Bayan Giyim Mağazası Maliyeti Hesaplama 2021 (KOSGEB Desteği)

İş oluşturmak isteyenler için kadın giyim mağazası açmak güzel bir iş fikri olabilir. Doğal olarak iş oluşturmak maliyeti de bununla beraber getirmektedir. Sadece giyim mağazası açarak kar elde edebilir, kar marjınızı yükseltebilirsiniz. Hitap edeceğiniz kitleyi belirleyerek aylık kazancınızı günden güne artırabilirsiniz. Nakit sıkıntısı yaşamanız durumunda ise banka kredileri ve Kosgeb destekleri işinizi görecektir.

Giyecek hiçbir şeyim yok sözünü en oldukça kadınlardan duymuşsunuzdur. Gardırobun başlangıcında saatlerce düşünerek yarın ne giysem planını en oldukça meydana getiren varlıklar onlardır. Bu sebeple giyim sektöründe bilhassa bayanlara yönelik ürünler satmak ve bayanlara hitap etmek karlı bir iş olacaktır. Moda denen kavramın değişmesi artık günler değil saatler alıyor. Bu sektöre girecek olanların yeniliklere açık olması ve modayı yakından takip etmesi gerekiyor. Bu aşamada tedarikçilere de büyük rol düşüyor. Her ne olursa olsun mağaza açmak bir girişimcilik ürünü. Kısaca en o kadar da hesap kitap işlerinden anlamanız ve girişimci bir ruha haiz olmanız gerekiyor. İşinizin başlangıcında olmanız da cabası. Kadın giyim mağazası açmak ile ilgili tüm prosedürleri sizler için araştırdık. Ortalama olarak hesapladığımız maliyetlerle mağaza açmak mevzusunda size destek olacağız.

Giyim Mağazası Açmak Karlı Mı?

 • Dükkan açarken hangi sektörde olursanız olun mekan tercihlerinizi dikkatle yapın. Mağazalar alan kişi çekilmesi ihtiyaç duyulan yerlerdir. Bu sebeple oldukça kuytu noktalarda kalan ve dar sokaklardaki mağazalar satış yapmakta güçlük çeker. İnsan sirkülasyonunun yoğun olduğu ana caddeleri seçin. Eğer bunu yapabilecek gücünüz var ise dükkanınızı bir AVM’ de açın.
 • Yeniliklere açık olun. Giyim sektörü kendi kendini yenileyen bir sektördür. Bu sebeple güncel gelişmelerden haberiniz olmalıdır. Bu senenin moda rengi eğer kırmızı ise müşterilerinize bu renkte bol miktarda ürün sunun. Ek olarak aynı ürünün değişik renklerinden de getirin. Bayanların bu tarzda bir alışveriş yaptıkları çokça rastlanan bir durumdur.
 • Hitap edeceğiniz kesimi belirleyin. Giyim mağazaları da kendi içlerinde türlere ayrılmaktadır. Abiye mağazaları, tesettür mağazaları, spor giyim mağazaları benzer biçimde pek oldukça tür olacaktır. Siz de konseptinizi belirleyin. Dükkanınızda bu konsepte uygun ürünler bulundurun. Çevrenizde mağazalar var ise onlardan olabildiğince değişik ürünler bulundurmaya çalışın. Zira bayanlar pişti olmayı sevmez. 🙂
 • Tanıtım ve reklam tüm işletmelerde satışları artıran bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sebeple açılışa hususi indirimler yapacağınızı duyurarak sektöre yeni girecek biri olarak bir alan kişi kitlesi elde edilirsiniz. Ek olarak işletmenizin isminde toplumsal medya hesapları açarak ürünleri buradan yayınlayabilirsiniz. Bayanlar artık giyim mağazalarının ürünlerini ilkin toplumsal medyada görmek istiyor. Buradan ürün incelemesi yaparak beğendikleri ürünleri tecrübe etmek ve satın almak için mağazalara gidiyor. Ek olarak çevrenizde pek oldukça mağaza var ise bu şekilde bir uygulama ile rekabette güç kazanabilirsiniz.
 • Mesela ayın belirli bir gününde indirim yapacağınızı duyurun. Bayanlar için alışverişte tek bir büyülü kelime vardır; indirim! İndirim tutarı oldukça ufak de olsa bu durum bayanların oldukça hoşuna gidecektir. Ek olarak kış sezonundan kalan ürünleri yazın, yazdan kalanları kışın daha uygun fiyatlara satarak hem elinizden çıkarmış olmuş olursunuz hem de zarar etmemiş olmuş olursunuz. Güvenli olun bu kaide oldukça işinize yarayacak.
bayan-giyim-mağazası
İşlek caddelerde ve AVM’ lerde dükkan açabilirsiniz.
 • Bulunduğunuz bölgeye nazaran ürün çeşitliliğini düzenleyin. Bazı bölgelerde marka satışı yapmak oldukça güçtür. İnsanlar öykünmek ürünleri daha oldukça tercih edebilir. Bu sebeple hitap ettiğiniz ve dükkanınızın olduğu bölgeye de ürün belirlemesi yapın. Öncelikli olarak bir araştırma yapın ve insanların taleplerine kulak verin. Burada ne biçim bir giyim mağazası açılsa daha oldukça satar tarzında küçük çaplı bir anket yapmak işinizi görebilir.
 • Mağazaların en ilgi çekici bölümleri vitrinleridir. Bu yüzden vitrine koyacağınız ürünleri iyi seçmeli ve güzel kombinler yapmalısınız. Dışarıdan fena bir görüntüsü olan ve hiçbir uyum olmayan kıyafetlerden oluşan bir manken vitrinde asla fakat asla dikkat çekmez.
 • Mağaza satışlarında personelin gücü tartışmasızdır. Eğer pazarlama kabiliyeti olan bir personel alırsanız satışlarınız değişecektir. 90 metre kare alan için genel olarak 1  personel tercih edilmektedir. Personelinizde insan ilişkilerine, diksiyona ve ikna kabiliyetine itina gösterin.
 • Mağazanızda e-ticaret yolu ile de satış yapabilirsiniz. Bu şekilde yazılım meydana getiren firmalar ile görüşün. Ürünlerinizi web üstünde yayınlayın. Son yıllarda internetten alışveriş yapmak yaygın bir hale geldi. Siz de bu akıma katılabilirsiniz.
 • Dükkanınızın bulunmuş olduğu yerin otopark problemininin olmamasına itina gösterin. Müşterilerin rahatça erişebileceği yerlerde olun. Ek olarak dükkanınızı kiralıyorsanız da satış maliyeti ile kira giderleri hakkında etraflı bir hesap yapın. Satış yapabileceğiniz tahmini bir meblağ belirleyin. Kazancınızın kira giderinizin altında olması durumunda daha uygun bölgeler bulun.
 • Marka satışı yapmak isterim, kendi reklamımı yapmam zor diyorsanız da bayilik hizmeti veren tanınmış markalar ile görüşerek onların ürünlerini satmaya başlayabilirsiniz.
 • Sadece bu iş için ilk olarak hukuki prosedürlere uyulması gerekir. Lüzumlu izinlerin lüzumlu mercilerden alınması durumunda bu kurumlar sizlerden bazı evraklar talep edecektir. İş yeri açmak için belediyeden ruhsat almak gerekmektedir. Zira işletmeniz artık vergiye doğal olarak bir yerdir ve siz vergi mükellefi konumundasınız. Eğer dükkanınızı kiralayacaksanız ve sizden ilkin oraya kayıtlı bir ruhsat var ise belediyeye iade etmelisiniz.
 • Dükkanınızda ısıtma ve havalandırma için lüzumlu sistemler bulunmalıdır. Yangına karşı önlemler alınmalıdır. Giyim değiştirebilmek için kabin ve lavabo bulunmalıdır. Ek olarak mağaza temizliğine ve ışıklandırmasına da dikkat edilmelidir. Giyim mağazası açmak için esnaf kefalet kooperatifleri tarafınca verilen kredileri inceleyebilir ve şartlara uygun olmanız durumunda Halkbank’ dan kredinizi alabilirsiniz.

Ruhsat Almak İçin Lüzumlu Evraklar

 1. T.C. kimlik belgesinin fotokopisi
 2. İki tane vesikalık fotoğraf
 3. İlgili odaya kayıt belgesi
 4. Ustalık gerektiren işler için ustalık belgesi talep edilir.
 5. Vergi levhasının aslı ve fotokopisi
 6. İskan
 7. Tapu fotokopisi
 8. Dükkan kira ise kira kontratının aslı ve fotokopisi
 9. İtfaiyeden yangın söndürme tüpü alımı karşılığında alınan belge
 10. Bu evraklar belediyeye teslim edilecektir. Evrak teslimi sonrasında ruhsat verilecektir. Bazı belediyelerde evraklar değişim göstermektedir. Bu sebeple başvuruda bulunmak için yola çıkmadan ilkin belediyenin web sayfasından lüzumlu evrakları incelemekte yarar vardır.
 11. İş yeri açarken vergi dairesine de bildirimde bulunmak gerekmektedir. Vergi dairesinin sizden talep edeceği evraklar;
 12. Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi (Aslı gibidir yapılacak)
 13. İşe başlama bildirim formu
 14. Adres bildirim belgesi
 15. İmza sirküleri (Noterden onaylı)

İş yeri kiralanmış ise kira kontratı belgelerinin hazırlanarak bağlı bulunulan vergi dairesine teslim edilmesi gerekmektedir.

kıyafet
Toptancılar aracılığı ile ürün maliyetini azaltabilirsiniz.

Tedarikçilerin Bulunması

Ürün alımları için istediğiniz tarzda ve uygun fiyatta olan tedarikçileri araştırın. Toptancıların yoğun olduğu bölgelere giderek detaylı bir araştırma yapın. Ürün stoku yapmaktan kaçının. Satabileceğiniz kadar ürün alın ve tedarikçiler ile kontakt halinde bulunun. Yeni ürünlerin takibini yapın. Mağazanızı devamlı güncel tutun. İnternet üstünde pek oldukça tedarikçi bulunmaktadır. Bu tedarikçilerin kontakt bilgilerini öğrenebilir ve kendilerini ziyaret ederek düşünce sahibi olabilirsiniz. Hangi ürünün hangi kalitede ve fiyatta bulunduğunu iyi öğrenin. Bir toptancıda 10 TL olan bir ürün değişik bir mağazada aynı kalitede 15 TL’ ye olabilir. Bu sebeple ilk bulduğunuz toptancı ile antak kalma yapmayın. Bazı firmaların tedarik mevzularında eğitimleri olmaktadır. Bunlara da katılarak detaylı detayları edinebilirsiniz.

İş oluşturmak maliyetli bir iştir. Dükkan kirası, dükkan giderleri, ürünlerin alımı, personel harcamaları, iş yeri kurulumu benzer biçimde kalemler birer maliyet unsurudur. İş oluşturmak için ise Napolyon hesabı paraya ihtiyacınız vardır. Finansal kaynak sıkıntısı yaşarsanız bu sıkıntıları bir nebze olsun banka kredileri ile halledebilirsiniz. Artık bu işi yapma mevzusunda kararlıysanız ve yüksek dükkan kiraları ödemek yerine satın alayım diyorsanız bankalar tarafınca verilen iş yeri kredileri bulunmakta. 120 ay vade ve uygun faiz oranları ile bu kredilerden faydalanarak iş yeri satın alımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. 48 ay vadeli gereksinim kredilerine başvuruda bulunarak lazım olan finansal deposu sağlayabilirsiniz. Ek olarak taşıt, konut ve arsa benzer biçimde bir taşınmaza sahipseniz bankalar müşterilerine güvence göstermeleri durumunda da kredi veriyor. Bu mal varlıklarınızdan herhangi birini ipotek ettirmek kaydı ile bankadan kredi çekebilirsiniz.

Bankaların kredi vermelerinin tek koşulu alan kişi hakkında yaptıkları tahkikatın pozitif yönde neticelenmesidır. Kara listede olan bir müşterisine banka kredi vermek istemez. 1300 ve üstünde kredi notuna haiz olanların kredi başvuruları pozitif yönde sonuçlanır. Paranız yoksa ve bankalarda da fena bir intiba bıraktıysanız bu işe asla kalkmayın.

Ek olarak iş kuracak olan yeni girişimciler devlet eli ile de desteklenmektedir. Kosgeb tarafınca girişimcilere iş planlarını sunmaları dahilinde bağışlama ve kredi ödemesi yapılmaktadır.

Kosgeb Destekleri

Kosgeb NACE kodları vasıtası ile desteleme yapacağı sektörleri girişimcilere bildirmiştir. Bilhassa giyim sektöründe imalat meydana getirecek olanlar ve perakende satışı yapacaklara Kosgeb tarafınca destek verilmektedir. Desteklenen sektörler hakkında detaylı incelemede bulunabilirsiniz. Bu desteklemelerin amacı girişimcilerin eğitim sürecinde bilinçlenmesi, girişimci kültürünün yaygınlaştırılması ve işletmelerin belirlenen kalite standartlarına uygun olarak kurulmasıdır.

Kosgeb girişimcileri desteklemek ve şuur kazandırmak amacı ile 32 saatlik bir girişimcilik eğitim programı düzenlemektedir. Bu programa katılmak zorunludur. Ek olarak hiçbir ücret talep edilmeden girişimci olmak isteyen hepimiz koşulsuz şartsız kurs başvurusunda bulunabilir.

Her işletme yapılacak olan destekleme ödemesinden yalnızca bir defaya mahsus olarak faydalanır. Daha ilkin girişimci olmak amacı ile herhangi değişik bir programdan destek alanlar yeniden başvuruda bulunamaz. İşletmelerini kurmuş olanlar da bu destekleme ödemelerinden faydalanabilir. Sadece bu durumda aranan koşul işletmenin müracaat tarihinden 2 yıl ilkin kurulmuş olmasıdır. Bağışlama ve kredi kullanım koşullarında 24 ay içinde alınmış ya da alınacak olan teçhizat için kullandırılmaktadır ibaresi yer almıştır. Özetle işletme bu destekten yalnızca bir defalığına faydalanabilir.

kıyafet-mağaza
Girişimciler Kosgeb tarafınca desteklenmektedir.

Eğitim sonrası başarı gösteren kursiyerlere sertifika verilir. Aslına bakarsan yeni girişimci desteği almak için bu sertifikaya haiz olma zorunluluğu bulunmaktadır. Sertifikası olmayanlar Kosgeb’ ten herhangi bir destek talep edemezler.

Kosgeb’ e Müracaat Süreci

Eğitim alarak sertifika sahibi olanlar ve bu destekleme ödemesinden yararlanmak isteyenler ilk olarak Kosgeb veri tabanına kayıt olmalıdır. Veri tabanına kayıt sonrasında Kosgeb’ in destek birimi ile görüşülmeli ve kuruma kayıt başvurusu gerçekleştirilmelidir.

Müracaat esnasında Kosgeb’ in istediği evraklar;

 • Bildirge
 • Destek müracaat formu
 • Kuruma müracaat formu
 • İşletmeye ilişkin informasyon dökümünün hazırlanması gerekmektedir.

Bu evrakların kuruma teslimi sonrasında kurul araştırma yapar. Kurul pozitif yönde, negatif bir karar verebilir. Ya da düzeltme yapılması koşulu ile belgeleri işletmeye geri gönderebilir.Verilen karar ilgiliye bildirilir.  Pozitif yönde karar verilmesi neticesinde taahhütname imzalanır. Taahhütün imzalandığı tarih destekleme sürecinin başlangıcı olarak kabul edilir ve bu zamandan başlayarak iki yıl destekleme ödemesi yapılır.

Kosgeb’ in yeni girişimcilere verdiği destekte 2 ödeme şekli vardır. Bunlardan biri geri ödemeli biri de geri ödemesizdir. İş planları kabul edilerek haklarında destekleme ödemesi yapılması sonucu verilen girişimcilere işletme giderlerinin karşılanması için 3 değişik kalemde toplamda 50 bin TL geri ödemesiz destek sağlanır. Ek olarak hiçbir güvence da aranmaz. Gene girişimcilere Kosgeb tarafınca işletme kurulumu, teçhizat alımları ve işletme yazılımları giderleri, kira ve personel ödemeleri için 100 bin TL kredi imkanı sunulur. Bu kredi güvence karşılığında verilmektedir. Kısaca yeni girişimcilere kendi işlerinin patronu olmaları amacı ile toplamda 150 bin TL destekleme ödemesi yapılmaktadır. Siz de girişimcilik eğitimi programından faydalanarak öncesinde bir sertifikaya haiz olun. İş planınızı hazırlayarak Kosgeb’ e sunmanız durumunda bu destekleme ödemelerinden faydalanmaya başlayabilirsiniz.

kosgeb-girişimcilik
Kosgeb girişimcilere 150 bin TL destekleme ödemesi yapıyor.

Mağaza Açmak İçin Lüzumlu Malzemeler ve Maliyetleri

Giyim mağazalarında giyim asmak için askılar ve giyim koymak için raflara gereksinim vardır. Dükkanınızın elverdiği seviyede bu rafları ve askıları mobilyacılara yaptırabilirsiniz. Ek olarak ölçülerin size uyması dahilinde hazır olarak satılan rafları da alabilirsiniz. Tekstil mağaza rafları (5 bölmeli) fiyat olarak 2 bin TL’ dir.

Giysileri asmak için endüstriyel askılık kullanılmalıdır. Bunlar sağlam malzemelerden yapıldıkları için taşıma kabiliyetleri de fazla olacaktır. En oldukça gereksinim duyulacak araç-gereç bunlardır. Müşterilerin ürünleri kolay incelemesi ve kolay ulaşabilmesi bu askılıklar yardımı ile olmaktadır. 1 tane endüstriyel askılık 100 TL’ dir.

Bol miktarda elbise askısına ihtiyacınız olacak. Bir çok mağaza kıyafetin yanında askısını vermez. Bu sebeple kafi sayıda ve 1 kereliğine almanız işinizi görecektir. Ek olarak toptancılardan giysileri temin ederken de askıları ile alabilirsiniz. Plastik ve dayanıksız askılar kolayca kırılırlar. Bu da size ek bir maliyet olarak döner. İlk etapta giysileri taşıyabilecek metal ve ahşap askılar tercih edin. Metal askıların 20 tanesi n11.com’ da 18 TL’ ye satılmaktadır.

Ürünler için mağazalarda cam vitrinler bulunur. Bunların 3 bölmeli olanlarını 1000 TL’ ye alabilirsiniz. Ürünlerin teşhiri için gereklidir ve genel anlamda kıymetli ürünler bu vitrinlere konulur.

Sıra geldi ürünleri almaya. Yukarıda belirttiğimiz tedarik şekilleri ile toptancılara ulaşabilir ve ürün alımlarınızı yapabilirsiniz. Burada yapılacak olan hesap alacağınız ürün kalitesine ve miktarına nazaran değişim göstermektedir. Sadece size tavsiyemiz oldukça ürün alarak stop yapmayın, mallar elinizde patlayabilir. İlk ay satışlarınızı bir gözden geçirin. Cironuza bakın. Hangi ürünlerin satışının ne kadar yapıldığının istatistiğini hazırlayın. Bu kalem 5 bin TL’ de tutabilir 20 bin TL’ de. Tamamen mağaza konsepti, satışı yapılacak olan ürün ve markası ile ilgili bir durumdur.

Dükkan kiraları girişimcilerin canını yakan bir mevzudur. Bu sebeple dükkan kiralarken çevresine, size getirisine bakın. Maliyet ve kira oranlaması yaparak bu probleminin üstesinden gelebilirsiniz. Toplam kazancınızın %5’ inin kiraya gittiğini varsayarsak ve senelik kira ödemeniz 20 bin TL ise, yılda 400 bin TL kazanıyor olmanız gerekir. Bu oranı iyi hesaplayın. Uygun dükkanlar tercih edebilirsiniz. Minik bir işletme ile işe başlayarak zaman içinde büyümeniz de mümkündür.

Ürünlerinize barkod yapıştıracağınız için bir barkod okuma makinasına ihtiyacınız olacak. Barkod okuma makinaları 1000 TL’ ye alınabilir. Ek olarak yazarkasa ve pos cihazlarını da 1500 TL’ ye mal edebilirsiniz.

askılık
Mağaza açmak için birçok ürüne ihtiyacınız olacaktır.

Dükkanınızda personel çalıştıracağınız için bu gideri de hesaba katın. Maaş politikası uygulayın. Kaç şahıs çalıştıracağınıza karar verin. İlk etapta işinizin başlangıcında kendiniz de olmaya itina gösterin. Çalışanları gözlemleyin. İkna kabiliyetlerini ölçün. Asgari ücret ödediğinizi varsayarsak 2 eleman için 3200 TL aylık harcamanız olacak. Herhangi bir hırsızlık vakasına karşı dükkanınızda kamera bulundurmanızda yarar var. Güvenlik sistemi işi ile uğraşan bir şirket ile iletişime geçerek 3 kameralı bir sistemi 1000 TL’ ye kurdurabilirsiniz. Müşterilerin ödeme yapacakları yere konulmak suretiyle bir tane çekmeli bir masaya ihtiyacınız olacak. Bu masayı 800 TL’ ye hazır olarak alabilirsiniz. Giyim tecrübe etmek için kabin yaptırmanız gerekiyor. Bu kabinlerin de gene hazır olarak tanesini 250 TL’ ye alabilirsiniz.

Sizler için kabaca kalem kalem maliyetleri anlattık. Kimi girişimcilere nazaran mağaza maliyeti 50 bin TL kimi için ise 150 bin TL’ dir. Bu değişkenliğin sebebi mağazanızın bulunmuş olduğu çevre, satışı meydana getirilen ürünün kalitesi ve öteki giderlerden kaynaklanacaktır. KOSGEB bilgisayar ve yazılım desteği veriyor. İşletmeniz için bir yazılım sistemine ihtiyacınız var ise, Kosgeb’den destek alabilirsiniz.

Siz de sektörel olarak bir araştırma yaparak ve iyi bir iş planı ile bu sektöre girebilirsiniz. Ürünleri güncel tuttuğunuz ve kendinize bir alan kişi çevresi oluşturduğunuzda, zarar etmeniz için hiçbir gerekçe yok. Hayırlı işleriniz ve bolca müşteriniz olsun. 

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir