Bankalardan Kredi Alabilmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gereklidir?

Kredi başvurularında bulunuyorken, bildiğimiz suretiyle bankalar tarafınca bir kısım bazı belgelerin yanı sıra şartlar da aranmaktadır. Bu şartlar bilhassa kredi notu meselesinin uygulamaya geçişi sonrasında her ne kadar hafiflemiş benzer biçimde görünse de gene de bankalar bazı durumlarda halen bu şartları arıyor diyebiliriz. Aranan bu şartlardan bir tanesi de sigortalılık durumudur. Bu yazımızda genel olarak bankaların kredi başvurucularında aramış olduğu SGK şartı üstüne duracak ve dört gözle beklenen bir husus olan Bankalardan Kredi Alabilmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gereklidir konusunu aydınlatmaya çalışacağız.

Kredi Çekmek İçin Sigortalı Olmak Koşul mı?

Aslına bakarsak bu sorumuzun cevabı hem evet hem de hayır. Cevabın nasıl biteceği ise kredi notunuza nazaran belirlenecektir. Eğer kredi notunuz yüksek ise; doğrusu daha evvelde bankalara karşı mali sorumluluklarını yerine getirmiş, borçlarınızı zamanında ödemişseniz bu durumda bankaların verdiği gelir belgesiz kredilerden yararlanabilirsiniz. Sadece kredi notunuz düşük ise; bu durumda sizden gelir belgesi talep edilmesinin yanı sıra ile beraber bankalar sigortalılık durumu da arayabilir.

Mühim!  Yapılandırılmış SGK Borcunu Ödemezsem Ne Olur?

Banka En Azca Kaç Ay Sigortalı Olanlara Kredi Verir?

Bu aşamada net bir sayı verecek olursak; bankalar nezdinde kabul görmüş bir altı ay sınırı vardır. Bu altı (6) ay sınırı, şartlar mevzusunda daha esnek davranabilen bankalar açısından dört (4) aya düşebilmektedir. Sadece daha aşağılara inmeyeceği genel kaidedir. Şu demek oluyor ki eğer minimum 4 aylık sigortalı iseniz; bu durumda bankalardan kredi çekebilme ihtimaliniz pozitif yönde yöndedir diyebilriiz.

Bankalar Niçin Sigortalı Olma Şartı Koşuyor?

Sebebi bir ihtimal sizleri ilgilendirmeyebilir sadece işin mantığını kavrayınca, mevzuyu idrak etmek daha kolay oluyor. Bankaların kredi başvurucularında minimum dört ile altı ay içinde sigortalı olmaları şartını aramasının sebebi; hem aylık gelirleri ile ilgili bir güvence görmek, hem de kişinin bir yerde çalıştığını görerek kredi taksitlerini ödeme gücünün yerinde olduğu kanısına varmaktır. Bu sebeple sigortalılık durumu ehemmiyet arz edecektir.

Aylık Gelirim Var Fakat Sigortam Yok Kredi Çekebilir miyim?

Bu durumda oldukça sık rastlanılan bir durum olup, aylık geliri olmasına karşın herhangi bir yer çalışmayan kişileri, kredi başvurularında sıkıntıya sokmamaktadır. Ilk olarak şunu bilmek gerekir ki; bankalar belgeleyemediğiniz gelirlerinize güven etmeyecek ve yok hükmünde sayacaktır. İsterse aylık 10 bin TL geliriniz olsa da bunun bir anlamı olmayacaktır. Sadece geliriniz kira geliri, borsa geliri, vs. benzer biçimde bir gelir ise; bu tarz şeyleri banka hesap hareketlerinden belgelemeniz mümkündür. Bu durumda kredi için şansınız da artacaktır.

Bu soruya cevaben gene bir kesimi daha ele alacak olursak; bir yerde çalışan sadece sigortasız çalışan kesimin de durumu ehemmiyet arz edecektir. Bu kişiler her ne kadar aylık geliri olsa ve bir yerde çalışıyor olsa da; kredi onayı mevzusunda genel olarak sorun yaşayabilmeleri muhtemeldir. Şu sebeple bu kişiler banka nezdinde çalışmayan ve aylık geliri olmayan kişiler grubunda değerlendirilecektir. Bu konudaki tek şansınız kredi notunuzun yüksek olmasıdır. Sadece kredi notunuz yüksek olsa bile yüklü miktardaki kredi başvurularınızın onay görmesi oldukça zor olsa gerek.

Sigortam Yok Acil Kredi Lazım Ne Yapmalıyım?

Eğer sigortanız yok ise ve acil krediye ihtiyacınız var ise; bu durumda deneyebileceğiniz bir kaç alternatif yöntem vardır. Bunlardan ilki adınıza kayıtlı bir gayrimenkulü, aracı, arsayı, v.s. benzer biçimde bir malı ipotek göstermek olacaktır.  Bunun yanı sıra aylık gelir belgesi sunabilecek ve kredi notu iyi bir kefil de kredi başvurunuzun onaylanmasına mühim derecede tesir edecektir. Bu tarz şeyleri da yapamıyorsanız bu durumda kredi mevzusunda esnek kurallara haiz; gelir belgesiz sigortasız kredi veren bankalardan kredi başvurusu yapmayı deneyebilirsiniz.

Bundan önceki yazımız olan 10.000 TL 36 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir