Cumhurbaşkanı Uyardı: Faizleri İndirin!

Bankalardan konut kredisi, gereksinim kredisi almak ve yatırım meydana getirecek olanlar en fazlaca bu probleminin yanıtı bekliyor. 2016 senesinde meydana getirilen faiz indirimleri ile konut kredisi, gereksinim kredisi ve taşıt kredisinde faiz oranlarının % 1’in altına indirilmesi ile kamu bankalarının öncülük yapmış olduğu faiz indirimlerinin kafi olmadığı kredi faizlerinin daha da aşağıya çekilmesi icap ettiğini açıklamalarında yer veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; TCMB ve kamu bankalarına yeni yılda kredi faizlerini düşürülmesi ile ilgili  yeni bir çağrıda bulunmuş oldu.

Kredi faizlerinin indirilmesi mevzusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeniden yetkililere seslendi. 2013 yılından bu yana yaşanmış olan olumsuzluklar sebebiyle ekonomide yaşanmış olan dalgalanmalara boyun eğmeyeceklerini ve vatandaşların dolarlarını bozdurmaya devam etmeleri icap ettiğini belirtti. Bankaların faizlerin indirilmesi çağrısına kayıtsız kalmayacağı ön görülüyor. Başta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının ve kamu bankalarının kredi faiz oranlarının aşağıya çekmelerinin koşul bulunduğunu  ve yeni senenin daha parlak bir yıl olacağının açıklamasında bulunmuş olduğu 33. Muhtarlar Toplantısında  Beştepe’de ek olarak yatırımların devam edilmesi icap ettiğinin vurgusunu yapmış oldu.

Dövizini bozdur çağrısını yenileyen Erdoğan aslolan probleminin parasızlık olmadığını döviz kurunda yaşanmış olan yükselişlerin ekonomimize zarar vermemesi için vatandaşların ellerinde ki dövizler bozdurmaya devam etmeleri icap ettiğini söylemiş oldu. Dolardaki son yükselişlerden piyasanın etkilendiğini ve dövizdeki kur yükselişlerinin ekonominin gerçek değerlerine uygun olmadığının altını çizdi ve döviz alımının değil dövizin bozdurulması gerektiği günlerden geçtiğimizi yineledi.

TCMB-faiz-indirimi
Merkez Bankası faiz indirimi

Bir süredir dolar kurunda yaşanmış olan artışların spekülasyona mahal verdiğini ve ekonomimizin dayanma gücünün sınandığını fakat büyük birlik içinde bu badireli günleri de atlatacağımızın her insanın kendine düşen görevlerini yapması icap ettiğini biran ilkin piyasayı hareketlendirerek alım satım işlemlerinin yapılmasının önemine vurgu yapmış oldu. Döviz alınacak gün olmadığını elindeki dövizin bozdurularak ekonomiye katkı sağlanılması icap ettiğinin çağrısını yineleyen Cumhurbaşkanı kredi faiz oranlarının düşürülmesi için bankalarında biran ilkin harekete geçmelerini bu şekilde hep beraber sıkıntılı sürecin atlatılmasının gerekliliğine değinildi. Bankalara faizleri indirin çağrısını yineleyen Erdoğan daha azca kazanın aslına bakarsan kazanıyorsunuz on değil beş kazan fakat kredi faizlerini düşür ve yatırımcıları destekle ve istihdamın sağlanmasında katkınız olsun diye açıklamalarda bulunmuş oldu. Bankaların faizleri daha da aşağıya çekmesini bekleyen yatırımcıların faiz indirimlerinin  derhal arkasından piyasayı hareketlendirecek yatırımları yapaya hazır oldukları ve yatırımların ertelenmemesi icap ettiğini devamlı yapmış olduğu açıklamalarda dile getiriyor. Erdoğan kredi kartı faiz oranlarının aşağıya çekilmesinin arkasından kredilerde de aynı şekilde faizlerin daha da aşağıya  çekilmesi icap ettiğini ve ekonomimizin bir an ilkin yapılacak faiz indirimleri ile daha iyi noktalara geleceğini her defasında belirtiyor.

Vakıfbank hususi kredi kampanyalarından olan  kamu personeline hususi gereksinim kredisi faiz oranları yüzde 2,32′ ye indirildi.

Kredi Limitleri Vade Aralığı Faiz oranı (Aylık) Kredi Tahsis Tutarı
2.000-90.000 TL 03-36 Ay %2.32 % 0.5+BSMV

Ziraat Bankası ve Halkbank tarafınca da konut kredisi faizlerinin inmiş olduğu duyuruldu. 1,78 olan faiz oranlarının bir kısmı müteahhitler tarafınca karşılanacak. Konut kredisi almak isteyenler ise yüzde 0,98 faiz oranı ile kredi alabilecek. Ziraat Bankası 0,98 faizli konut kredisi  içeriğimizden detaylı data alabilirsiniz.

Konut kredisi ve bireysel gereksinim kredileri içinde, Sayın Cumhurbaşkanımız, “FAİZLERİ İNDİRİN” emirini verdi ve esnafa, emekliye, işçiye, ev hanımlarına ve çalışanlara kredi veren tüm bankaların bu yönerge gereğince konut kredisi faizlerini düşüreceği tahmin ediliyor. Doğal olarak bu durum ekonomik gelişmelere de bağlı olarak seyrini sürdürecektir.

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir