Çalışan Annelere Kreş Parası 2021 Şartları Nelerdir?

Vatanımızda son zamanlarda hayata geçirilen bir oldukça proje bulunmaktadır. Bu projelerden bazıları da toruna bakma parası, bakıcı parası, çalışan anneye kreş yardımı olmaktadır. Bu biçim projeler son günlerde süratli bir halde artış göstermektedir. Hükumet tarafınca düzenlemeye alınan ve bir oldukça proje son günlerde süratli bir halde gündeme getirilmiş ve çalışan annelerin problemlerine son verilerek ciddi anlamda kadın çalışanlarımızın istihdamları kolaylaştırıyor. Fazlaca sayıda çalışan bayanımızın ve anne adaylarımızın en oldukça merak etmiş olduğu projelerin başlangıcında kreş yardımı için düzenlenmiş olan yasanın ne süre hayata geçirileceği mevzusudur. Kreş yardımı projelerinin hayata geçirilmesi için meydana getirilen çalışmaların süratli bir halde son şeklini alıyor olması gerçekleştirildi. Peki çalışan annelere kreş parası şartları nedir? Başvurusu iyi mi yapılır?

Çalışan Annelere Kreş Parası Şartları

Devlet Çalışan Anneye Kreş Parası Veriyor

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafınca meydana getirilen emek harcamalar neticesinde çalışan annelere devlet destek vererek kreş parası yardımı vermektedir. Elbet ki bazı şartlar neticesinde bu desteği elde eden devlet bununla birlikte hanımefendilere 6 ay doğum izni yasasını da gündeme getirmiş fakat yürürlüğe daha koyulmamıştır.  Çalışan annelerin, anne adaylarının ve kadın çalışanlarımızın istihdamlarını  devam ettirmeleri açısından yeni düzenlemeler getirilmiş ve devlet destekleri gündemde yerini almıştır. 2021 yılı içinde çalışan anneye verilen kreş parası desteğinde düzenleme getirmiş ve meydana getirilen düzenleme sonucunda işverenlerin çalışanları için ödemiş oldukları kreş paralarını vergiden düşerek ödüyorlardı. Vergiden kesilen oran ise % 15 iken % 50 oranına çıkarılmıştır.

Kreş Yardımından Yararlanmak İçin Başvurular Iyi mi Yapılır?

Çalışan anneler için devlet tarafınca destek sunar verilmeye devam etmektedir. Kreş yardımı iş veren tarafınca karşılanırken, iş verenin ödemesi ihtiyaç duyulan vergiden düşülerek verilen bir destektir. Bu destekten yararlanacak olan annelerin belirli şartlara uyum sağlıyor olması gerekmektedir. Sıfır ile beş yaş aralığında olan çocuklar için verilen bu yardım annelerin daha rahat bir halde çalışmasını desteklemek ve bununla birlikte işlerine daha oldukça adapte olmalarını sağlamak amacıyla verilen bir destektir. Bununla birlikte hanım istihdamının artması ve çocuk bakımı sebebi ile işsizliğin önüne geçmek için bakanlık tarafınca düzenlenen bir yardımdır. Bu destekten yararlanabilmek için ilk olarak Aile, Emek harcama ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’ na müracaat yapmanız gerekecektir. Ek olarak kreş desteğinden yararlanacak olan ailenin ilk olarak gelir durumu göz önüne alınacak ve 0 ila 100 puan içinde değerlendirmeye doğal olarak tutulacaktır. Değerlendirme sonrasında kreş desteğinden yararlanabileceksiniz. Kreş parası ailenin kendisine değil direk olarak çocuğun gitmiş olduğu kreşe ödenecektir.

kreş müracaat şartları nedir?

Şartları Nedir?

Çalışan anne ve babaların rahatlamalarını sağlayacak bir düzenleme gündeme getirilmiş olup 0 ila 5 yaş aralığındaki evlatların kreş paralarında destekleme verilecektir. Hepimizin de bilmiş olduğu benzer biçimde kreş paraları oldukça yüksek olup nerede ise annenin kazanmış olduğu paranın yarısı evlatların bakımını meydana getirecek olan bakıcılara yada kreşlere gitmektedir. Hal bu şekilde olunca da anneler oldukça zor durumlar altında çalışmaktadırlar. Tüm bunların önüne geçmek için Aile, Emek harcama ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı tarafınca yeni emek harcamalar yapılmış ve annelere destek verilmesi açısından kreş yardım parası gündeme getirilmiştir. Doğal olarak ki belirli şartlar dahilinde verilen bu kreş desteği için aranan şartların başlangıcında maddi durumun yetersiz olması göz önüne alınmıştır.

  1. 0-5 yaş aralığında evladı bulunan anneler
  2. Maddi açıdan zor durumda olan çalışan anneler
  3.  Dul ve eşinden boşanmış olan çalışan anneler
  4. Eşi ölmüş olan ve çalışmak zorunda olan anneler
  5. Geçim sıkıntısı yaşayan babalara

Yukarıda maddeler halinde yer edinen şartlara uyum elde eden anneler kreş desteklerinden yararlanabileceklerdir. Evlenecek çiftlere devlet desteği verilecek.

Yardım Tutarı Ne Kadar?

Aile, Emek harcama ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı tarafınca düzenlemeye alınmış olan kreş desteklerinden yararlanmak için Toplumsal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurular yapılırken bununla birlikte Aile, Emek harcama ve Toplumsal Hizmetler Müdürlüklerine de müracaat yapabilirler. Bakanlıklar tarafınca verilecek olan bu desteğin tutarı net olarak belirlenememiştir. proje içindeki anne ve çocuk eğitim vakfının önerisi 300 lira iken kreş fiyatlarının yüksek olaması da göz önüne alınmıştır. Günümüzde düzgüsel bir kreş fiyatının tutarı 500 ile 1000 lira içinde değişim göstermiş olduğundan bu durum göz önünde bulundurularak ona nazaran değerlendirme yapılacaktır. Ek olarak kreş desteği yardımıyla oldukça sayıda aile çocuklarını kreşe gönderebilecek ve bu durumda kreşlerdeki kontejanlar da dolacaktır. Hal bu şekilde olunca kreş gereksinimlerinde da artışlar olacaktır.

Bu durumda göz önünde bulundurularak mahalle kreşlerinin de kurulması gündeme getirilmiştir. Tüm bu değerlendirmeler sonuçlanmış olduğunda kısa sürede proje hayata geçirilecektir. Bununla birlikte 2021 senesinde iş verenlerin kreş parası için vergiden düşecekleri miktar 1.015 Türk Lirasına yükseltilmiştir. Ek olarak bir başka emek harcama olan doğum izni için meydana getirilen düzenlemelerde doğum izninin arttırılması da gündeme getirilmiştir. doğum izni olarak verilen 4 aylık sürenin 6 aylık süreye çıkarılması planlanıyor. Bu uygulama üstünde yapılacak olan düzenleme ve yapılacak olan araştırmaların arkasından netleşecektir. Tüm bu açıklamalara ek olarak şuan itibari ile çalışan ailelere kreş yardım parası verilmektedir.

Çalışan Annelere kreş desteği hakkında resmi gazete de gösterilen sonucu detaylı bir halde inceleyebilirsiniz.

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir