ÇKS Belgesi Nasıl Çıkarılır? (Gerekli Evraklar Nelerdir?)

Devletten tarımsal ya da hayvansal alanda tüm yatırımları için destek almak isteyen hepimiz ÇKS belgesini kesinlikle çıkarmak zorundadır. Ek olarak ziraat ve hayvancılık için kredi başvurusunda bulunduğunuz takdirde sizden ÇKS belgesi talep ederler. ÇKS ziraatçi kayıt belgesi anlama gelir. Destek almak isteyen tüm çiftçilerin bu belgeye haiz olmaları gerekir. Ziraatçi kayıt belgesi ziraat üstünden BAĞ-KUR’dan emekli olmak isteyenler için de lüzumlu bir belgedir. Peki Ziraatçi kayıt belgesi nedir, iyi mi çıkarılır? ÇKS Belgesi tutarı ne kadardır? ÇKS belgesi ile kredi alınır mı? Bunun için neler lüzumlu ve ne yapmalıyız? benzer biçimde hususlarda data vereceğiz.

Ziraatçi Kayıt Belgesi Nedir? Ne İşe Yarar?

Ziraatçi kayıt belgesi ziraat ya da hayvancılık ile uğraşan derhal her insanın işini kolaylaştıran ve devletin çiftçilere sağlamış olduğu imkanlardan yararlanmaları için lüzumlu olan bir belgedir. Ziraatçi kayıt sistemi  Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca yürütülür ve çiftçilerin kayıt altına alındığı tarımsal bir sistemdir. Çiftçilerden istenen belgeler sonunda kayıt gerçekleşmiş olur. Ve her şey kayıt altında olduğundan yıl içinde yetiştirilen ve üretilen tarımsal ürünler takip edilerek ziraat politikası oluşturulmaya sağlanır. Bu sistemin aslolan amacı budur. Bu sebeple devlette bu tarz şeyleri takip edebilmek için kendisiyle ilgili her türlü tarımsal etkinlik izninde çiftçilerden bu belgeyi istemektedir. TMO hububat alımlarında, devlet destekli banka kredileri alırken, hallere ürün getirirken ve daha birçok işlemde çiftçilerden ziraatçi kayıt sistemine kayıt olunması  istenmektedir. Kırsal alanda tarımla uğraşıyorsanız ve aşağıda maddeler halinde verilen imkanlardan yararlanmak istiyorsanız ziraatçi kayıt belgesi edinmelisiniz.

Çiftçi Kayıt Belgesi Nedir? Ne İşe Yarar? 
Ziraatçi Kayıt Belgesi Nedir? Ne İşe Yarar?
 1. Devlet tarafınca genç ziraatçi projeleri kapsamında verilen hibelerden yararlanmak için,
 2. Hususi bankalarda dahil olmak suretiyle tüm bankalardan size hususi kredi kullanabilmek için,
 3. T.C. Ziraat Bankasının ve Ziraat Kredi Kooperatiflerinin sunmuş olduğu düşük faizli kredilerden yararlanmak ve tüm canlı hayvan alımından ve öteki ziraat kredilerinden yararlanmak için,
 4. Bağ-kur üstünden emekli olabilmek için de bu belgenizin olması gerekir.
 5. Üretmiş olduğunuz ziraat mahsüllerinin nakliyesini yapabilmek için gereksinim duyulan Üretici Yol Belgesi çıkarabilmek için

Bu ve bunun benzer biçimde size sunulan avantajlardan yararlanmak için ziraatçi kayıt belgesi çıkarmanız gerekir.

Ziraatçi Kayıt Belgesi Ne İşe Yarar?

Ziraatçi kayıt belgesini çıkarabilmek için iki şekilde lüzumlu bölgelere müracaat yapabilirsiniz. Birinci olarak e-devlet üstünden kullanıcı adınız ve şifreniz ile sisteme giriş yaparak müracaat formunu doldurarak kayıt olabilirsiniz. İkinci olarak ise Ziraatçi kayıt sistemi müracaat formu EK 1 doldurarak İlçe Ziraat Müdürlüklerine elden teslim ederek olur. Ek olarak ne şekilde müracaat yapmış olursanız yapın sizden kesinlikle bazı evraklar beyan etmenizi talep edeceklerdir. Bunun sebebi ziraat ve hayvancılıkla uğraşıp uğraşmadığınızı idrak etmek içindir.

Genç Çiftçi Başvuru Bilgileri hakkında merak etmiş olduğunuz tüm mevzuları detaylı bir halde öğrenmek için tıklayınız.

Ziraatçi Kayıt Belgesi Iyi mi Çıkarılır?

Ziraatçi Kayıt Belgesi İçin İstenen Belgeler Nedir?

İnternet üstünden e-devlet şifreniz ile ya da biçim doldurarak bizzat müracaat yapmış olsanız bile sizden ek olarak aşağıda maddeler halinde vermiş olduğumuz belgeler talep edilecektir.

ÇKS’ye İlk Kez Kayıt Olanlardan İstenen Belgeler;

 1. Ziraatçi kayıt formu
 2. Tüzel kişilerden tecim sicil gazetesi imza sirküleri ve yetki belgesi
 3. T.C. kimlik numarasını gösterir bir halde nüfus cüzdanı fotokopisi
 4. Ziraatçi belgesi örneği
 5. Tarla, bağ, bahçe nitelikli mülk ya da kira tapusu fotokopisi
 6. Ekili alanların muhtar tarafınca onaylı formu
 7. Ziraat meydana getirilen alan kira ise kira kontratı
 8. Müracaat sahibinin vergi numarasını gösteren belge(var ise)
 9. Kendi araziniz üstünde ziraat yapıyorsanız sizin kimlik fotokopiniz fakat başkasının arazisi ise arsa sahibinin kimlik fotokopisi
 10. Gene kullandığınız arazi her kimin üstüne ise o araziye ilişik tapu kadostradan alınacak tapu kayıt örneği.
 11. Döner ana para yardım belgesi
 12. Taahhütname

Daha Ilkin Kaydı Olup Güncelleme Başvurusunda Bulunanlar

 1. Ziraatçi kayıt formu,
 2. Ziraatçi kayıt sistemi müracaat dilekçesi
 3. Ziraatçi belgesi örneği,
 4. Daha önceki dönemlerde beyan edilen hisselerde değişim olmuşsa bunu gösterir onaylı tapu fotokopileri

Her yıl müracaat yapıyorsanız, bağlı bulunduğunuz Ziraat İl ya da İlçe Müdürlüğüne yıl boyu direk müracaat yapabilirsiniz. Bu şekilde güncelleme işleminiz gerçekleşmiş olur.

Ziraatçi kayıt sistemine kaydı bulunmayan çiftçiler yıl içinde devlet tarafınca üreticilere verilen mazot, toprak analizi, kimyevi gübre, yem bitkileri ve prim uygulamaları benzer biçimde tarımsal desteklemelerden yararlanamayacaklar. Her türlü tarımsal desteklemelerden ve naturel afetler sonucu meydana gelen zarar karşısında prim borcu erteleme benzer biçimde işlemlerden yararlanmak için çifti kaydınızı derhal yaptırın.

E-DEVLET üzerinden çiftçi kayıt sistemine giriş yaparak kayıt sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir