Boş Senet Nasıl Doldurulur? | Detaylı Videolu Anlatım

Kıymetli okuyucularım bu yazımızda boş senet nasıl doldurulursenet doldurma örneğisenedi doldururken nelere dikkat edilmelisenetteki boşluklara neler yazılmalı tek tek anlatacağız.

Bireysel kişiler tarafınca kullanılabildiği benzer biçimde bununla beraber ticari unvanı bulunan firmalar tarafınca da kullanılan senetler piyasada en yaygın kullanılan kıymetli evraklar arasındadır. Her türlü ihtiyaca yönelik olarak kullanılabilen ve kırtasiye benzer biçimde işletmelerden kolaylıkla alınabilen bu evrakların birçok ticari faaliyeti hızlandırmaktadır. Kıymetli evrakların başlangıcında gelen senetler çoğu zaman günlük alışverişlerde birçok işletme tarafınca müşterilerinin kredi kartı yada nakit ödeme imkanı olmadıkları vakit kullanılabildiği benzer biçimde bununla beraber birçok firmanın yada işletmenin yüklü miktarlarda ürün alımı esnasında da kullanılabilmektedir. Bankalar ve finans kuruluşları tarafınca geçerliliği bulunan bu ürünler kullanımı esnasında dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bir ekip hususlar bulunmaktadır. Bunların başlangıcında ilk olarak senedin doldurulması gelmektedir. Bilinmiş olduğu suretiyle piyasada yer edinen birçok senet biçim itibariyle aynı olup dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan tek husus senedin eksiksiz ve doğru bir halde doldurulmasıdır.

Senet Üstünde Neler Bulunur?

Piyasada bulunan, şahıs, şirket ve işletmeler tarafınca kullanılan senetleri üstünde standart bazı bilgiler yer almıştır. Klasik bir senedin üstünde bulunan bilgilere bakacak olursak 9 tane doldurulması ihtiyaç duyulan ana bilgiler bulunmaktadır. Senedin üstünde yer edinen bilgiler “ödeme günü yazıyla ve sayıyla yazıldığı yer, senedin para cinsel, hamil, tutarın yazıya döküldüğü yer, senedin niçin hazırlandığı, borçlu bilgisinin bulunmuş olduğu yer, düzenleme yeri ve zamanı, borçlunun imzasının” yer almış olduğu bölümlerden oluşur. Senedin üstünde yer edinen bu bilgiler yasal mesuliyet taşıması adına eksiksiz bir halde doldurulması gerekmektedir.

Senet Doldurma Örneği

Ticari alacak, kişisel borç yada hizmet karşılığı alınan tutara binaen hazırlanan senetlerin doldurulması esnasında itina gösterilmelidir. Senedin doldurulması esnasında dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan hususlar içinde ilk olarak borçlu ve alacaklının aynı mekanda bulunmasıdır. Senedin doldurulması esnasında tükenmez yada dolma kalem benzer biçimde silinemeyecek özelliğe haiz kalemler kullanılmalıdır. Alacaklı ve borçlu tarafın senedin hazırlanmasından ilkin borcu netleştirmesi gerekmektedir. Senet üstünde daha sonradan yapılacak olan değişimler senedin geçersiz olmasına sebep olabilir.

Yasal olarak herhangi bir sorun oluşturmayacak senedin doldurulması işlemi şu şekilde gerçekleştirilir. İlk olarak senedi oluşturan evrakın iyice incelenmesi gerekir. İnceleme işleminden sonrasında senedin üstünde yer edinen sırasıyla aşağıdaki bilgiler eksiksiz olarak doldurulmalıdır.

  • Rakamla senedin ödeme günün belirtilmesi
  • Rakamla “Türk Lirası” yazan yerin doldurulması
  • Senedin üstünde yer edinen “tarihinde” ibaresinden ilkin ödeme zamanı yazıyla doldurulmalı
  • “sayın” ibaresinden sonrasında alacaklının adının yazılması
  • “Türk Lirası” ibaresinden ilkin borcun yazıyla belirtilmesi
  • Senedin niçin hazırlandığının “malen, nakden benzer biçimde” ibarelerle belirtilmesi
  • Borçlunun bilgilerinin yer almış olduğu “isim/unvan, adres, T.C. kimlik no” benzer biçimde yerlerin doldurulması
  • Senedin düzenlenmiş olduğu tarihin belirtilmesi
  • İki örneği olacak şekilde senet üstüne borçlunun imzasının atılması

Ek olarak senedin yasal işlemi konulması noktasında vuku bulması durumunda hangi ilin adli sınırları içinde dava açılacağını il bazlı olarak belirtilebilir.

Bundan önceki yazımız olan Bedelli Askerlik Kredisi Veren Bankaların Listesi başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir