Cenaze Ödeneği Kimlere Ödenir?

İş kazası sonucunda yada meydana getirilen meslekten dolayı yakalanılan meslek hastalığı sebebi ile vefat eden sigortalı ve sigortalı olarak çalışırken, yaşlılık aylığı/malullük aylığı alırken vefat eden, sigortalı işinden ayrıldıktan sonrasında 1 yıl içinde vefat eden kişinin ailesine cenaze harcamaları için ödenecek olan paraya cenaze ödeneği denir. Cenaze Ödeneği tutarı Bakanlar Kurulu tarafınca belirlenir.

Cenaze Ödeneği Kimlere Ödenir?

Cenaze ödeneği ve ya cenaze harcamalarını karşılamak için verilen yardım parası Toplumsal Güvenlik Kurumu tarafınca merhum sigortalının nikahlı eşine, merhum sigortalı dul ise çocuklarına, çocuk sahibi değil ise anne ve babasına,anne ve babası hayatta değil ise kardeşlerine verilmektedir. Eğer merhum sigortalının cenazesi yukarıda belirtilen kişilerin haricinde başka birisi tarafınca kaldırılmış ise bu durum belgelendirildiği takdirde cenaze ödeneği bu kişiye ödenmektedir.

Cenaze Ödeneğine Iyi mi Başvurulur?

Vefat eden merhum sigortalının gerçek sahibi olan yakını merhumun ölüm tarihinin bulunmuş olduğu belge ile beraber Toplumsal Güvenlik İl Müdürlüğüne/Toplumsal Güvenlik merkezine giderek cenaze ödeneği başvurusunda bulunması gerekmektedir. Merhumun vefat etmiş olduğu tarih nüfus kütüğüne işletilmeli peşinden ölüm belgesi ve cenaze yardımı alma talebinizi belirttiğiniz, cenaze ödeneği dilekçesi ile beraber bu belgeleri SGK binasına teslim etmelisiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Ölüm Parası Nereden Alınır?

SGK (Toplumsal Güvenlik Kurumu) cenaze yardımı parasını ve ya cenaze ödeneğini bir tek 1 kereye mahsus olarak yapmaktadır. Ziraat Bankasından alınabilen cenaze ödeneği her ayın 8’i ve 14’ü arasındaki sürelerde ödenmektedir. Cenaze ödeneği için geçerli olan süre aşımı süresi hakkın ortaya çıkmış olduğu günden itibaren 5 senedir.

Ölüm Parası 2017 Senesi İtibariyle Ne Kadar?

Cenaze yardımı ödeneği her yıl bundan önceki yıl için Tüfe (Tüketici Tutarları Endeksi) değişiklik oranı ile belirlenmektedir.

  • 2017 senesi itibariyle 531.00 Türk Lirası
  • 2016 senesi itibariyle 489.00 Türk Lirası
  • 2015 senesi itibariyle 449.00 Türk Lirası
  • 2014 senesi itibariyle 415.00 Türk Lirası
  • 2013 senesi itibariyle 386.00 Türk Lirası
  • 2012 senesi itibariyle 363.00 Türk Lirası
  • 2011 senesi itibariyle 328.00 Türk Lirası
  • 2010 senesi itibariyle 308.00 Türk Lirası

tıkla sorunu sor

Cenaze Ödeneği Kimlere Ödenir? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir