Bankaların Kara Listesindekiler Nasıl Kredi Kullanabilir?

Banka Kara Sıralama Nedir?

Bu yazımızda sizlere kredi sicili bozuk olan kişilerin iyi mi kredi çekebileceği hakkında yol göstermeye yönelik detayları paylaşıyoruz.

Kara liste müşterilerin banka da bıraktığı negatif izlenim, sorunlu krediler, çek ve senet ile ilgili bilgilerin Merkez Bankasında bir veritabanında, doğrusu tüm bu bilgilerin saklandığı bir platformda tutulmaktadır. Tüm bu bilgilerin tutulması öteki bankaların kişiye yada kuruma vereceği kredi, senet yada çek için bir öngörü oluşturmaktadır. Bankalar Merkez bankasında ki kayıtların yanında mühim bir kaynak olarak Kredi Kayıt Bürosunu  (KBB) kullanmaktadırlar. Kredi Kayıt Bürosu tüm bankaların ortak bir birimde toplandığı ve amacının kişinin yada kurumun bugüne dek yapmış olduğu kredi kartı başvurularından, kredi kartından yapmış olduğu harcamaların ödenip ödenmemesine kadar tüm ayrıntıların yer almış olduğu bir kurumdur. KBB bir banka müşterisi olarak iyisi ile kötüsü ile tüm bilgilerimizin yer almış olduğu bir özgeçmiş, defter diyebiliriz.

Bankalardan çeşitli vesileler ile kredi, kredi kartı yada kıymetli evraklarından herhangi biri kullanmak suretiyle alıp, düzensiz kullanma yada borcun geri ödenmesi esnasında yaşanmış olan sıkıntılara bağlı olarak banka tarafınca adı Merkez Bankasına bildirilen ve meydana getirilen incelemeler sonucunda kurum tarafınca Kara Listeye alınan kişiler birçok anlamda sorun yaşamaktadır.

Borcun ödenmesi durumunda ortalama olarak 5 yıl süresince Merkez Bankasının kayıtlarında kalmak zorunda olan müşterilerin neredeyse bankacılık işlemleri tamamen bitmektedir. Son yıllarda bankalar aracılığı ile artan fena sicil ve Kara Sıralama kayıtlarına giren sayının çokluğundan dolayı bankalar potansiyel satın alan arayışına girmişlerdir. Bu sebeple Kara Listedekilere kredi veren bankalar 2021 adı altında yeni bir potansiyel satın alan grubu oluşturuldu.

Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar 2021

Kredi veren bankadan ziyade banka müşterileri Kara Listede olduğundan bu fena sicili iyi mi iyiye dönüştürebileceğini düşünmek gerekir. Bu vesile ile Kara Listede olup kendi borcunu 1-3 yıl arasındaki bir süre diliminde ödeyip, çalmış olduğu banka üstünden vadeli mevduat hesabı açmak, otomatik satmaca ödemelerini ve para transferi işlemleri tertipli bir halde yapmak suretiyle banka ile aranızdaki ilişkiyi iyi duruma getirmelisiniz. Böylece Kara Listede bulunsanız bile banka size kredi vermeye yanaşabilir.

Ek olarak Kara Listedekilere kredi veren bankalar 2021 için ipotekli gerekseme kredi adı altında yeni bir kredi ürününü sunmaktadırlar. Tapusu kendi üstüne olan taşınmaza karşılık olarak banka müşterilerine bu şekilde bir kredi kullandırılmaktadır. Lakin her ne kadar taşınmanız bulunsa da banka sizin talebinizi Kara Listede bulunduğunuzdan dolayı kabul etmeme şeklinde bir lükse de haizdir.

Ek olarak https://www.finanspedia.com/kara-listedekilere-kredi-karti-veren-bankalar.html yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Bundan önceki yazımız olan 10.000 TL 36 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir