Bankalardan Konut Kredisi Alırken 2 Katı Faiz Ödememizin Arkasındaki 7 Gerçek

Son yıllarda devletimizde faiz oranlarının düşmesi ve devlet tarafınca konut kredilerine hususi bazı muafiyetlerinin tanınması ile beraber devletimizde inşaat sektörü ciddi yol almıştır. Bununla beraber konut arzı artmış, evi olmayanlar insanoğlu ev sahibi olmak için konut kredilerine rağbet göstermiştir.

Sadece konut kredilerinin faiz ödemelerini incelediğimizde, orta – uzun vadeli bir konut kredisinin geri ödemesinin nerede ise ana para kadar olduğu görülmektedir. Peki düşük faiz oranına karşın bu niçin meydana gelmektedir ? Şimdi size bankalardan konut kredisi alırken 2 katı faiz ödemenizin arkasındaki 7 gerçek mevzusunda data vereceğiz.

1- Her ne kadar konut kredisi faiz oranları öteki kredi türlerine nazaran daha düşük gözükse de; çektiğimiz nakit tutarının yüksek olması sebebiyle geri ödediğimiz faiz miktarı o denli artmaktadır.

2- Kredi çektiğimizde imzaladığımız sözleşmelere nazaran faiz miktarları maktu olarak değil nisbi kısaca yüzde oranında belirlendiği için ne kadar oldukça kredi çekersek ödeyeceğimiz faiz miktarı o derecede fazla olacaktır.

3- 50.000 TL’lik 120 ay vadeli bir konut kredisi kullanımında; averaj toplamda geri ödememiz 90.000 TL şeklinde bir sayı olurken, çekeceğimiz kredi miktarını 100.000 TL’lik 120 ay vadeli olarak çekersek 180.000 TL olarak geri öderiz. Böylelikle ödeyeceğimiz faiz miktarı iki katına çıkar.

4- Konut kredisi çekerken fazla faiz ödememize yol açan bir öteki hususta vade süresidir. Vade süresini arttırdıkça geri ödemedeki faiz miktarımız artar. Mümkün olan en kısa sürede bitirebileceğimiz oranda kredi kullanmamız halinde zararımız daha azca olacaktır.

5- Bankalarca meydana getirilen bazı kampanyalarda 3 ay geri ödemesiz, 6 ay geri ödemesiz şeklinde imkanlar sunulmakla birlikte; her ne kadar kampanya şeklinde gözükse de bu ödeme sistemleri de bizim daha çok faiz ödememize niçin olacaktır.

6- Bankalar arası faiz oranlarını iyi araştırmalı, yalnız geri ödemedeki taksit miktarını dikkate almamalı, toplam geri ödemeyi de hesap etmeliyiz. Kimi bankalar faiz dışı çıkarılan extra harcamalarla bizlerden aslına bakarsak daha çok para almaktadır.

7- Konut kampanyalarını da dikkate almalı, bazı inşaat firmalarının bankalarla yapmış olduğu anlaşmalarda daha uygun faiz puanları olduğunda; toplam maliyette %10 – 15 şeklinde daha uygun fiyatlarla konut sahibi olmamıza  olanak sağlamaktadır.

Bundan önceki yazımız olan Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvurusu 2021 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir