Çalışmayan Anneler Nasıl Doğum Parası Alır?

Devletimizde çalışan yada çalışmayan olsun tüm bayanların hepsine anne olduklarında 15 Mayıs 2015 tarihinde çıkarılan bir kanunla doğum parası alma hakkı verilmiştir. Ülkemizin doğurganlık hızının ve nüfusunun genç oranının artırılması amacı ile yasallaştırılarak yürürlüğe sokulan bu kanundan 2015 yılının Mayıs ayından itibaren anne olan tüm bayanların şartsız olarak yararlanması sağlanmıştır. Yasanın yürürlüğe girmesi ile beraber çalışmayan anneler, çalışmayan anneler iyi mi doğum parası alır? Sorusunun yanıtını aramaya başlamışlardır. Çalışmayan annelerin bu haktan yararlanabilmesi için ilk olarak müracaat yapmaları gerekmektedir. Doğum parası almak için yapılması ihtiyaç duyulan başvuruyu, çalışmayan annenin bizzat kendisi yapabileceği şeklinde bayanın eşi de anne adına müracaat yapabilir.

Çalışmayan Anneler Iyi mi Doğum Parası Alır?

Devletimiz anne olan bayanlara desteğini sürdürmeye devam etmektedir. Bunun en güzel göstergelerinden biri de çalışmayan annelere doğum parası hakkıdır. Çalışmayan anneler iyi mi doğum parası alır? Sorusunda ilk adım doğum yardımı almak isteyen annenin doğum yardımı müracaat dilekçesini doldurarak bizzat kendisinin başvuruda bulunması gerekmektedir. Eğer annenin durumu bizzat gidip müracaat halletmeye uygun değilse başvuruyu doldurulmuş doğum yardımı müracaat dilekçesi ile beraber bayanın eşi de yapabilir. Bayanın eşi başvuruda bulunacak ise anne ve bebeğin kimliklerinin müracaat esnasında yanında olması gerekmektedir.  Aşağıda müracaat formu örneği verilmiştir:

Çalışmayan Anneler Iyi mi Doğum Parası Alır Müracaat Nereye Yapılmalıdır?

İl merkezinde yaşayan çalışmayan annelerin doğum parası alabilmesi için başvuruyu Toplumsal Hizmetler Müdürlüklerine ve Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğüne yapmaları gerekmektedir. Eğer anne ilçede yada köyde yaşıyor ise Çalışmayan Anneler Iyi mi Doğum Parası Alır? mevzusunda Kaymakamlık binalarının içinde bulunan Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurularını yapmaları gerekir. Devletimizde yaşayanların yararlandıkları doğum parası hakkından yurtdışında yaşayan anneler de istifade edebilir. Bunun için yurtdışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı anneler başvurularını bulundukları yerdeki Türkiye Konsolosluklarına ve Büyükelçiliklere yapabilirler. Başvurular direk kişi tarafınca yapılabileceği şeklinde posta, iadeli ve taahhütlü ya da kargo yolu ile de yapılabilir.

Çalışmayan Anneler Iyi mi Doğum Parası Iyi mi Alınır, Doğum Parası Ne Kadar Ödenir?

Çalışmayan Anneler Iyi mi Doğum Parası Iyi mi Alınır mevzusunda ev hanımı anneler, doğumdan sonrasında istediği süre gidip yaptıkları müracaat sonucunda doğum parası alabilmektedir. Geri ödeme şeklinde bir durum olmadan çalışan, çalışmayan şartı aranmaksızın doğum icra eden tüm annelere devlet tarafınca ödenen doğum parasının miktarı çocuk sayısına gore değişmektedir. 2015 yılının 15 Mayıs tarihinde kabul edilen kanuna gore bebeğin bu tarihten sonrasında doğması ve canlı olması şartıyla doğum parası verilmektedir. Bu tarihten ilkin doğan çocuklar için doğun parası yardımı yapılmamaktadır. Yeni doğan bebeğin ailenin kaçıncı çocuğunun olduğu hesaplamasında 15 Mayıs 2015 tarihinden ilkin dünyaya gelecek olan çocuklar da dahil edilerek hesaplamalar yapılır. Kaçıncı çocuk olduğu ödemenin ne kadar yapılacağını belirlediğinden önemlidir.  Çalışmayan anneler iyi mi doğum parası alır sorusunda yeni tabiatın kaçıncı olduğu belirlendikten sonrasında doğum parası yardımı yapılır. Bu hesaplamaya gore yeni doğan bebek ailenin;

Sponsorlu Bağlantılar

  • Evladı ise 300 TL
  • Evladı ise 400 TL
  • ve devamındaki çocuklar için ise 600 TL yardım yapılmaktadır.
  • Yeni yılda ikiz bebek dünyaya getiren annelere 700 TL, üçüz bebekler dünyaya getiren annelere 1300 TL (bin üç yüz) doğum parası ödemesi yapılmaktadır.

Doğum parası ile ilgili soruları olanlar, daha detaylı informasyon almak isteyenler ve parasının yatıp yatmadığını öğrenmek isteyenler Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığının Toplumsal Yardım Hattı’nı arayabilirler.  Çalışmayan anneler iyi mi doğum parası alır ve daha çok informasyon için aranması ihtiyaç duyulan Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığının Toplumsal Yardım Hattı numaraları ALO 144 yada ALO 183’tür.

Çalışmayan Anneler Iyi mi Doğum Parası Alır ve Doğum Parası Hangi Hesaba ve Kimin Adına Yatırılır?

Yeni meydana getirilen düzenlemeler ile müracaat yapılmasından sonrasında yapılacak doğum parası ödemeleri herhangi bir banka hesabına değil direk annenin kendine yapılmaktadır. Yardım PTT şubelerine direk olarak çalışmayan annenin şahsının adı ve soyadı üstüne yatırılır. Paranın yatıp yatmadığı Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığının Toplumsal Yardım Hattı numaraları aranarak yada e-devlet üstünden sorgulanarak öğrenilebilir. PTT şubelerinden ödeme yalnızca anneye yapılır değişik bir şahıs ödemeyi alamaz. Şu demek oluyor ki doğum parası yardımını bizzat annenin giderek alması gerekmektedir.

Çalışmayan Anneler Iyi mi Doğum Parası Alır, Doğum Parası Borca Karşılık Haczedilebilir mi?

Çalışmayan anneler iyi mi doğum parası alır mevzusunda herhangi bir borcu bulunan annelerin borcuna karşılık haczedilip edilmeyeceği de merak mevzusudur. Doğum yardımı hiçbir vergi kesintisine doğal olarak olmadığı şeklinde haczedilmesi de mümkün değildir ki doğum yardımı alacak kişinin borcu olması halinde bile doğum yardımına haciz konulması söz mevzusu olamamaktadır.

Çalışmayan Anneler Iyi mi Doğum Parası Alır haricinde Devletin Hangi Yardımlarından Yararlanabilirler?

Çalışmayan Anneler Iyi mi Doğum Parası Alır sorusundaki doğum parasının haricinde ev hanımı annelerin yararlanabilecekleri bir değişik devlet yardımı daha bulunmaktadır ki o da süt parasıdır. Tüm annelere bir hak olarak verilmiş olan doğum parasının yanında emzirme ödeneği öteki adı ile süt parasından da annelerin yararlanabilmeleri için herhangi bir yerde çalışıyor olmaları şartı yoktur. Fakat süt parasından yararlanabilmek için yalnız bir koşul vardır. Bu koşul da, emzirme ödeneğini almak isteyen bayanların eşlerinin sigortalı yada Bağ-Kur’lu olmaları ve son bir yıl içinde minimum 120 günlük bağ-kur ve sigorta priminin yatırılmış olmasıdır. Her yıl emzirme ödeneği tutarı tekrardan hesaplanmaktadır. Son olarak meydana getirilen hesaplamalarda süt parası 149 TL olarak belirlenmiştir. Eşleri sigortalı yada Bağ-Kur’lu olmayan annelerin süt parası alması mümkün gözükmemektedir.

SGK Çocuk Emzirme Yardımı Ne Kadar 2021

Öksüz Yetim Yardımı 2021

Dul Maaşı Ne Kadar 2021

tıkla sorunu sor

Çalışmayan Anneler Iyi mi Doğum Parası Alır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir