Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Ofisler İçin Risk Analizi

Ofisler için risk analizini yapmak adına İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği uyarınca hazırlanan denetim listeleri kullanılabilmektedir. Bu denetim listeleri doğru bir halde uygulanıldığında ve yanlış ya da hatalı olan noktaların değerlendirmesi ve düzenlenmesi gerçekleştirildiğinde ofislerde hem çalışanlar hem de müşteriler için daha güvenli bir alan meydana gelmiş olur.

Ofis ve ofis tipindeki iş bölgeleri için olan bu denetim listeleri ihtiyaçlara nazaran değiştirilip doldurulabilmektedir. Bu sayede denetim listeleri, iş yerinde bulundurularak, belirli aralıklarla güncellenerek ve değerleme sonuçlarının da alınması lüzumlu olan tedbirlerin alınması ile birlikte işe yaramış olur.

Ofis ve bürolarda risk değerlendirmelerinin yapılması ile, bu yerlerde mevcut olan ya da dışarıdan gelmesi mümkün olan tehlikeler belirlenmiş, bu tehlikelerin negatif sonuçlara niçin olabilecek risklere dönüşmesine niçin olan etkenler ortadan kaldırılmış ve yapılması lüzumlu tüm güvenlik emekleri yapılmış olur.

İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İş Yeri Çekince Sınıfları Tebliği’ne nazaran ofis ve büroların etkinlik alanlarının yer almış olduğu çekince ve risk sınıfı tespit edilmelidir. Ofis ve büroların çekince sınıfı ve çalışan şahıs sayılarına bağlı olarak iş yeri hekimi ve iş güvenliği sağlığı uzmanının görevlendirilmesi ile ya da ortak güvenlik ve sıhhat birimlerinden bu hizmetin temin edilmesi sorumluluğu ile ilgili tarih belirlenmelidir.

Ofis ve bürolarda gerçekleştirilecek risk değerlendirmesi, İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliğince belirlenen bir ekip tarafınca yürütülür. Gerek duyulduğunda ise belirlenen bu ekibe destek olması için dışarıdan şahıs ya da müessese desteği alınabilir. İş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı görevlendirmesi sorumluluğunun yürürlüğe girmediği ofis ve bürolarda ise profesyoneller bulunmadan oluşturulan ekipte, çalışanlar ve işverenler birlikte risk değerlendirmesi yapabilmektedirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Meydana getirilen risk değerlendirmeleri, çekince sınıflarına nazaran azca tehlikeli, tehlikeli ya da oldukca tehlikeli iş yerlerinde sırasıyla altı, dört ve iki yılda bir yenilenir. İş yerinin herhangi bir değişim yapması durumunda ise bu sürelerin dolması beklenmeden risk analizi yenilenebilir.

Risk Analizi Yaparken İzlenecek Yol

  • Denetim listeleri meydana getirilen iş yerinin özelliklerine nazaran farklılık gösterdiği için iş yerinin tipine uygun olarak ofis ve ofis iş analizi denetim sıralaması tercih edilmelidir.
  • Denetim listelerinde ofis ve bürolarda iş sağlığı ve güvenliği açısından yapılması ya da bulunması gerekenler yer alır. Eğer bu madde iş yerinde mevcutsa “evet” kısmı işaretlenir, mevcut değilse “hayır” kısmı işaretlenir ve mevcut olmayan bu durum için iyi mi bir tedbir alınabileceği yazılır.
  • Hayır kısmı işaretlenen yere yazılan önerilere karar verirken, riskin tamamıyla yok edilmesi, bu mümkün değilse de kabul edilebilir düzeye indirilmesi için neler yapılabileceği düşünülmelidir.
  • Ofis ve büroda çalışan ve ileride çalışmaya başlamış olacak olan her insana o iş yerinde karşılaşılabilecek riskler ve alınan tedbirler bildirilmelidir.
  • İşyerinde uygulanacak önlemlerin başka risklere sebep olmamasına da dikkat edilmelidir.

tıkla sorunu sor

Emek verme ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı Ofisler İçin Risk Analizi İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir