Bankaların Fon Getirileri Nelerdir?

Fon Getirisi Nedir?

Günümüzde bankacılık sektöründe sıkça sorulan sorular içinde bulunan bankalar fon getirisi nedir hakkında hazırlamış olduğumuz bu yazı ile bu mevzuda aklınızda yer edinen sual işaretleri son bulmuş olacaktır. Bu kapsamda verilecek bilgiler yardımıyla bankaların fon getirisinin neler olduğu bilgisini almış olacaksınız. Sadece ilk olarak bankalar fon getirisinin ne olduğundan anlatmak yerinde olacaktır.

Fon getirisi, yetkili kuruluşlar tarafınca katılma belgesi karşılığında yatırımcılardan toplanan minik büyük türden birikimlerin bazı ana para piyasası araçlarına dengeli bir şekilde dağıtılmasıyla değerlendirilmesini elde eden varlıklardır. Fon getirisinde aylık net bir gelir bulunduğunu belirtmek zor olsa gerek. Şundan dolayı günümüz piyasa koşullarında her fonun kıymeti gün sonunda tekrardan belirlenmektedir. Bu duruma ek olarak eğer yatırım yaparken risk almayı göze alanlar var ise fon tipleri bu mevzuda destek olacaktır. Yazımızın devamında bankalar fon getirisi nedir mevzusunun detaylarına geçiş yapabiliriz.

Fon Getirisi Detaylar

Günümüzde bankalar fon getirisi nedir mevzusunda iki tip fon grubu bulunmaktadır. Bunlar A ve B tipi fonlardır. Portföy değerinin aylık averaj olarak minimum %25 kadarını, sürekli olarak, vatanımızda kurulan ortaklıkların hisse senetlerine yatırmış fonlar A tipi olarak belirlenmiştir. Öteki fon çeşidi olan B tipi fonda bu koşullar aranmamaktadır. Yatırım olarak riski göze alanlar için A tipi fon daha uygun bir çeşittir. A tipi fonlar kendi içinde da çeşitlere ayrılır. Çeşitlerden bazıları daha azca risk içerirken bazıları da daha çok risk barındırır. A tipi fonda tek avantaj eğer piyasa iyi takip edilebiliyorsa ve fonun ne vakit alınıp ne vakit satılması gerektiği mevzusunda data ve deneyim sahibi iseniz B tipi fonlara gore birazcık daha iyi gelir elde edilebilmektedir.

B tipi fonlar piyasa getirisinden daha azca yararlanıp parayı da riske edilmek istenmiyorsa uygundur. Mesela B tipi fonlar içinde B tipi likit fonun riski yok denecek kadar azdır. Sadece riski azaldıkça getiri de azalmaktadır. Fonlar mevzusunda net data bankaların web sayfalarında bilgileri ile beraber alınabilir. Bununla birlikte bankalarca sunulan fon getiri bülteni de data kanalı olarak kullanılabilir.

Bundan önceki yazımız olan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer? Düşer? 2021 [Çözüldü.] başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir