Bankaların Repo Oranları

Repo Nedir?

Bu yazımızın mevzusu bankaların repo oranları olarak belirlenmiştir. Iktisat alanında çalışanların bilmesi ihtiyaç duyulan bazı kavramlar bulunmaktadır. Bunlar içinde yer edinen repo bir çok kimsenin merak etmiş olduğu mevzular arasındadır. Bundan dolayı bu yazımızda ilk olarak reponun ne anlama geldiğini açıklayarak mevzumuza başlayacağız. Peşinden bankaların repo oranlarına değinerek mevzuyu sonlandıracağız. Böylece piyasa koşullarında data sahibi olmanız ihtiyaç duyulan repo mevzusunda kafi bilgiye haiz olabileceksiniz.

Repo, kısa dönemli bir menkul kıymetin belli bir dönem sonunda ilk satıcısınca geri alınmasının öngörüldüğü bir çeşit satış işlemidir. Öteki para piyasası araçlarından değişik olarak repo, bir menkul kıymetin gerçek vadesinin alıcı ve satıcı gereksinimlerini karşılamak amacıyla kısaltılması durumudur. Repo işlemleri için kullanılabilen menkul kıymetleri açıklayacak olursak: Devlet tahvilleri, gömü bonoları, banka bonoları, banka garantili bonolar, Kamu Ortaklığı İdaresi ve Toplu Konut İdaresi tarafınca ihraç edilen borçlanma senetleri ile piyasada ya da borsada işlem gören ‘Vergiye Dayalı Menkul Kıymetleştirme’ haricindeki öteki borçlanma senetleri bunlar içinde yer almıştır.

Repo İle İlgili Detaylar

Bankaların repo oranları konusunu açıklamaya geçmeden ilkin uygulama esnasında menkul kıymetlerin müşteriye teslim edilmeyip TC Merkez Bankası’nda bloke hesaplarda yada İMKB Takas ve Gizleme A.Ş.’de depo edildiğini belirtmek yararlı olacaktır. Devlet tahvili ya da gömü bonosunun teslimi yerine bir alıntı düzenlenmektedir. Satın alan repo vadesi dolduğu vakit makbuzu oluşturulup ortaya çıkan meblağ müşteriye nakit olarak ödenmektedir.

Bu kadar bilgiden sonrasında artık bankaların repo oranları mevzusunda net detayları aktarabiliriz. Akbank %7.00, Denizbank miktara bakılırsa %5.40 ila 5.65 arası, Finansbank %6.8, Türkiye İş Bankası %4.00 ila 6.00 arası, Yapı Kredi Bankası %6, Ziraat Bankası %3.00 ila 3.75 arası bankalar tarafınca sunulan repo oranlarıdır. Görüldüğü şeklinde bankaları tarafınca sunulan repo oranların bankadan bankaya değişim göstermektedir. Burada belirtilen oranlar repo miktarı ve vadesine bakılırsa değişkenlik gösterebilmektedir. Doğal olarak ki bu da gene bankadan bankaya bakılırsa değişebilmektedir. Bu mevzuda net bilgiyi ilgili bankalarla iletişime geçerek alabilirsiniz. Dolayısıyla ilk olarak hangi bankadan repo yaptırmak istiyorsanız ilk olarak banka seçimini yapmanız gerekecektir.

Bundan önceki yazımız olan ​​Öğretmenler İçin Düşük Faizli Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir