DASK Sigortası Nedir? Kredi İçin Zorunlu mu?

Bilhassa ülkemiz ciddi anlamda hareketli olan bir zelzele bölgesinde bulunmuş olduğu için belirli aralıklara maalesef bunun acısını yaşadık ve yaşamaya da devam ediyoruz. Kalitesiz inşaatlar, çarpık yapılaşmalar yüzünden ufak şiddetli bir depremde bile telafisi mümkün olmayan kayıplar yaşayabiliyoruz. Son dönemde meydana getirilen inşaatlar gerek devletin bu konudaki daha katı tutumu ve gerekse de değişen teknolojinin nimetlerinden inşaat sektörünün de faydalanması ile beraber bu mevzuda epeyce yol katedildi diyebiliriz.

Devlet tarafınca bu mevzuda alınan önlemlerin başlangıcında ise DASK sigortası geliyor. Bu yazımızda sizlere DASK sigortası hakkında kapsamlı olarak data paylaşımında bulunmaya çalışacak ve DASK Sigortası nedir kredi için mecburi mu hususunu aydınlatmaya çalışacağız.

DASK Sigortası, uzun adıyla Naturel Afet Sigortaları Kurumu sigortası, zelzele şeklinde naturel afetlere karşı meydana getirilen sigortanın adıdır. Halk içinde da daha oldukca zelzele sigortası olarak bilinmektedir. Zelzele sigortası şu demek oluyor ki DASK sigortası, 17 Ağustos 1999 senesinde yaşadığımız elim facia sonrasında meydana getirilen emekler sonucunda 2000 senesinde bir düzenleme hayata geçirilmiş ve hemen sonra da mecburi hale getirilmiştir. Burada amaç naturel afetler sonrasında yaşanacak yıkıcı etkinin vatandaşlar açısından en aza indirilmesidir. İnsanın en temel gereksinimleri içinde barınma ihtiyacı vardır. Naturel afet sonucunda evini kaybeden bir insanoğlunun en süratli ve acil şekilde çözülmesi ihtiyaç duyulan problemi ev ihtiyacıdır. Bu aşamada da DASK devreye girecek ve şahıs eğer evine DASK sigortası yaptırdıysa sigorta kapsamına nazaran azca ya da oldukca sadece azca da olsa sonucunda bir tazminat almaya hak kazanmış olacaktır.

DASK sigortasının mecburi hale getirildiğini söylemiştik. Sadece devletimizde yurttaşlarımız bu mevzuda maalesef yeterince duyarlı davranmamıştır diyebiliriz. Doğal ki devlet bunun üstüne DASK sigortasının yaptırılmasını mecburi kılmakla beraber bir takım tedbir daha almıştır. Bunlara örnek olarak; DASK sigortası olmayan evin elektrik, su, doğalgaz aboneliği alamaması, söz mevzusu konutun satılamaması, vs. şeklinde işlemleri sayabiliriz.

Yazımızın öteki alt mevzularından birisi olan DASK kredi için zorunlumu mevzusuna gelecek olursak; sorumuzun cevabı evettir. Bunu da size bu  böyledir demek yerine mantığı ile detaylı bir halde izah edelim. Konut kredisi çekeceğiniz banka bildiğimiz suretiyle satın alınan konut üstüne, kredi bitene kadar ipotek koyacaktır. Kredi borcunun ödenmemesi halinde rehnin paraya çevrilmesi suretiyle takip işlemi meydana getirecek ve evi satarak anında alacağını öğrenim edecektir. Eğer ortada satacak bir ev eğer olmazsa banka neyi satarak parasını kurtaracaktır. Ihtimaller içinde bir afet durumunda ev yıkılsa, ortada satılacak bir evde kalmayacaktır. Sadece bu eve DASK sigortası yapılırsa; banka en azından evin yıkılması halinde ve borçların ödenmemesi halinde konut kredisi çeken kişinin DASK sigortasından tazmin edeceği tazminattan payını alarak borcu kapatacaktır.

DASK ile ilgili daha detaylı data için www.dask.gov.tr adresine girebilir ya da Alo DASK 125 hattını arayabilirsiniz.

Bundan önceki yazımız olan Telefondan SMS Kredi Başvurusu Yapabilen 8 Banka Önerisi başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir