilincini ön plana çıkarmak amaçlanmıştır. Nakit yerine kart kullanmanın cemiyet, çevre ve devlete katkılarına dikkat çekilerek özendirilmeye çalışılmıştır.

Bundan önceki yazımız olan ​​Öğretmenler İçin Düşük Faizli Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir