Çekme Belgeli Araç Ne Demek?

Çekme belgeli vasıta tabirini tamamımız bir yerlerden duymuşuzdur. Bilhassa ikinci el vasıta satış sitelerinde bu ibareler daha sık karşımıza çıkmaktadır. Çekme belgeli aracımız satılık, aracımızın çekme belgesi vardır türünden duyuru başlıkları çoğunlukla görülmektedir. Çekme belgeli vasıta ne demek sorusuna detaylı olarak bu yazımıza yanıt vereceğiz. Yazımızın peşinden çekme belgesi ile aklınızda kalan tüm sorulara kolaylıkla yanıt bulabilirsiniz. Çekme belgeli bir vasıta gördüğünüzde bunun ne anlama geldiğini böylelikle kolaylıkla anlayabileceksiniz ve buna nazaran de satın alıp almamanız gerektiği mevzusuna karar verebileceksiniz. Ek olarak yazımızın içinde çekme belgeli araçların satışı ile ilgili de bilgiler yer alacaktır.

Çekme belgeli vasıta ne demek sorusu insanoğlu tarafınca sık sık sorulmaktadır. Çekme belgesi adından da anlaşılacağı şeklinde araçların trafikten çekilmesi anlamına gelmektedir. Kısaca araçların yasal olarak trafikten kaldırılması anlamına gelmektedir. Fakat bu işlem geçici olup istendiği süre sonlandırılabilmekte ve vasıta yeniden trafiğe çıkarılmaktadır. Trafikten çekilen araçların yasal olarak trafikte dolaşması yasak olup bunun tespit edilmesi durumunda ciddi bir ceza ödenmesi söz mevzusu olabilmektedir. Bu sebeple kullanılan aracın varlığı yasal olarak askıya alınmıştır. Dolayısıyla da olmayan ya da daha değişik bir ifade ile yasal izinleri bulunmayan bir vasıta ile trafiğe çıkmak yasaları çiğnemek anlamına gelmekte ve söz mevzusu durumun tespit edilmesi halinde ceza uygulanmaktadır.

Çekme Belgeli Vasıta Ne Demek ve Çekme Belgesi Almak İçin Ihtiyaç duyulan Şartlar Nedir?

Çekme belgeli vasıta ne demek mevzusunda bilinmesi ihtiyaç duyulan oldukca mühim hususlar bulunmaktadır. Bir aracın çekme belgesi alması için yapılması gerekenlerden bazıları şunlardır:

  • Vergilerinin tamamının ödenmesi ve çekme belgesi alınacak tarihte dahil olmak suretiyle vergi borcu olmaması gerekmektedir.
  • Trafik cezalarının tamamı ödenmiş olmalıdır.
  • Çekme belgesi olan araçta ipotek var ise bunun kaldırılmış olması gerekmektedir.
  • Rehin durumu var ise bunun da aynı şekilde kaldırılmış olması gerekmektedir.

Yukarıda belirtilen şartların tamamının kesinlikle sağlanmış olması gerekmekte olup bunlardan bir tanesinin bile sağlanmamış olması çekme belgesinin verilmemesine niçin olacaktır. Bundan dolayı burada belirtilen hususlara oldukca fazla dikkat edilmesi gerekmektedir.

Çekme belgeli vasıta ne demek sorusunun cevabı yukarıda dolaylı da olsa verilmiştir. Bir aracın çekme belgesi olması demek trafikten çekilmiş olduğu anlamına gelse de bunun yanında aracın asla borcunun olmaması anlamına da gelmektedir. Çekme belgesi almak için istenen şartlardan dolayı bu belgeye haiz olan araçların motorlu taşıtlar vergisi borcu, trafik cezası borcu bulunmadığı şeklinde ipotek ve rehin şeklinde durumları da olmamaktadır. Dolayısıyla da bu tür araçlar alınırken satın alacak kişinin borçlar mevzusunda içi rahat etmektedir. Satış esnasında fena bir sürprizle karşı karşıya gelme ihtimali böylece sıfıra inmiş olmaktadır. Bundan dolayı da çekme belgeli araçlar satın alacak kişiler için bu yönden avantaj elde etmiş olmaktadır. Bu da satıcıların söz mevzusu durumun bilhassa vurgulamasına sebep olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Çekme Belgeli Vasıta Ne Demek ve Satışı Iyi mi Yapılmaktadır?

Çekme belgeli vasıta ne demek mevzusunda dört gözle beklenen bir başka husus ise söz mevzusu araçların satışıyla ilgilidir. Bu şekilde bir vasıta buldunuz ve satın almak istiyorsunuz. Aracı denetim ettirdikten sonrasında satın almaya karar verdiniz fakat çekme belgeli doğrusu trafikten çekilmiş bir aracın satışının iyi mi yapılacağını bilmiyorsunuz. Çekme belgeli araçların satışı yapılırken noterden düzgüsel vasıta satışı yapar şeklinde yapılmaktadır. Kısaca çekme belgeli aracın satışı için değişik bir prosedür uygulanması söz mevzusu değildir. Fakat burada dikkat edilmesi oldukca mühim bir husus bulunmakta ve kesinlikle bu mevzuya dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu araçların satışından sonrasında araçların son muayene tarihini gösteren belgenin alıcılara verilmesi gerekmektedir. Bu şekilde bir vasıta alıyorsanız bunu satıcıdan kesinlikle talep etmelisiniz. Bu belge daha sonraki işlemler esnasında istenmektedir.

Çekme belgeli vasıta ne demek mevzusunda sıradaki husus ise bu araçların tekrardan muayeneye sokulmasıyla ilgilidir. Çekme belgeli araçlar trafikten çekilmiş olduğu için muayene tarihleri geçmiş olabilmektedir. Bu da tekrardan muayene yapılmasını mecburi hale getirmektedir. Muayene yapılırken ödenmesi ihtiyaç duyulan ücretin haricinde bir de ceza ödenmesi gerekmektedir ki çekme belgesinin geçerli olmadığı doğrusu durduramadığı ender borçlardan bir tanesidir. Normalde tüm borçlardan muaf olunmasına karşın muayenede bu durum geçerli değildir. Dolayısıyla da ücret ödenirken hem düzgüsel muayene tutarı ödenmektedir hem de gecikme zammı ödenmektedir.

Çekme Belgeli Vasıta Ne Demek ve Muayene Cezası Iyi mi Hesaplanmaktadır?

Ceza mevzusunda yukarıda bahsettiğimiz husus devreye girmektedir. Araçların sahiplerinin son muayene tarihini gösteren resmi bir belge vermeleri durumunda ceza buna nazaran hesaplanırken bu şekilde bir belge sunulmaması ve tarihin tam olarak tespit edilememesi durumunda ise 01.01.2005 zamanı baz alınmaktadır. Bu da oldukca ciddi bir ceza anlamına gelmektedir. Çekme belgeli vasıta ne demek mevzusu bundan dolayı kişiler için son aşama önemlidir. Bu yazıyı okumayan kişiler muayene tarihini gösteren belgeyi almamaları ve başka bir yoldan da muayene tarihinin belirlenmemesi durumunda ödenmesi ihtiyaç duyulan ceza miktarı 1.800 TL’den daha fazladır. Dolayısıyla da bu duruma dikkat edilmesi gerekmektedir.

Çekme belgeli vasıta ne demek mevzusu genel olarak bu şekildedir. Bu belge değişik amaçlarla alınabilmekte olup kimi zaman pert olan araçlar için alınmakta kimi zaman ise muayenesi olmayan araçların satışları için alınmaktadır. Bunların dışındaki amaçlar için de alındığı olmaktadır.

Evlenme Ehliyet Belgesi Nedir, Evlenme Ehliyet Belgesi Nereden Nasıl Alınır?

Bulgaristan Çifte Vatandaşlık Başvurusu Nasıl Yapılır?

Heyet Raporu Nasıl Alınır?

tıkla sorunu sor

Çekme Belgeli Vasıta Ne Demek? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir