Böbreğimi Satmak İstiyorum Yasal mı? Satın Alan Var mı? 2021

Günümüzde geçim sıkıntısına düşen vatandaşlardan bazıları organlarını satarak para kazanmak istiyor. Böbreğimi satmak isterim diyenler daha fazlaca 2021 hiçbir yerde para bulamayan kendisi yada ailesi için acil paraya ihtiyacı olmayan insanoğlu daha fazlaca bu tür işlere başvuruyor. Günümüzde toplumsal medya üstünden de bu işleri icra eden yada duyuru veren vatandaşlar bulunuyor. Sadece maddi yardım arayan vatandaşlar bu kezde web ortamında organ mafyasının eline düşünüyorlar.

Böbrek Satın Almak İsteyen Zenginler

Maalesef günümüzde sahibinden böbrek satışı yada alışı şeklinde çirkin mesajları görebiliyoruz. Maddi yardım icra eden zenginler, iş adamları, futbolcular ve benzeri durumu iyi olan vatandaşlar yardımlarını organ karşılığı değil, hayır için yaparlar. Hatta bu hususta dernekler ve vakıflar kurup maddi yardım, burs, giyecek ve yiyecek, kömür, eğitim alanında çeşitli olanaklar sağlarlar. Binlerce talebe bu vakıflardan aldıkları destek yardımıyla okuyabiliyor iken evladı üniversitede okuyan ailelere de çeşitli olanaklar sağlarlar. Asla kimsenin böbreğini yada organlarını talep etmeden bir tek yardım amacıyla koştururlar. Bu kapsamda internette böbrek satın almak isteyen zenginleri aramaktan vazgeçin ve dünyadaki hiçbir değerin sağlığınızdan daha kıymetli bulunduğunu ihmal etmeyin.

Satılık böbrek ilanları

Böbrek Tutarları Esprisi!

Toplumsal medyada piyasaya çıkan ve latife mahiyetinde olan bir içerikte 2021 yılına ilişik böbrek tutarları yer verilmiştir. Bu içerik latife mahiyetinde olduğundan böbrek fiyatlarını buradan yayınlamakta sakınca görmüyoruz. Bu içeriğe bakılırsa böbreğin sağ yada sol olmasının farkı olmadığı, kişinin yaşına bakılırsa, spor yapmış olup yapmamasına bakılırsa böbrek fiyatlarının artış gösterdiğinden bahsediliyor. 300 bin lira ile 650 bin lira içinde 15 yaşından 19 yaşına kadar olan vatandaşlar 1. grubu oluşturuyor ve en pahalı böbrek grubunda içeriyor. Daha üst sınıfında ise 19 yaş ile 30 yaş aralığında olan ve sporcu olan vatandaşların böbreklerine paha biçilemiyor ve 600 bin liradan başlayıp 1 milyon liraya kadar satılabiliyor. Öteki yaş grubu ve aralıklarını incelersek;

 • 60 yaşını geçtim diye üzülmeyin 70 yaşına kadar 10 bin lira ile 50 bin TL,
 • Orta gruplarda ise 90 bin liradan başlayıp, 500 bin liraya kadar alıcı bulabiliyor.
Böbrek Fiyatları Şakası!
Böbrek Tutarları Esprisi!

Her ne kadar bu fiyatlar ve satış listeleri şakadan ibaret olsa da, günümüzde çaresizliğe düşen binlerce insan bu fiyatlara organlarını satabilmek için toplumsal medya da ve web sitelerinde müracaat yapabiliyorlar. Birde bu işin yasal boyutu var. Kanunlar böbrek satışı hakkında ne diyor, şimdi buna göz atalım.

Böbrek Satmak Yasal mı? Kanunlar Ne Diyor?

Organ ticaretinin yasal olmadığını ve fazlaca ağır cezaları bulunduğunu çoğumuz biliriz. Sadece kafaları karıştıran nokta kişinin kendi rızası ile böbreğini vermeye razı olması durumunda herhangi bir cezasının olup olmamasıdır. Doğrusu yurttaş “ben kendi rızamla böbreğimi satmak isterim” söylediğinde herhangi bir ceza alır mı, almaz mı, Türk Ceza Kanununun ilgili maddelerini inceleyelim.

böbrek fiyatları 2021
Böbrek Satmak Suçtur!

5237 sayılı Türk Ceza Kanunu bu durumu 91. maddesinde düzenlemiş ve başlık olarakta Vücut Dokunulmazlığına Karşı Suçlar bölümünde yer verilmiştir.

Madde 91- (1) Hukuken geçerli rızaya dayalı olmaksızın, kişiden organ alan kimse, beş yıldan dokuz yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Suçun mevzusunun doku olması halinde, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezasına hükmolunur. 
(2) Hukuka aykırı olarak, ölüden organ yada doku alan kimse, bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(3) Organ yada doku satın alan, satan, satılmasına aracılık eden şahıs hakkında, birinci fıkrada belirtilen cezalara hükmolunur.
(4) Bir ve üçüncü fıkralarda tanımlanan suçların bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde, sekiz yıldan onbeş yıla kadar hapis ve onbin güne kadar adlî para cezasına hükmolunur.
(5) Hukuka aykırı yollarla elde edilmiş olan organ yada dokuyu saklayan, nakleden yada aşılayan şahıs, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(6) Belli bir çıkar karşılığında organ yada doku teminine yönelik olarak duyuru yada reklam veren yada gösteren şahıs, bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(7) Bu maddede tanımlanan suçların bir tüzel kişinin faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde, tüzel şahıs hakkında bunlara özgü güvenlik tedbirlerine hükmolunur.
(8) Birinci fıkrada tanımlanan suçun işlenmesi sonucunda mağdurun ölmesi halinde, kasten öldürme suçuna ilişkin hükümler uygulanır.

Kanun maddesini açıklamamız gerekirse;

 1. Eğer geçeli rıza bulunmadan böbrek alırsanız 5-9 yıl arası hapis var. Eğer bu doku ise 2-5 yıl arası hapis cezası veriliyor.
 2. Eğer ölünün böbreğini alırsanız 1 yıl hapis cezası var. Sadece otopsi işlemleri için bir kanun mevcut. 5153 sayılı kanunu buradan okuyabilirsiniz. http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.2238.pdf
 3. Eğer herhangi bir halde satın alır, satar veyahutta aracılık ederseniz 1. şıktaki hapis cezalarından alırsınız. BU MADDE DURUMU NET OLARAK ANLATMIŞ. Siz ben kendi rızamla böbreğimi satmak isterim deseniz de bu kabahat oluşturuyor. Zira bu işi tecim için yapmış olursanız vay halinize..
 4. Doğal olarak bu işi örgütlü olarak yapmış olursanız suçun teşkilat faaliyetleri içinde işlenmesi sebebiyle 8-15 yıl arası hapis ve APC alabilirsiniz.
 5. Organları yada dokuyu saklayan, aşılayan yada nakleden kişilere de 2 ile 5 yıl içinde hapis veriliyor.
 6. Hatta ve hatta bu mevzuda organ nakli için reklam, duyuru verirseniz yada gösterim yapmış olursanız 1 seneye kadar hapis cezası almanız söz mevzusu oluyor.
 7. Tüzel şahıs iseniz tüzel kişilere özgü tedbirler uygulanıyor.
 8. Eğer organ nakli yapılırken yurttaş ölürse, kasten öldürme suçunu işlemiş oluyorsunuz.

Akrabalar Içinde Böbrek Nakli Özgür mi?

Tüm bu bilgiler sonucunda siz isteseniz de, istemeseniz de kanun bu işin kabahat bulunduğunu hükme bağlamış. Sadece kanun belirli bir çıkar amacıyla bulunduğunu açıkça belirtmiş. Eğer aile fertleri içinde herhangi bir çıkar ilişkisi olmaksızın meydana getirilen nakiller hakkında herhangi bir informasyon TCK’nın bu bölümünde bulunmuyor. Mesela evladı hasta olan anne ve babalar, aileler çocuklarına organlarını verebiliyorlar. Tek böbrek ile yaşamı sürdürmek mümkün olduğundan aile içinde böbrek bağışına ilişkin haber duyabilmekteyiz.

Türk Ceza Kanunun 25/ maddesinde şu şekilde denmektedir;

(2) Gerek kendisine gerek başkasına ilişik bir hakka yönelik olup, bilerek niçin olmadığı ve başka suretle korunmak olanağı bulunmayan ağır ve muhakkak bir tehlikeden kurtulmak yada başkasını kurtarmak zorunluluğu ile ve tehlikenin ağırlığı ile mevzu ve kullanılan araç içinde orantı bulunmak koşulu ile işlenen fiillerden dolayı faile ceza verilmez.

Avukat Baran Doğan’ın web sitesinde yayınladığı Böbrek satmanın yasal boyutunun da yer almış olduğu Organ yada Doku Ticareti suçuna ilişkin içinde ne olduğu okumanızı tavsiye ederiz.  Sadece yinede bu mevzuda bir karar vermeniz gerekiyorsa daha detaylı informasyon için ne olursa olsun avukatınıza başvurunuz.

Eski iş arkadaşına böbreğini verdi NTV

Organ bağışına ilişkin kamu spotu

Hayatta sağlığınızdan daha kıymetli birşey yoktur. Bu sebeple böbrek tutarları, alımı ve satımı şeklinde web ortamında yer edinen ilanlardan uzak durun.

Loading…

29 comments

 1. Ben kime uyuyorsa değil böbrek kalp dahi vermeyi kabul e diyorm yeter ki biri ciksin
  Istesin sartim 30 euro

 2. Bobreyımı satıyorum alıcıları beklıyorum

 3. Ben de satmak istiyorum yaşım 44 geçen çekap yaptırdım hiçbir sorun yok

 4. ben kiminle bu konu ilgili kosabilirim
  acil para lazım onun icin birbobreği verebilirim
  yasım 45

 5. ben daha yeni gordum öyle birsey yok benım oglan bana kotü saka yapmıs

 6. Böbreğimi satmak istiyorum

 7. il.com böbreğimi bağışlamak istiyorum

 8. böbreğimi satmak istiyorum ulaşırmısınız lütfen

 9. Böbreğimin. Birini satmak isdiyorum yaşım 24
  Alıcılara duyurulur

 10. Acil bobrek satılır ciddi alıcılar ulaşsın yaş 25

 11. Böbrek satmak istiyorum. Temiz, yani taş falan yok.
  Yaşım 27 boy 178cm kilo 60 civarı kan grubu aRh+

 12. Ben 43 yasindayim suanda acik ceza evindeyim 1 haftalik izne ciktim 9 bin tl adli parasindan caza evindeyim maddi durumum yok kiredide cekemiyorum 3 cocuk babasiyim cocuklarim ve ben mahdurum böbregimin birini hem satmak hemde ihtiyaç saibi birine satmak istiyorum adli para cezami ödeyip tahliye olmak icin bu msj lutfen dikkatte alin zordurumdayim

 13. Merhaba, yalnizim ve borçtan dolayi böbregimi satmak istiyorum. Saglik sorunum yok, 1992 dogumluyum. Lutfen iletisime gecin.

 14. Böbreğini satabilirim 34 yaşındayım sigara içmedim hiç,spor yaptım.

 15. Böbreğimi bağışlamak istiyorum ciddi alıcılar yazsın alkol kullanmıyorum

 16. Abdullah Şahin

  Bende satmak istiyorum hiçbir sağlık sorunu yok yaş 34, kan 0_ negatif

 17. Abdullah Şahin

  Bende satmak istiyorum

 18. Bende satmak istiyorum yaşım 25

 19. Merhabalar borçlarımdan dolayı böbreğimin birini satmak istiyorum lütfen yardımcı olun 33 yaşındayım sigaram içkim yok Allaha şükür her hangi bir saglık sıkıntım yok lütfen yardımcı olurmuusnuz Allah rızası için böbreğimi satıp borçlarımı ödemek istiyorum…

 20. Böbreğimi satmak istiyorum

 21. Şifa Mücahit

  Böreğimi satıyorum almak isteyen

 22. Bende varim

 23. Böbreğimi satmak istiyorum

 24. Merhaba. Arkadaslar böbregimi 30 bine satmak istiyorum.
  Cok kötü maddi sıkıntı içerisindeyim

 25. Böbregimi satmak istiyorum yas 30

 26. böbreğimi 2020 nereden satabilirim

 27. Böbreğimi satmak istiyorum yaş 36 sigara alkol kullanmadım.

 28. Abrh+ çok uygun fiyata böbreğimi verebilirim

 29. Abrh+ çok uygun fiyata böbreğimi verebilirim ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir