Bir Senden Bir Benden İstihdam Teşviki

Artan işsizlik oranları sebebiyle devlet İŞKUR eliyle istihdamı çoğaltmak için bazı yöntemler izlemektedir. Bir senden bir benden istihdam teşviki de bunlardan bir tanesi.

Bilhassa ufak işletmelerin çalışan yükünü kaldırmaları olanaksız hale gelebilmektedir. Operasyonel giderlerini sadece karşılayıp kara oldukça zor geçebilen ve ay sonunu zor getiren ufak işletmelerin yeni bir çalışanın bir tek vergi harcamalarını bile karşılaması bir çok süre oldukça zor olmaktadır. Bu benzer biçimde durumlar yüzünden ufak işletmeler kendilerini daha da büyütüp orta ölçekli bir işletme haline gelemezler. Bu ise bir domino tesiri yaparak ekonominin ivme kazanmasının önüne set çeker ve naturel olarak da işsizlik rakamlarında ciddi bir artış görülür.

İşsizliği en aza indirmek amacı ile kurulan İŞKUR ise bilhassa genç işsizliği azaltmak için 25 yaşına kadar olan işsizlerin dahil olduğu bu maddeyi yürürlüğe koymuştur.

Bir senden bir binden istihdam teşviki katılım şartları

– Çalışan talibi 18 yaşından büyük ve 25 yaşından ufak olmalıdır

– Teşvikten yararlanacak işçinin yada çalışanın 2020 yılı içinde işe alınmış olması gerekmektedir.

– Çalışacak kişinin İŞKUR’a kayılı bir işi olmayan olması gerekmektedir.

– Çalışacak kişinin işverenin akrabası olması durumunda bu teşvik geçersiz olacaktır, buna karşın usulsüz teşvik almaya çalışanlar kanun kapsamında cezalandırılmaktadır.

İşyeri İçin Aranan Şartlar

– İmalat ve üretim sektöründe etkinlik göstermesi ihtiyaç duyulan işletmenin hem de işletme sahibinin de ustalık belgesinin olması gerekmektedir.

– 2017 yılı averajına gore çalışan sayısının 1 ve 3 içinde olması gerekmektedir. Eğer işe giriş çıkışlar olmuş ise bu çalışan sayısının averajı alınacaktır.

– Teşvik için alınacak çalışanın 2017 senesinde SGK’ya bildirilen prim beyannamelerindeki kayıtlı sigortalı sayısının averajına ek olarak çalıştırılması gerekir.

– Gerçekleşme eden sigorta primlerinin ve aylık prim, hizmet belgelerinin kuruma verilmesi.

– Hiçbir yasal ödemesi yapılmamış sigorta primi, işsizlik sigortası primi, yönetimsel cezalar ve gecikmeden kaynaklı zammı borçların da bulunmaması gerekmektedir.

– İşverenin geçmişinde sigortasız eleman çalıştırdığı yönünde tespitler var ise bir senden bir benden istihdam teşviki imkanından faydalanamaz.

İstihdam Teşviki Tutarı Ne Kadar?

Bugün asgari ücretli bir çalışanın iş verenine aylık averaj maliyeti 2.500 lira civarındadır. Bir senden bir benden istihdam teşviki kapsamında bu sayı devlet yardımı ile hafifletilmektedir.

Teşvik kapsamında 3 değişik prim desteği bulunmaktadır. Prim desteği, ücret desteği ve vergi desteği olarak üçe ayrılan bu desteklerin toplamı neredeyse tüm harcaması karşılamakta ve işverene 300-400 lira benzer biçimde cüzi bir miktar kalmaktadır. Bir senden bir benden istihdam teşviki ilk aydan adım atar ve ondan sonraki her 2. ayda işveren bu desteklerden faydalanabilir.

Bilinmesi Gerekenler

Bu teşvik kapsamında işverenler en fazla 2 çalışanı istihdam edebilirler. Daha doğrusu istihdam ettikleri çalışanlar arasından en fazla ikisi bu teşvik kapsamına girer. Teşvik kapsamına girecek çalışanın işverenin eşi yada birinci dereceden akrabası hatta hısmı dahi olmaması gerekmektedir.

Bu teşvikten çalışanları üstünden faydalanan işverenler, hali hazırda bir senden bir benden istihdam teşviki imkanından yararlandıkları çalışanlar üstünden başka bir destekten yada indirimden yararlanamazlar. Bir senden bir benden istihdam teşviki geçici madde üstünden uygulanıyor olsa da hemen hemen kanunlaşmış değildir. Kanun haline geldikten ve meclisin onayından geçtikten sonrasında yukarıda bahsettiğimiz data ve rakamların değişme ihtimali de bulunmaktadır. Kanun değişmiş olduğu takdirde bir senden bir benden istihdam teşviki maddesinin yeni bilgileri ve işvereni iyi mi etkileyeceği konusunu da gene internet sitemizden takip edebilirsiniz.

Bundan önceki yazımız olan 2020’da Asgari Ücret Ne Kadar Oldu? başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir