Damla Sulama Devlet Desteği

Devlet tarafınca ziraat sektörünün kalkınması ve canlandırılması adına bir oldukça paket arka arkaya ziraatçi ve ziraatçi adayları için gösterilmekte olup, bu desteklerden daha ilkin bir oldukça yazımızda bahsettiğimiz suretiyle; bugünkü yazımızda ise; damla sulama devlet desteği ile ilgili genel olarak data paylaşımında bulunmaya çalışacağız.

Damla Sulama Desteği 2016‘dan Beri Veriliyor

2016 senesinde meydana getirilen düzenleme ile beraber 29 Nisan 2016 tarihinde piyasaya sürülen Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi Hakkında Bildiri ‘e binaen damlama sulama mevzusunda çiftçilere destek verilmesinin önü açılmıştır. Bu kapsamda uygulama desteği beş yıl süresince doğrusu 2021 yılına kadar da devam edecektir. Başvurular Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğü‘ne direkt olarak bizzat teslim edilecektir.

Damla Sulama Desteği Hangi Mevzuları Kapsıyor?

Damla sulama desteği kapsamında devletin çiftçiler için verdiği destek sunar belli başlı harcamaları kapsamaktadır. Bu harcamalar dışındaki ödemeler için herhangi bir destek verilmez. Destek kapsamına giren harcamalar; Tarla içi damla sulama sistemi kurulması,Tarla içi yağmurlama sulama sistemi kurulması,Tarla içi mikro yağmurlama sulama sistemi kurulması, Lineer sistem, Center Pivot yada Tamburlu sistem yağmurlama sulama makinesi alınması ve Güneş enerjili sulama sistemleri kurulması üstüne yapılacak harcamalardır.

Damla Sulama Desteğine Kimler Başvurabiliyor?

Devletin elde etmiş olduğu damla sulama desteklerinden; kolektif şirket, limitet şirket ve anonim firmalar (Türk Tecim Kanununda tanımlandığı şekliyle) ve gene lüzumlu şartları taşıması halinde öteki tüzel kişilikler de başvurabilmektedir.

Mühim!  Çiftçiye Verilen Faizsiz Destek Kredisi

Ne Kadar Destek Sağlanıyor?

Damla sulama desteklerinde de her bağışlama ve kredi desteğinde olduğu benzer biçimde belli bir üst azami sınır bulunuyor. Bu sınırları da sizlerle paylaşacak olursak;

Şahıslar için; hibeye esas yatırım tutarı için 100 bin TL, bağışlama oranı yüzde 50 ve bağışlama tutarı da 50 bin TL olacaktır.

Firmalar için; hibeye esas yatırım tutarı için 200 bin TL, bağışlama oranı yüzde 50 ve bağışlama tutarı da 100 bin TL olacaktır.

Kooperatiflelr için; hibeye esas yatırım tutarı için 200 bin TL, bağışlama oranı yüzde 50 ve bağışlama tutarı da 100 bin TL olacaktır.

Damla Sulama Desteğine Müracaat İçin Lüzumlu Evraklar

Öteki desteklerde olduğu benzer biçimde bu destekte de bazı evrakların hazırlanarak, bu evraklar eşliğinde başvuruların yapılması gerekmektedir. Damla sulama desteği için lüzumlu evraklar ise; başvurucu kişinin ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi) belgesi, damla sulama işi ile ilgili projenin örneği, DSİ (Devlet Su İşleri) ‘den alınacak su kullanım tahsis belgesi, gene DSİ (Devlet Su İşleri) ‘den alınacak yer altı su kullanımına ilişkin kuyu ruhsatıdır. Bu belgeri ibraz etmemeniz ya da tamamlanmamış etmeniz halinde damla sulama desteklerine başvurma durumunuz olmayacaktır. Bu belgelere ilaveten bir de Damla sulama sistemi data formunu da doldurmalısınız. Bu formu ilgili İl Müdürlüklerinden temin edebilirsiniz.

Damla Sulama Sistemi Data Formu Iyi mi Doldurulur?

Bu Biçim aslına bakarsak oldukça kolay bir biçim olup, bizlerden bir kaç data istenmektedir. İstenilen bilgiler içinde; başvurucu kişinin adı soyadı, on bir haneli TC kimlik numarası, uygulama yeri (il, ilçe ve köy belirtilmeli), sulama yöntemi ve sulama sahası bilgileridir. Sulama sahası detayları içinde sizden; araziniz ile ilgili; ada, pafta, parsel numarası, mevkii, parsel alanı, proje meydana getirilen kısım alanı ve koordinatları istenecektir. Bu detayları eksiksiz bir halde doğru doldurmanız gerekmektedir. Bilgilerin doğruluğundan da siz görevli olacaksınız, unutmayınız.

Bundan önceki yazımız olan Genç Çiftçi Projesi Başvuru Sayfası başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir