Çok Sayıda Yapılan Kredi Başvuruları Ne Zaman Silinir?

Dijital ortamların ve elektronik ortamların her geçen gün gelişmesi ile beraber; artık kayıt dışı işlemlerin de önüne ciddi anlamda geçilmektedir. Devletin de kayıt dışı ile savaşım mevzusunda elektronik ortama geçişi tercih etmesi, hususi sektörü de bazı uygulamalarda elektronik ortamları kullanmaya zorunlu etmesi ile bu sistemler her geçen gün daha da ilerledi. Artık zorunluluktan ziyade hepimiz işini elektronik sistemler üstünden halletmeye başladı. Bilhassa para üstüne meydana getirilen işlemlerde elektronik ortamlar daha oldukça tercih edilir.

Bankalar açısından da ele alacak olursak; hem maliyetlerin düşürülmesini elde eden hem de vatandaşa kolaylık elde eden ve süre kaybının önüne geçen şubesiz bankacılık işlemlerinin sayısı her geçen artıyor. Eskiden bazı uygulamaların kullanılması devlet tarafınca zorlanmaktayken bugün artık tüm bankalar gerek web bankacılığı sistemlerini ve gerekse mobil bankacılık sistemlerini büyütmeye ve genişletmeye gönüllü olarak devam ediyor.

Bankaların elektronik ortamlarını geliştirdiğini söylemiştik. Bu mevzuda meydana getirilen çalışmalardan birkaç örnek verecek olursak LKS ( Limit Kontrol Sistemi ) ve KKB ( Kredi Kayıt Bürosu ) benzer biçimde sistemleri örnek verebiliriz. Bu sistemler yardımıyla bankalar, birbirlerine sormak ve yanıtını beklemek durumunda kalmadan; her tüketici hakkında detaylı data sahibi olabiliyor.

Daha doğrusu mali geçmişleri ve mali tabloları açısından data sahibi olabiliyor. Kredi başvurularından tutun da kredi ödemesinde yaşanacak 1 günlük gecikme bile sistemlere kayıt ediliyor, gerektiğinde de banka bu bilgiye ulaşabiliyor. Ek olarak bankanın bir satın alan hakkında tuttuğu kayıtlar genel olarak değerlendirilerek her tüketiciye bir kredi notu veriliyor. Bu kredi notu da bu tüketicinin sonraki kredi  ya da kredi kartı başvurularında öne çıkıyor.

KKB ( Kredi Kayıt Bürosu ); vatanımızda etkinlik gösteren 9 bankanın bir araya gelmesiyle oluşturulmuş bir mali danışma havuzudur diyebiliriz. Her tüketicinin yapmış olduğu kredi başvuruları bile bu sistem tarafınca kaydedilmekte, kişinin kredi başvurusu sayısının oldukça olması bile mali tablosunu negatif etkilemektedir. Bilhassa müracaat meydana getirilen sadece reddedilen krediler bu notu daha da negatif etkilemektedir.

Peki bu oldukça sayıda kredi başvurusu ne süre silinir hususuna bakacak olursak; genel anlamda 6 aylık rakamlar dahilinde bu kayıtların silindiğiniz görmekteyiz. Fazlaca sayıda meydana getirilen kredi başvuruları sebebiyle kredi notu düşüş yaşarken bu kayıtların silinmesi ile beraber bir miktar da olsa, önceki başvuruların kredi notuna verdiği negatif tesir azalmaktadır.

Bundan dolayı kredi başvurusu yaptıktan sonrasında eğer kredimiz onaylanmıyorsa; sonraki başvurularımızda en azından sonuca gidecek şekilde kısaca kredimiz onaylanacak şekilde başvurumuzu yapmalıyız. Sonraki başvurumuzda vadeyi uzatabilir, çekmek istediğimiz kredi miktarını birazcık daha aşağılara çekebiliriz. Eğer meblağı düşürmek istemiyorsanız bu durumda kendinize kredi notu yüksek bir kefil bularak yine kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Kefil de bulamıyorsanız bu durumda herhangi bir malınızı ipotek ettirebilirsiniz.

Bundan önceki yazımız olan Ziraat Bankası 180 Ay Vadeli Konut Kredisi %0,99 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir