Bireysel Emeklilik Başvurusu

Bireysel Emeklilik Nedir Iyi mi İşler?

BES, kişilerin emeklilik dönemlerini maddi açıdan daha rahat geçirmelerini hedefleyen bir sistemdir. BES’in amacı, kişilerin emek verme dönemlerinde sağladıkları maddi refahı, emeklilik dönemlerinde de korumalarını sağlamaktır. Bu amaçla, bankalar bireysel emeklilik sistemleri ile kişileri emek verme dönemlerinde belirledikleri periyotlarla tutum yapmaları için destek sunar. BES, Toplumsal Güvenliğe bir alternatif değil aksine onu tamamlayan bir sistemdir. BES ile emekli aylığınıza ek bir elde ederek, emeklilik hayatınızda maddi açıdan daha rahat bir dönem geçirmenizi sağlanır.

BES gönüllülük esasına dayalıdır. Bireyler, emeklilik dönemlerinde kendi birikimleri kapsamında ek bir gelir sağlamak, Gömü Müsteşarlığı, Ana para Piyasası Kurulu ve Emeklilik Nezaret Merkezi tarafınca nezaret ve denetim altında tutulan ve hususi emeklilik şirketleri tarafınca yürütülen faaliyetleri ile, denetimli ve güvenli bir birikim yolu sağlamak, gönüllü katılıma dayalı, fertleri tasarrufa yönlendirmeyi amaçlayan bir emeklilik sistemidir.

BES’e katıldığınızda, seçtiğiniz bankanın planına bakılırsa asgari bir ödeme tutarı belirlenir. Bu meblağ kapsamında aylık, 3 aylık, 6 aylık yada senelik olarak ödeme yapabilirsiniz. BES’ten istediğiniz vakit ayrılabilir yada ödemelere ara verebilirsiniz. Ek olarak ödeme planınızda ve fonlarınızda, banka ile aranızda yaptığınız sözleşme doğrultusunda değişimler yapabilirsiniz. 1 Ocak 2013’te başlamış olan yeni BES ile Bireysel Emeklilik daha avantajlı hale geldi. Buna bakılırsa devlet tüm bireysel emeklilik katılımcılarına, ödedikleri katkı payının %25’i oranında ek gelir sağlıyor. Meslek fark etmeden hepimiz BES’e dahil olabilir. Devlet katkısından yararlanmak için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekiyor. 18 yaşını doldurmuş tüm aile fertleri adına Bireysel Emeklilik Başvurusu yaparak bireysel emeklilik hesabını açabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sistemlerinin Avantajları Nedir?

Bireysel Emeklilik sizi emek verme hayatınız süresince tutum hayata geçirmeye yönlendirerek, emeklilikte harcamak suretiyle bir birikim yapmanızı sağlar. Bu sistem devlet tarafınca da desteklenir. Buna bakılırsa Bireysel Emeklilik Sistemi’nin avantajları şu şekildedir:

 • Düzeni olarak tutum yaparsınız.
 • Devlet Katkısından yararlanırsınız.
 • Tutum yapmanın en kolay ve en güvenilir yoludur.
 • Yalnızca siz değil, ailenizde sistemden faydalanabilir.
 • Ödeme periyodunu siz belirlersiniz. Böylece ödemeler esnasında herhangi bir mesele oluşması engellenir.
 • Tasarruflarınız seçtiğiniz bankanın uzmanlar tarafınca yönetilir.
 • Plan ve Fon dağılımını değiştirebilir, düzenleyebilirsiniz.
 • İstediğiniz vakit sistemden çıkabilirsiniz.
 • Ara ödeme yapabilir, ödemelerinize ara verebilirsiniz.
 • Tasarruflarınız devlet tarafınca desteklenir.
 • Bireysel Emeklilikte Devlet Katkısı Nedir?

1 Ocak 2013’te başlamış olan yeni Bireysel Emeklilik Sistemi ile devlet tüm bireysel emeklilik katılımcılarına, ödedikleri katkı payının %25’i oranında ek gelir sağlıyor. Mesela 200 TL asgari ödeme planı olan bir bireysel emeklilik planı seçtiğinizde, devlet  50 TL katkı yapıyor ve 250 TL ödemiş oluyorsunuz. Bu durumda Bireysel Emeklilik Sistemi’ni daha cazip hale getiriyor. Meslek fark etmeden hepimiz bireysel emeklilik sistemine dahil olabilir. Devlet katkısından yararlanmak için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekiyor. 18 yaşını doldurmuş tüm aile fertleri adına bireysel emeklilik hesabını açabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bireysel Emeklilik İle Emekli Iyi mi Olunur?

Bireysel Emeklilik Sistemi’nden emekli olmak için 10 yıl süre ile sistemin içinde kalmış olmanız gerekmektedir. 56 yaşınızı doldurduğunuzda 10 yıl şartını tamamlamanız durumunda emekli olabilirsiniz. Emekliliğe hak kazanan bireyler, birikimlerinin bir kısmını ya da tamamını toplu halde ya da aylık olarak alabilirler. Bu sayede Toplumsal Güvenliğin emekli aylığına ek olarak bir gelir elde etmiş olmuş olursunuz.

Bireysel Emeklilik Sistemine Iyi mi Katılabilirsiniz?

Bireysel Emeklilik Başvurusu yapmadan ilkin ne olursa olsun bankaların sunmuş olduğu bireysel emeklilik planlarına göz atmalısınız. Size en uygun şartları ve ödeme planını elde eden banka ile iletişime geçebilirsiniz. Bireysel Emeklilik Sistemi’nde geniş yelpazeye haiz planlamaları ile AvivaSA, Anadolubank, Axa Sigorta şeklinde büyük bankaların bilgilerine internet sitemizden ulaşabilirsiniz. Ek olarak bu bankaların sitelerinden yada alan kişi hizmetleri telefon numaralarında ulaşarak data alabilirsiniz. Size uygun planı seçtikten sonrasında, seçtiğiniz bankanın size en yakın şubesine giderek Bireysel Emeklilik Başvurusu yapabilirsiniz. Ek olarak birçok banka Bireysel Emeklilik Sistemi’nde online müracaat kabul etmektedir. Online müracaat formalarını seçtiğiniz bankanın web sitesi üstünden doldurarak bankada sıra beklemekten kurtulabilir, işlemlerinizi kolay ve süratli bir halde gerçekleştirebilirsiniz.

tıkla sorunu sor

Bireysel Emeklilik Başvurusu İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir