Boşanan Kadın Babasının Maaşını Alabilir Mi? 2021 Dul Düzenlemeleri

Birliktelikleri sonlanmış hanımefendilerin mağdur edilmemesi adına kendilerine pek oldukça kurum ve kurum tarafınca yardım yapılmaktadır. Ek olarak boşanan hanımefendilerin lüzumlu kurumlara başvurmaları dahilinde sağ yada vefat eden babalarının maaşlarının belirli bir oranını alabilmektedir. Ölen annesinin sigortasından yararlanma hususunu dul bayanlar için 2021 yılı düzenlemeleri ile beraber ele aldık. Boşanan hanım belirli bir süre dahilinde sıhhat sigortasından da faydalanabilmektedir. Eşlerinden boşanan hanımefendilerin babalarının maaşlarını alabilmeleri için bazı şartları taşımaları gerekmektedir. Belirtmek gerekiyor ki çalışan bayanlar bu maaş ödemesinden faydalanamazlar. Maaş alabilmek için lüzumlu şartlar ve maaşların yüzde kaç oran ile alınabileceğini içeriğimiz de bulabilirsiniz.

Boşanan Bayanlara Meydana getirilen Yardımlar

Boşanan bayanlara boşanma durumu ile ortaya çıkacak olan maddi sıkıntıların giderilmesi adına meydana getirilen pek oldukça destekleme ödemesi vardır. Boşanma esnasında hanımefendilerin mağdur edilmemeleri adına kendilerine hakim tarafınca önlem nafakası bağlanırken, çocuğun velayetini alanlara iştirak nafakası ve boşanma sonrası maddi yetersizlikler sebebi ile sıkıntıya düşecek bayanlar için yoksulluk nafakası bağlanmaktadır. Güncel nafaka kanunu ile ilgili içerimizden mevzu ile ilgili detaylı data alabilirsiniz. Boşanan bayanlara Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı, İl ve İlçelerde bulunan Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ile belediyeler aracılığı ile aynı ve nakdi yardımlar yapılmaktadır.

boşanma
Boşanan kadının toplumsal yaşantısında maddi anlamda değişim olmaması ve mağduriyet yaşamaması için kendisine maaş bağlanmaktadır.

Ek olarak bazı şartları taşıması dahilinde bayanlar babalarının da maaşlarını alabilmektedir. Emekli maaşının belirli bir oranının bağlanması sadece babanın vefatı durumunda söz mevzusu olmaktadır. Devletimizde evlenme hızı gittikçe düşerken boşanma oranı da bir fazlaca artmaktadır. Türkiye İstatistik Kurumu‘ nun verilerine gore yıl içinde 128 bin 411 çift boşanmıştır. Boşanan hanımefendilerin da boşanma sonrası yaşam standartlarında değişiklik olmaması adına babalarının maaşlarını alabilirler. Geçmiş dönemlerde bu maaş vefat zamanı dikkate alınarak bağlanmaktaydı. Fakat 2021 yılı itibari ile vefat zamanı benzer biçimde engellemeler konulmamaktadır. Bu maaş bayanlar için bir hak niteliğindedir. Sadece boşanma sonrası derhal bağlanmaz. Bu sebeple talep edildiğinde yerine getirilmesi mümkündür. Bu sebeple hanım boşanma tarihinden itibaren Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri’ ne başvuruda bulunmalıdır.

Maaş Bağlanabilmesi İçin Ihtiyaç duyulan Şartlar

Maaş başvurusunda bulunan hanıma 1 ay içinde pozitif yönde ya da negatif yanıt verilmektedir. Babası vefat etmiş olan bayanlar genel olarak pozitif yönde yanıt almaktadır. Sadece maaş bağlanacak hisse oranı annesinin hayatta olup olmamasına gore belirlenmektedir. Maaş bağlanabilmesi için aranan temel şartlar;

  • Kadının çalışmıyor olması
  • Geliri olmaması
  • Vefat etmiş babanın toplumsal güvencesinin olması
  • Boşanan kadının devlet memuru olmaması
  • Toplumsal güvencesi olmaması
  • Boşanma sonrası resmi olarak bir başkası ile evlenmemesi
  • Emekli olmaması
  • Herhangi bir taşınmazı olmaması ya da bunlardan geliri olmaması
  • Almış olduğu herhangi bir maaş olmaması
  • Değişik kurumlardan toplumsal yardım almamasıdır.

Kendisine maaş bağlanmasını talep eden kadının bir işe girmesi ve toplumsal güvencesinin olması durumunda maaşı kesilecektir. Devletimizde sıkça rastlanan bir uygulama olarak bayanlar bu maaşları almak için eşlerinden boşanmakta, fakat beraber yaşamaya devam etmektedir. Bu şekilde bir uygulama Türk Ceza Kanunu’ na gore kabahat kabul edilmektedir. Durumun tespit edilmesi halinde meydana getirilen maaş ödemeleri geri alınır ve kişiye hapis cezası verilir. Aynı uygulama kadının maaş alabilmek için bir başkası ile nikahsız olarak beraber yaşaması durumunda da geçerli olmaktadır. Ek olarak akrabaları tarafınca himaye edilen ve kendilerine gelir sağlanan kişilere de maaş ödemesi yapılmamaktadır.

boşanma-durumu
Adam çocuklarında babalarının maaşlarını almaları yaş ile ilgili bir durum iken kızlarda yaş kısıtı bulunmamaktadır.

Adam çocuklar için babalarından maaş bağlanması tamamen eğitim durumları ile ilgili bir mevzudur. Liseye kadar eğitim görenlere 20 yaşına, üniversite eğitimi görenlere ise 25 yaşına kadar yetim aylığı verilmektedir. Sadece kız evlatları için durum farklıdır. Kız evlatlarının sigortalı bir işte emek harcayarak gelir elde etmeleri, evli olmamaları, boşanmış olmaları ya da dul olmaları gerekmektedir. Bu anlamda yaş mevzusunda kız evlatları için herhangi bir kısıt bulunmamaktadır. 

Maaşın % Kaçı Bağlanmaktadır?

Boşanan kadının babasından maaş alabilmesi için mühim olan toplumsal güvenlik statüsüdür. Maaş alabilmesi için çalışmıyor olması icap ettiğini söyledik. Sadece babası Emekli Sandığı emeklisi olarak vefat eden şahıs SSK ya da Bağ-Kur’ lu olarak bir işe girmiş ise babası üstünden almış olduğu yetim aylığı kesilmemektedir. Işgören olarak işe başlaması durumunda ise bu haktan yararlanamaz. Ek olarak kendisi SSK’ dan emekli olan bayanlar Emekli Sandığı emeklisi babalarından yetim aylığı alabilir. Hatta eşlerinin vefatları durumunda, vefat eden eş Bağ-Kur’ lu ise hiçbir kesintiye doğal olarak olmadan kadının 3 maaşı da alma hakkı vardır. Bu uygulama Anayasa Mahkemesi’ nin 5510 sayılı kanun kapsamında verdiği iptal sonucu ile değişmiştir.

Tüm bu konuştuklarımız dahilinde kanun kapsamında belirlenen maaş oranı %25 olmaktadır. Bu oran annenin hayatta olması durumunda değişmektedir. Düzgüsel şartlarda bir anne maaş alma hakkı olan bir evladı olmadığı sürece maaşın %75′ ini alır. Sadece bir çocuğunun da maaş alması durumunda annenin alacağı hisse %50 oranına düşer. Bu durumda çocuğun da %25 hisse alması ile toplamda %75 oranına varılır. Anası de vefat etmiş bir kadının babasından alabileceği maaş hisse oranı %50 olmaktadır. Sadece bu %50‘ lik oran da maaş talebinde bulunabilecek bir kardeşin olmaması durumunda gerçekleşmektedir. Maaşın 1600 TL bulunduğunu kabul ederek bir örnek ile kafanızda oluşabilecek sual işaretlerini giderelim.

Maaş alacak evladı olmayan anne; 1600 * %75 = 1200 TL

Annenin hayatta olması dahilinde anne; 1600* %50 = 800 TL

Boşanan hanım 1600* %25 = 400 TL

Anne hayatta değilse boşanan hanım; 1600 * %50 = 800 TL babasından aylık alabilecektir.

Çalışırken vefat edenlerin; SSK’ lı ise 5 yıl ve 900 gün prim (Yaşlılık, ölüm ve malullük sigortaları) , Emekli Sandığı ve Bağkur’ lu ise 1800 gün prim bildirmiş olması gerekmektedir. Sadece bu şartları taşımaları dahilinde evlatları maaş alabilmektedir.

Evlenecek olan çiftlere bankalardan çeyiz hesabı açmak ve 27 yaşını tamamlamadan ilk birliktelikleri yapma şartı ile çeyiz parası verilmektedir.

Maaş Başvurusu Iyi mi Yapılır?

Devlet maaş hakkı doğmasının tespitini tek tek yapması imkansız. Bu tür maaşların bağlanabilmesi için kişinin bildirimde bulunması gerekmektedir. Sadece lüzumlu şartlar sağlandığında bu maaşların alınması engellenemez. Kısaca Toplumsal Güvenlik Kurumu’ na başvuruda bulunan ve durumunu izah eden birinin maaş almasının önünde hiçbir engel yoktur. Boşanan kadının boşanma işlemini gerçekleştirdiğini kuruma bildirmesi durumunda müracaat işlemi gerçekleştirilmiş olur. Babası vefat ettiğinde ise ölüm belgesi ile kuruma gitmesi gerekmektedir. Bu müracaat işleminin arkasından şahıs ile ilgili lüzumlu araştırmalar ve incelemeler yapılarak maaşı hak edip etmediğine karar verilir. İncelemenin pozitif yönde sonuçlanmasının arkasından otomatikman maaş bağlanacaktır. Bayanların öteki maaş haklarını da inceleyelim.

boşanma-davası
Boşandığınızı Toplumsal Güvenlik Kurumu’ na bildirerek maaş başvurusunda bulunabilirsiniz.

Dul Maaşı Ne Kadar?

Bayanların bazı durumların meydana gelmesi ile dul kalması durumlarında kendilerine maddi anlamda sorun yaşamamaları adına dul maaşı bağlanmaktadır. Dul hanımefendilerin yaşam standartlarının düşmemesi ve yaşamlarını idame ettirmeleri adına bağlanan bu maaş miktarı meydana getirilen zam neticesinde yükseltilmiştir. Geçen yıllarda 500 TL olarak ödenen bu maaş 2021 yılı itibari ile 550 TL olmuştur. Sadece bu maaş aylık olarak ödenmez. Ödemeler 2 ayda bir yapılmaktadır. Ödeme nakit olarak verildiği için her yerde kullanılabilmektedir. Sadece maaş belirli şartlar dahilinde bağlanır. Aylık geliriniz bu tutarın altında ise, çalışmıyorsanız, toplumsal güvenceniz yoksa maaş hakkı elde edersiniz. Yine evlenmeniz durumunda ise maaşınız kesilir. 2021 yılı itibari ile hükumet tarafınca emeklilere ikramiye verileceği duyurulmuştu. Bu ikramiyeler Ramazan ve Kurban Bayramları’ nda geçerli olmak suretiyle yılda iki kez 1000′ er TL tutarında verilmekteydi. İkramiyeden dul ve yetim aylığı alanların da yararlanacağı duyurulmuştu. Sadece bu maaşları alanlar geçtiğimiz Ramazan Bayramında hesaplarında 1000 TL bulamadı. Bu sebeple ödemeler hisseler dahilinde yapılmış oldu. Mesela yetim aylığı oranı %25 ise hesapta 250 TL olması gerekiyor.

eşi-vefat-etmiş-yardımı
Eşi vefat etmiş yardımı

2021 senesinde Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’ ndan temin edilecek olan yardım programlarından bir tanesi de eşi vefat etmiş yardımıdır. İki ayda bir eşi vefat etmiş dul bayanlar 275 TL tutarındaki yardımları PTT’ den alabilirler. Hanımlarımız iki aylık periyotlarla 550 TL alabileceklerdir. Bankalar ev hanımlarına kredi veriyor. Eğer emekli maaşı tarzında bir geliriniz var ise ya da bu maaşlarda hisseniz var ise bankalara giderek kredi alabilirsiniz.

Boşanan bayanlara bu şekilde yardımlar yapılarak hayatlarını idame etmeleri sağlanmaktadır. Siz de maaş talebinde bulunmak istiyorsanız SGK il müdürlüklerine en kısa sürede başvurunuzu yapınız.

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir