Çiftçi Desteğinin Yarısı Hibe Yarısı Faizsiz!

Çiftçilerimizin tarımsal yatırımlarına Devlet tarafınca geri ödemesiz bağışlama, sıfır faiz desteği ve ziraatçi kredi yarısı bağışlama verilmektedir. Bu kapsamda çiftçilerimiz yaptıkları ziraat ve hayvancılık yatırımının sektörüne ve miktarına gore, faizsiz krediden yararlanabildikleri şeklinde, yarısı bağışlama verilen kredi seçeneklerine de başvurabilmektedirler. Çiftçilere sağlanan desteklere ilişkin detaylara yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Damızlık Düve Desteği

Geri kalan tutarı ise, çiftçilerimiz düşük faizli kredi olanağı ile karşılayabilmektedirler. Doğal olarak bu yatırım için çiftçilerimizin ellerinde bir miktar ana para bulunması da gerekiyor. Damızlık düve ile beraber Devlet, ahır yapımı, tadilatı, tarımsal üretim malzemelerinin alımı şeklinde alanlara da yarısı bağışlama kredi çerçevesine alıyor.

Damlık Düve ve Ahır Yapımı Hibesine Buradan Başvurabilirsiniz!

Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca dönem dönem çiftçilerimize ve üreticilerimize sıfır faizli kredi desteği de sağlamaktadır. Bakan tarafınca meydana getirilen açıklamayla ziraat ve hayvan bütçesinden birçok sektöre sıfır faizli kredi desteği verileceği açıklandı. Bu destekten tarımsal yatırım meydana getiren çiftçilerimiz, köye dönüş meydana getiren gençlerimiz, üreticiler, tarımsal tesis sahipleri, tavuk çiftliği kuranlar, küçükbaş hayvancılık yapanlar, büyükbaş inek süt hayvanı yetiştirenler, hindi çiftliği kuranlar, kapalı örtü altı ziraat doğrusu seracılık yapanlar faydalanabilecekler. Çiftçilerimiz için 2021 senesinde ayrılan bütçe ise 16,1 milyar TL olmaktadır.

Traktör Alımı Desteği

Ziraat ve Orman Bakanlığı projelerine bir yenisini ekliyor ve  çiftçilerimize sıfır faiz oranlarından adım atmak kaydıyla traktör alımları için destek verecek. Sıfır ve ikinci el traktör fiyatlarının günden güne artması sebebiyle Bakanlık destek miktarını arttırdı ve traktör başına 250 bin liraya kadar kredi imkanı sağlanacak. Sadece bu kredinin yarısının bağışlama, geri ödemesiz yada hangi oranda faizsiz verileceği hemen hemen duyuru edilmedi. 2021 senesinde çiftçilere traktör alımı için destek verileceğine dair bir duyuru yapılmadı. Sadece Ziraat Bankası şeklinde bankaların traktör kredilerinden faydalanabilirsiniz.

Traktör Alımı Desteği 
Traktör Alımı Desteği 

Esnafımıza KOSGEB tarafınca verilmekte olan 50 bin lira krediden esnafların yararlandığı şeklinde, bu desteğinde Ziraat Kooperatifleri, İl ve İlçe Ziraat ve Orman Müdürlükleri ile Ziraat Bankası destekli olarak verileceği, çiftçilerimizden faizsiz kredi için bir proje talep edileceği, ÇKS kaydının koşul koşulacağı, ek olarak verilen kredinin Müdürlüklerde görevli denetim çalışanları tarafınca da takip ve denetim edileceği değerlendiriliyor. Ziraat ve Orman Bakanlığından meydana getirilen %100 oranında faizsiz kredi desteğine ilişkin duyuru aşağıda ki görselde görüntülenmektedir.

Hayvancılık ve Tarım Faizleri
Hayvancılık ve Ziraat Faizleri

TKDK tarafınca geçmiş dönemlerde verilmekte olan traktör kredileri 2021 senesinde devam etmemektedir.

KÖYE DÖNÜŞ YAPANA TAM DESTEK!

Genç Çiftçi Projesi adı altında köylerine kati dönüş meydana getiren üreticilerimize, 30’ar bin lira tutarında destek verilmişti. Sadece bu projenin başvuruları nihayetlenmiştir.

Köye dönüş meydana getiren çiftçilerimizin bir problemi de, tarımsal desteklerden yararlanmak için Devletin karmaşık evraklar ve düzgüsel şartlarda bir ziraatçi tarafınca hazırlanması zorluk derecesi yüksek projelerin talep edilmesidir. Devlet bu mevzuda çiftçilerimizin sorun yaşamaması için ziraat ve hayvancılık alanında boş proje örnekleri hazırladı ve üreticilere miktarları bildirdi. Mesela;

  • Özgür sistem salma tavukçuluk yapmak isteyen çiftçilerimize minimum  500 tane tavuk şartı,
  • Koyun ve İnek yetiştiriciliği için tesis oluşturmak isteyenlerden hayvan sayısının iki katı çiftlik kurma şartı,
  • Ördek ve kaz yetiştiriciliği için minimum 400 tane,
  • Meyve bahçesi meydana getirecek olanlar için meyvenin fidesine gore 6 dönüm ve 10 dönüm arazi şartı,
  • Sera oluşturmak isteyenlere minimum 1.000 metre kare civarında kapalı alan şartı vb.
çiftçilere-destek
Çiftçilere destek

şartları da öne sürdü. Gene köye yerleşip, 10-20 koyun yada 2 inek alıp, geçimini sürmek isteyenlere kredi vermek yerine, bu işi hakkaten yapmak isteyen, bir aileyi geçindirecek kadar bir koyun sürüsü satın almak isteyen yada gene bir ailenin geçimini sağlayacak sayıda büyükbaş hayvan inek satın almak isteyenlere destekleme verdi. Bu uygulama ziraat ve hayvancılığın sürdürülebilirliği için lüzumlu olduğu değerlendirilmektedir. Proje başvuruları nihayetlenmiştir.

TAKİP EDİN!

HİBE ALMAK İSTEYEN ÇİFTÇİLERİMİZİN DİKKATİNE; 2021 yılı içinde Devlet projelerine devam ediyor. Her geçen gün yeni bir destek, yeni bir bağışlama ekleniyor. Bu sebeple eğer çiftçiye yarısı bağışlama kredi yada sıfır faizli destek yararlanmak isterseniz, Web sitemizi takip edin. Ulusal Ziraat Projesine birçok yeniliğin ekleneceği aşikardır. Bu kapsamda, müracaat tarihlerini kaçırmamak için derhal şimdi “Devlet Destekli” adlı facebook sayfamızı buraya tıklayarak takip edin. Bu sayede, Devlet’in destek verdiği sektörleri, KOSGEB’i, TKDK’yı Ziraat ve Orman Bakanlığını, Bağışlama Projelerini, Konut ve İhtiyaç Kredilerinde ki indirimleri, esnafın ve çiftlinin aklına takılan soruların cevaplarını anlık olarak öğrenin.

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir