Değişken Faizli Konut Kredisi Nedir?

Değişken faizli konut kredisi, birçok kimse hayalleri ile senelerdir yaşamış olduğu evi almak için artık konut kredisi çekmektedir. Pek oldukca değişik çeşidi olan konut kredisi türlerinden birisi de değişken faizli konut kredisidir. Peki, değişken faizli konut kredisi nedir, özellikleri nedir? Değişken faizli konut kredisinin öteki konut kredilerinden farkı nedir? Öteki konut kredilerinden avantajlı mıdır benzer biçimde sorular ve oldukca daha fazlası yazımızın devamında sizleri bekliyor olacak.

Değişken Faizli Konut Kredisi

Ev almak için konut kredisi çekmek isteyen kişilerin ilk olarak çekeceği kredinin miktarını iyice bir hesaplaması gerekmektedir. Zira konut kredilerinde hususi durumlar haricinde ilgili evin ekspertiz raporunda yer edinen değerinin % 75’i kadarına kredi verilebilmektedir. Kalan kısmını ise şahıs başka bir halde (birikim, borç ya da başka bir şahıs üstünden gereksinim kredisi çekerek benzer biçimde…) temin etmek zorundadır. Bu hususlar göz önünde bulundurulduktan sonrasında sıra ödeme planı oluşturulmasına gelir. Ödeme planı kişinin ödeme güçlüğüne nazaran planlanmalıdır. Şahıs, ödemekte zorlanacağı oranda bir kredi taksitinin altına girmemelidir. Kolayca ödeyebileceği bir kredi taksiti ile sahibi olduğu konutun borcunu kolaylıkla bitirebilmelidir. Bu mevzuda bankalar da müşterilerinin ödeme durumlarına ve tercihlerine nazaran değişik şekillerde ve ödeme kolaylığı ile konut konut kredileri sunabilmektedir. Bu kredi çeşitlerinden birisi de değişken faizli konut kredisi olmaktadır.

Değişken faizli konut kredisi, düzgüsel konut kredisinin aksine faiz oranı devamlı değişen bir kredi türüdür. Kredi çekimi esnasında aylık ya da 3, 6, ve 12 aylık periyotlar halinde kredi faiz oranının değişmiş olduğu kredi paketidir. Bu kredide faiz oranı sözleşmede yer edinen periyot göz önünde bulundurularak TÜFE ( Tüketici Fiyat Endeksi)’ ye nazaran belirlenmektedir. Bu durum, kredi çeken şahıs için hem avantajlı hem de dezavantajlı olacaktır. Eğer TÜFE düşerse kredi faizi de düşecektir ve kişinin ödeyeceği taksit tutarı da naturel olarak düşük olacaktır. Eğer TÜFE düşmeyip de yükselirse bu durum kişinin daha çok faiz ödeyeceği anlamına gelmektedir. Değişken faizli konut kredisinin avantajlı olup olmaması tamamen TÜFE değerlerine bağlıdır doğrusu. Değişken faizli konut kredisinin öteki kredi türlerinden en mühim farkı da faiz oranı riskinin şahıs tarafınca üstlenilmesidir.

Bundan önceki yazımız olan Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvurusu 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir