ÇSGB İş Sağlığı Ve Güvenlik Kayıt Takip Ve İzleme Programı Ne işe Yarar

Emek verme ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı tarafınca kurulan ve takip edilen konulardan biri de iş sağlığı güvenliğidir. Son zamanlarda devletimizde meydana gelen iş kazalarını önlemek ve en aza indirmek amacıyla 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenlik kanunu ile beraber iş sağlığı uzmanlığı kurulmuştur. Meydana getirilen emekler neticesinde averaj olarak günlük 172 iş kazası meydana gelmiş olarak 4’ü ölümlerle sonuçlanırken oldukça sayıda yaralı olayın meydana geldiği tespit edilmiştir. Bu veriler kullanılırken kayıtlara geçen veriler değerlendirilerek kayıtsız iş kazasının olduğu bilinmektedir. Bu kazaların önüne geçilebilmek amacıyla yeni hazırlanan bu yasa ile kamu yada hususi sektörde çalışan işçilerin daha güvenilir ortamda emek harcamaları için her işletmeye iş sağlığı ve güvenlik uzmanı tahsis edilmesi uygun görülmüştür. Bununla beraber ÇSGB iş sağlığı ve güvenlik kayıt takip ve seyretme programı geliştirilmiştir.

İş Sağlığı ve Güvenlik Nedir?

Kamu ve hususi işyerlerinde çalışanlar için hazırlanan tasarıda, tüm işletmelerde iş sağlığı ve güvenlik mensubu ile beraber birde doktorun bulundurma zorluğu konulmuştur. Burada işyerinde çalışan kişilerin sayıları baz alınmaktadır. Eğer ki 10 ve altı şahıs çalıştırıldığından iş sağlığı ve güvenlik uzmanın tutarı devlet tarafınca karşılanmaktadır. Böylece ufak işletmelere destek sağlanmaktadır. 50 ve yukarı kişilerin çalmış olduğu işyerlerinde iş sağlığı ve güvenlik kurulu oluşturularak, iş kazaları ile ilgili lüzumlu tedbirlerin alınması, acil durum fiil planının hazırlanması, çalışanların rutin sıhhat kontrollerinden geçmesi ve iş sağlığı ile ilgili olarak seminer verilerek çalışanların bilgilendirilmesi sağlanmaktadır. İş sağlığı ve güvenlik uzmanı işyerinde en fazla iş kazalarının nelerden kaynaklandığını tespit ederek iyi mi giderileceği mevzusunda raporlar düzenleyerek çözümler üretmeyi hedefleyecektir. Her işi yerinin emek harcama şartları ve koşulları bir olmadığı için işyerinin özelliklerine bakılırsa değişik iş sağlığı ve güvenlik iş yapmaktadır.

İş sağlığı ve güvenlik uzmanı olabilmeniz için başlıca bazı bölümlerden mezun olmanız gerekmektedir. Mühendislik, mimar, teknik öğretmenler, fizik ve kimya mezunları iş sağlığı ve güvenlik uzmanı olabilmektedir. Bahse mevzu sertifikayı alabilmeniz için üniversitelerin yada bazı hususi şirketlerin açmış oldukları kurslara katılarak minimum 220 saat eğitim gördükleri ve başarı ile tamamladıktan sonrasında sertifika almaya hak kazanmaktadırlar. Alınan belgeler işin ağırlığına bakılırsa sınıflandırılması yapılmaktadır. Bunlar C olan azca tehlikeli, B olan Azca tehlikeli ve tehlikeli ve A olanlarda daha tehlikeli sınıfta yer verilmiştir. Eğitimde başarıya ulaşmış olmak için 70 ve yukarı puanları almanız gerekmektedir. Ek olarak imtihanı Emek verme ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı yılda iki kez yapmaktadır. Belirtilen kriterlere uyan sadece iş sağlığı ve güvenliği uzmanı bulundurmayanlara büyük cezalar beklemektedir. Bu uzmanı nereden bulacağız sorusuna ÇSGB iş sağlığı ve güvenlik kayıt takip ve seyretme programı imdada yetişmektedir.

Kayıt Takip ve İzleme Programının Yararları

ÇSGB iş sağlığı ve güvenlik kayıt takip ve seyretme programı yardımıyla bulunduğunuz ilde kaç tane iş sağlığı ve güvenlik uzmanın bulunduğunu, kaç tane aile hekiminin bulunduğunu görme şansınız bulunmaktadır. İlinizde bu işi icra eden firmalarla ile irtibata geçerek işyerinizin şartları ve durumuna bakılırsa talep ettiğiniz iş uzmanı yada iş yeri doktoru bulup görüşme şansınız bulunmaktadır. Yaptığınız anlaşmalar sonucunda ÇSGB iş sağlığı ve güvenlik kayıt takip ve seyretme programı ile şirketinize alacağınız iş güvenliği uzmanını ve iş yeri doktorunuzu görevlendirebilirsiniz. Bu programı kullanmak oldukça kolay olduğundan asla güçlük yaşamayacaksınız. İşyeri sahibi yada müdürü yetkili şahıs olarak tanıtılarak ya e-Devlet şifresi ile sisteme giriş yaparak anlaşmaya vardığı iş güvenliği uzmanı ve işyeri doktorunu sistem üstünden bularak online olarak imzaladığı sözleşme ile artık işyerine ilişik iş sağlığı uzmanı ile çalışmaya başladığını gösterir. Yapmış olduğu bu işlemle Emek verme ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığına otomatikman data vermiş bulunmaktadır. Başkaca herhangi bir evrak göndermesine gerek kalmamaktadır. Herhangi bir nedenle fesih yapılması durumunda minimum beş gün içinde yazı ile bildirilme zorunluluğu bulunmaktadır.

Burada dikkat etmemiz gerek hususlardan bir tanesi de ÇSGB iş sağlığı ve güvenlik kayıt takip ve seyretme programı üstünden işyerimize iş sağlığı uzmanı seçerken işyerimizin hangi sınıfa girdiğini bilmemiz gerekmektedir. Tehlikeli sınıfta olan işyerimize C belgeli sertifikaya haiz iş sağlığı uzmanı aldığımız takdirde bu mutabık olmamız geçersiz sayılarak genel müdürlük tarafınca onaylaması yapılmayacaktır. İşyerimizin bulunmuş olduğu sektöre ve yapmış olduğu işe bakılırsa hangi sınıfta yer almış olduğu gene Bakanlığın resmi web sitesinde bulmamız mümkündür. Ek olarak ÇSGB iş sağlığı ve güvenlik kayıt takip ve seyretme programı daha etkin şekilde kullandığımızda ilde bulunan sertifika sayısına ilişik kişilerin sayıları da belirtilmektedir. Azca tehlikeli işyerleri grubunda kimi vakit siz değerli ziyaretçilerimizin ek olarak iş yeri hekimi bulmanıza gerek kalmamaktadır. Antak kalma yaptığınız iş sağlığı uzmanlarının çalışmış oldukları iş yeri hekimleri bulunmuş olduğu için onlar sizler adına antak kalma yapmaktadırlar. Sizin burada yapmanız ihtiyaç duyulan hangi iş yeri hekimi ile antak kalma yapmış oldu ise onun kimlik bilgilerini alarak ÇSGB iş sağlığı ve güvenlik kayıt takip ve seyretme programı dâhilinde kayıt etmeniz olacaktır. İş sağlığı uzmanı ile yaptığımız anlaşmalar bir tek kâğıt üstünde kalmamalıdır. Büyük işletmelerde mutlak içinde yer edinen iş sağlığı görevlisi ufak işletmelerde ayda bir kontrollere gelmektedir. Kendi ve çalışanların sağlığı için bu kontrolleri daha çoğunlukla yaptırmanız ve iş sağlığı uzmanına kulak vererek yapılması istediklerini yapmanız her insanın menfaatine olacaktır. Büyük cezalar yiyecek istemiyorsanız işyerlerinizde ne olursa olsun bir uzman bulundurunuz. Kazasız işler diliyoruz.

Sponsorlu Bağlantılar

tıkla sorunu sor

ÇSGB İş Sağlığı Ve Güvenlik Kayıt Takip Ve İzleme Programı Ne işe Yarar İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir