Çekilen veya Onaylanan Bireysel İhtiyaç Kredisi Nasıl İptal Edilir?

Bir an acil olarak nakit ihtiyacımız oluştu. Derhal bankaya gittik kredi başvurusunda bulunduk. Banka tarafınca kredimiz de onaylandı ve hesabınıza da aktarıldı. Derken bir telefon geldi ve bir dostunuz dedi ki “İhtiyacın olan parayı buldum”. Evet, şimdi ne yapacağız ?

Kredimiz de onaylandı, hesaba yattı yalnız parayı banka hesabımızdan çekmek kaldı. Bir yanda faizli banka kredisi, diğer yanda arkadaşımızın bizim için bulmuş olduğu faizsiz borç para… Ne yapacağız, doğal ki de onaylanan ve hesabımıza yatan bu gerekseme kredisini iptal ettireceğiz.

Bu yazımızda çekilen yada onaylanan bireysel gerekseme kredisi iyi mi iptal edilir onu sizlerle paylaşacağız.

Bu mevzuyu ikili olarak ele alalım. Ilkin onaylanan kredi için konuşalım. Tüketiciler olarak şunu bilmeliyiz ki; onaylanan kredi her halükarda iptal edilebilir. Onaylanan krediyi almak benzer biçimde bir zorunluluğumuz yoktur. Daha iyi anlatabilmek adına örnek vermek gerekirse; herhangi bir bankaya web ya da SMS yöntemiyle kredi başvurusunda bulundunuz, hemen sonra banka satın alan temsilcisi tarafınca arandınız ve size kredinizin onaylandığı söylendi. İptal etmek için yapmanız ihtiyaç duyulan oldukça rahat; size arayan satın alan temsilcisine kredi kullanmaktan vazgeçtiğinizi, işleminizi iptal etmek istediğinizi söylemeniz kafi. Bu şekilde ve gene ilgili bankanın en yakın şubesine giderek de onaylanan kredinizi iptal ettirebilirsiniz. Şunu da unutmamak gerer ki; bu işlem için bankalar sizden cüzi oranda ücret talep edebilir. İmzaladığımız sözleşmelerde bu hususa da yer verilmektedir. Sadece SMS kredi ve web üstünden meydana getirilen kredi başvurulan için bu şekilde bir durum söz mevzusu olmayabilir. Gene de banka tarafınca ücret talebinde bulunulursa; bu mevzuda birazcık direnirseniz muhtemelen bu tutarı ödemeyebilirsiniz.

Mühim!  KOSGEB Destekli Yapılabilecek 11 İş Fikri

Çekilen krediler; doğrusu onaylanan ve hesabınıza geçen kredilerin iptali için tüketicilerin 14 gün içinde herhangi bir ceza ödemeden cayma hakkı bulunmaktadır. Sadece bu süreyi geçirmeniz halinde ise izleyeceğimiz en mantıklı yol; krediye asla dokunmadan aynı şekilde derhal borcumuzun tamamını kapatmak olmalıdır. Zararın neresinden dönsek kardır misali; kredi borcunuzun tamamını bir seferde kapatmış olacağınız için bir miktar zararla krediden kurtulmuş olacaksınız. Ek olarak tarafınızdan meydana getirilen sigorta kesintileri de krediyi kapattığınız güne gore hesaplanıp kalanı tarafınıza iade edilecektir. Bu husus banka görevlisi tarafınca size söylenmeyebilir. Bu şekilde bir durumda bunun hakkınız bulunduğunu ihmal etmeyin ve sigorta tutarı iadenizi siz talep edin.

Bundan önceki yazımız olan Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvurusu 2021 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir