Borsada Nasıl Yatırım Yapılır?

Borsada yatırım yapmak, birikim sahibi olan her kişinin düşündüğü fakat belirli nedenlerden dolayı karar almakta zorlandıkları durumların başlangıcında gelmektedir. Bu ön yargıya son vermek için yapılması ihtiyaç duyulan ilk durum, yatırımların iyi mi yapıldığını araştırmaktır.

Peki Borsada Iyi mi Yatırım Yapılır? Borsa yatırımcıları, yatırıma söz mevzusu olan malların ya da kıymetli evrakların alım ve satımını yapabilmeleri için her şeyden ilkin bir aracı kurum bulmalıdırlar. Bu aracı kurum Borsa İstanbul olabileceği benzer biçimde bankalar da olabilecektir. En oldukca tercih edilen kanallara baktığımızda ise bankaları görüyoruz. Şundan dolayı, borsa üstünden yapılacak alım ve satımlarda süratli olmak gerekmektedir. Fiyatı düşen bir ürünün süratli bir halde alınabilmesi ya da aynı şekilde fiyatı yükselen bir ürünün satılarak kazanç edilebilmesi için her şeyden ilkin süratli olmak gerekecektir. Bankaların burada sağladıkları avantaj, oluşturulan yatırım hesaplarına dilenilen şekilde ve oranda para yatırılabiliyor olmasıdır. Buradan da anlaşılacağı suretiyle,  borsada yatırım yapmak için bankaları yeğleyen kişilerin ilk olarak banka seçimi yapması ve bununla beraber de banka şubesine başvurarak bir yatırım hesabı açtırmaları gerekmektedir.

Mühim!  Fibabanka Kiraz Hesap Faiz Oranı %21

Borsa İçin Yatırım Hesabı Iyi mi Açılır?

Borsada alım ve satım işlemleri için bankaya karar verdiğinizde, azca ilkin de belirttiğimiz benzer biçimde tek yapmanız ihtiyaç duyulan banka şubesine başvurmaktır. Banka şubelerinde görevlilerden yardım alarak yatırım hesabı için hangi belgeleri sunmanız icap ettiğini öğrenebilirsiniz. Bu belgeler, tüzel kişilerin haricinde çoğu zaman kimlik ile sınırlıdır. Yatırım hesabının kullanımına ilişkin detayların ve kullanıcı sözleşmesinin yer almış olduğu Yatırım Hesabı Kullanım Sözleşmesi’ni de okuduktan sonrasında imzalarsanız, yatırım hesabınız açılacaktır.

Borsada yatırım yapmak için açtırdığınız yatırım hesabınız, birkaç gün içinde etken hale gelecektir. Bunun arkasından yatırım hesabınıza para göndereceğiniz IBAN ve Hesap Numarası benzer biçimde hususi bilgileriniz sizlere iletilecektir. Bankada bulunan ana hesabınızdan faydalanarak para yatırabilir ya da banka şubelerine, banka ATM noktalarına giderek yatırım hesabınıza para gönderimini gerçekleştirebilirsiniz. Hesabınızda bulunan birikimleriniz ile alım ya da satım işlemleri yapmak için de seçtiğiniz bankanın web bankacılığı hesabı üstünden borsada bulunan fiyatlara ve yatırım araçlarına ulaşmanız, bunun  arkasından da alım ya da satıma yönelik buyruk vermeniz kafi olacaktır.

Mühim!  Borsa Nedir? Iyi mi Oynanır?

Borsa Ne İşe Yarar?

Bazı yatırımcıların yapmış olduğu doğru hamleler ile ciddi kazanç sağlamış olduğu, bazı yatırımcıların ise kısa bir sürede tüm sermayelerini kaybetmiş olduğu borsa, yatırım piyasaları içinde araştırılan ve dört gözle beklenen bir piyasadır. Kişilerin borsaya yönelmesindeki temel niçin, gazete, mecmua ve tv bültenlerinde sık sık borsanın yükselişe geçmiş olduğu ya da düşüşe geçmiş olduğu ile ilgili haberlerdir. Bu bültenleri takip eden kişiler de borsa ne işe yarar ya da borsada iyi mi yatırım yapılır benzer biçimde mevzulara süratli bir halde yönelmektedir.

Borsa ne işe yarar mevzusuna geldiğimiz süre, kişilerin mevcut birikimlerini değerlendirmek için tercih etmiş olduğu bir yatırım piyasası bulunduğunu, bu piyasa üstünden şirketlerin piyasaya arz ettikleri hisse senetlerinin alınıp satılabildiği, daha geniş ifade ile de ticareti yapılabilen her türlü malın alım ve satımının yapılabildiğini söyleyebiliriz. Bu doğrultuda, borsaya giren kişilerin temel amacının da birikimlerini değerlendirmek ve gelir elde etmek bulunduğunu söylememiz kafi olacaktır.

Borsanın Mantığı Nedir?

Borsanın mantığı, alım ve satıma dayalı olarak kurulmaktadır. Tıpkı bir ticari faaliyette olduğu benzer biçimde, ekonomik bir halde haiz olduğunuz ürünü bu piyasada daha pahalı bir halde satmaya çalışacaksınız. Aradaki fiyat farkı da siz değerli üyelerimizin elde etmiş olduğu kar olacaktır. Fakat, borsada bu denli ticari faaliyetlerde bulunmadan ilkin, hem sizin için en doğru yatırım aracını seçmeli hem de fiyatların hangi faktörlere bakılırsa belirlendiğini öğrenmelisiniz. Piyasada düzgüsel ticari faaliyetlerde fiyat alım miktarına bağlı değişebildiğinden dolayı, borsada bocalamanız mümkündür. Borsa ne işe yarar mevzusunda bilinmesi ihtiyaç duyulan temel durum,  fiyatların tamamen arz ve öğrenci bakılırsa değerlendiğidir.

Borsada Ne Alınıp Ne Satılır?

En başta da belirttiğimiz benzer biçimde ticareti yapılabilen ve legal olarak adlandırılan tüm malların alım ve satımı, borsa üstünden yapılabilmektedir. Bu doğrultuda birazcık daha detaya inecek olursak;

  • Kıymetli evraklar: Hisse senedi, bono, tahvil
  • Dövizler
  • Emtialar
  • Vadeli İşlem Piyasaları

Her biri kendisine bakılırsa bir kategoriyi sembol etse de, muhteviyatında ticareti yapılabilecek onlarca değişik vasıta karşımıza çıkacaktır. Bundan dolayı da, yatırım aracı çeşitliliğinin fazlalığı, yatırımcılara cesaret ve kazanma isteği vermektedir.

Bundan önceki yazımız olan Fibabanka Kiraz Hesap Faiz Oranı %21 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir