Çırak ve Mesleki Eğitim Görenlerin Sigortalılığı Hakkında Bilgiler

20 ve üstü personele haiz olan işletmeler, haiz oldukları personel sayısının % 5’inden azca ve % 10’undan fazla olmamak şartı ile mesleki ve teknik eğitimi alan öğrencilere 3308 sayılı kanun gereğince beceri eğitimi adı altında yetişim yaptırmaları gerekmektedir.

Yetişmen, Çırak, Aday Çırak Kime Denir?

Çırak; bir mesleği ve ya sanatı öğrenmek amacı ile meslek mevzusunda etkinlik gösteren bir iş yerinde işi uygulamalı olarak öğrenmek için çıraklık meydana getiren ek olarak meslek hakkında data ve beceri kazanmaya çalışan 14 yaşını tamamlamış kişidir.

Aday Çırak; ilk okulu bitirerek herhangi bir mesleğe hazırlanmak amacıyla çıraklık sürecine kadar işyerinde aday çırak adı altında eğitim gören kişidir.

Çırak sayılabilmek için işin türü, günlük mesai süresi, sözleşme süresinin belirtildiği bir çıraklık sözleşmenizin olması gerekmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Yetişmen; Talebe eğitim görmüş olduğu iş kolunda faaliyette bulunan iş yerinde iş süreçlerini gözlemleyerek ve uygulamalı olarak öğrenmeyi amaçlayarak eğitim becerisi kazanmaya çalışan kişidir.

Çıraklık Sigortası Kaç Yaşlarında Adım atar?

Bir kişinin çırak sayılabilmesi için 14 yaşını tamamlamış olması gerekmektedir. Çıraklık sigortasının yapılabilmesi için 14 yaşını tamamlamış olmak gerekir.

Çırak SGK Bildirimi Yükümlülüğü Kime Aittir?

Aday çırak, mesleki eğitim alan yetişmen ve çırak olan kişilerin sigorta bildirimleri Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafınca ya da öğrencilerin eğitim aldıkları kendi okulları tarafınca yapılması gerekmektedir.

Yüksek Tahsil Kurumları’nda eğitim gören öğrencilerin eğitimleri esnasında yetişim yapma zorunluluğu bulunuyor ise öğrencilerin bildirim yükümlülüğü eğitim aldıkları okullara aittir.

Aday çırak, mesleki eğitim alan yetişmen öğrenciler, mecburi staja doğal olarak olan yüksek tahsil öğrencileri ve çırakların sigortalılıkları mecburi staja ya da mesleki eğitime başladıkları tarih itibari ile başlayarak eğitim/yetişim bitim tarihinde sona ermektedir. Sigorta başlama ve bitiş tarihlerinin kişinin eğitim ve öğretim almış olduğu kurum tarafınca SGY’ya bildirilmesi şarttır.

Çıraklık Sigortası Primi Ne Kadar?

Çırak, aday çırak ,mesleki eğitim alan yetişmen öğrenciler ve mecburi yetişim meydana getiren yüksek öğretim öğrencileri için ödenecek ücret asgari ücretin % 30’undan azca olmamalıdır. 4857 sayılı yasa gereğince 39. maddesinde belirtilen asgari ücretin % 50’si oranında hesaplanarak sigorta primlerilerinin yatırılması gerekmektedir.

tıkla sorunu sor

Çırak ve Mesleki Eğitim Görenlerin Sigortalılığı Hakkında Bilgiler İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir