Bankaların Kara Lİstesinden Nasıl Kurtulurum

İhtiyaçlarınızın karşılanması doğrultusunda bankalardan almış olduğunuz kredi, kredi kartı, çek, senet vb. finansal işlemlerinizin tertipli kullanmama ve geri ödemeleri esnasında yaşanmış olan sıkıntılardan dolayı bankalar üstünden Kredi Kayıt Bürosu ve Merkez Bankası alan kişi hakkında takip başlatmaktadır. İdari ve Kanuni Takibe bağlı olarak belirlenen yasal süreler çerçevesinde borucunu ödemeyen banka müşterileri Kara Sıralama olarak tabir edilen kayda eklenmiş olur. Merkez Bankası tarafınca tutulan bu sıralama bankaların kişileri bildirmesi sonucunda eklenmiş olur. Kara Listeye kaydedilen bir şahıs minimum 5 yıl süresince bu listede kalır.

Talepte bulunan şahıs gereksinimleri doğrultusunda talepte bulunmuş olduğu bankacılık ürününü alabilmesi için Kara Listeden çıkması gerekmektedir. Kara listeden çıkmanın tek yolu ise, mevcud finansal borcun bir an ilkin ödenmesidir. Borcunu ödemeye başlamış olan bir şahıs 5 yıl içinde borcunu ödediği takdirde, anılan sürenin sonunda Kara Listeden kaydı silinir. Bu kayıt Merkez Bankasından silinse de bankaların kara listesinden silinecek manasına gelmez.

Kara Listedeki kaydının silinmesinden sonrasında kredi, kredi kartı vb. finansal ürünlerden birini talepte bulunacak olan kişilere bankalar pozitif cevap vermek zorunda da değildir. Bu ürünleri müşterilerine kullandırma yetkisi tamamen bankanın kendi inisiyatifindedir. Merkez Bankasının Kara Listesindeki kayıtta bulunmak, çoğu zaman banka müşterilerinin mevcud borçlarını ödemeye zorlanması noktasında mevcud bir yaptırımdan ibarettir.

Bundan önceki yazımız olan Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar GARANTİLİ başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir