Destek Destekli Ayakkabı Mağazası Açmak 2021 KOSGEB Destekleri

Girişimci olmak isteyenler için ayakkabı dükkanı açmak iyi bir iş fikridir. Bu sektörde çalışmak isteyenler devlet tarafınca desteklendiği şeklinde ihtiyaç duyulan finansmanı banka kredileri yolu ile de sağlayabilirler. Dükkanınızda yalnızca ayakkabı değil çanta satarak da para kazanabilir ve hedef kitlenizi genişletebilirsiniz. Ayakkabı sektörü karlı işlerden biridir ve satışlardan elde edeceğiniz kar marjı %40- 50 civarlarındadır. Ayakkabı satış mağazası açmak için  bir iş planı hazırlamalı, sektör araştırması yapmalı ve yatırım yapmak için finansal kaynak elde etmelisiniz. Dükkan açmak için lüzumlu olan sermayeyi bankalar aracılığı ile sağlayabileceğiniz şeklinde, KOSGEB’ in girişimcilere vermiş olduğu desteklerden de faydalanabilirsiniz.

Ayakkabı Mağazası Açmak

Ayakkabı satışlarını dükkanınız üstünden de web üstünden de gerçekleştirebilirsiniz. Sadece ilk olarak satışını yapacağınız ürünlere ve hedef kitlenize karar vermeniz gerekmektedir. Modayı da kovuşturmak cabasıdır. Bilhassa bayanlara yönelik bir dükkan açacaksanız kesinlikle son trendleri ve moda renkleri bilmeniz gerekiyor. Ürün çeşitliliği de dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bir mevzudur. Aynı ürünün değişik renkleri bile mağazanızda bulunmak zorundadır. Ticaretin kar oranını pozitif yönde ya da negatif etkileyen şey lokasyondur. Bu sebeple ilk olarak işletmenize bir konum belirlemeniz gerekiyor. Bundan dolayı seçeceğiniz semtte bulunan insanlara hitap eden ürünler satmanız gerekiyor. Mesela oldukca lüks bir semtte dükkan açmak istiyorsanız kesinlikle marka ürünler satmalısınız. Bu ürünleri temin etmek için de bayilik veren markaları araştırmanız gerekmektedir. Kendinize bir konsept belirleyin. Mesela bir tek çocuk ayakkabıları ya da adam ayakkabıları pazarlayabilirsiniz. Ya da ulaşılması zor modeller tercih edebilirsiniz. Yalnızca ortopedik ayakkabıların satışı ile de kar elde etmeniz mümkün olacaktır.

mağaza-açmak
Mağaza açarken dikkat edilecek ilk şey lokasyondur.

Ticarete atılırken niçin bu sektördeyim, kendimi birkaç yıl sonrasında nerede görüyorum, fiyat politikamı hangi standartlara nazaran belirleyeceğim, hangi kesime hitap edeceğim şeklinde soruların cevaplarını bularak işe adım atmak gerekiyor. Bu sebeple ilk olarak kendinize bir iş planı hazırlayın. Aslına bakarsan devlet destekli olarak iş oluşturmak istiyorsanız iş planı hazırlamanız zorunludur. İnternette dolaşan iş planları düşünce almanız anlamında size destek olabilir. Sadece kati olarak sizi hedefe götürmez. Bundan dolayı iş planı örneksiz olmalıdır. Sağdan soldan elde edilmiş plan ve projeler ile kurumlara finansal anlamda başvuruda bulunmak hiçbir işe yaramaz. Bu sebeple iş planı hazırlama tekniklerine dikkat edin. İlgili kurumlardan lüzumlu izinlerin de alınması icap ettiğini ihmal etmeyin.

Ayakkabı mağazası açmak haricinde bir iş fikri arıyorsanız çiğ köfteci açmanızı tavsiye ederiz. Üstelik bu sektör de devlet tarafınca desteklenmektedir.

Ayakkabı dükkanları için yönetmelikte belirlenen bazı standartlar vardır. Bunlar;

 • Minimum 60 metre kare bir kapalı alan gerekmektedir.
 • 1 defo, wc, tecrübe etme reyonu, ürünlerin teşhiri için lüzumlu alanlar olmalı ve bu alanlara krokide yer verilmelidir. Kroki işin ehli birine detaylı olarak çizdirilmelidir.
 • Wc engellilerin de kullanabileceği özelliklere haiz olmalıdır.
 • Dükkan kapısı önüne eşyaların çıkarılması doğru değildir.
 • Dükkan açmak için ruhsat ve işe başlama bildiriminde bulunmak gerekir. İzinsiz olarak dükkan taşıma işlemi yapılmamalıdır.

Ayakkabı Dükkanının Kar Marjı

Ayakkabı dükkanının kar marjı ve elde edeceğiniz ciro dükkanınızın bulunmuş olduğu alana ve hedef kitlenize nazaran farklılık göstermektedir. Eğer bayilik hizmeti alarak marka ayakkabıların satışını yapacaksanız kar oranınız düşük olabilir. Bundan dolayı bu ayakkabıların aslına bakarsanız tutarları yüksektir. Üstüne bir de yüksek oranlarda kar eklediğinizde alım gücü olmayan bir bölgede iseniz satış yapma olasılığınız yok denecek kadar azca olacaktır. Sadece merdiven altı ürünleri tercih ederseniz daha oldukca kar elde edebilirsiniz. Bundan dolayı bu ayakkabıların üretim maliyeti en fazla 20 TL civarındadır. Ayakkabıyı 60 TL’ ye satsanız bir tek bir çiftinden 40 TL kazanacaksınız. Günde 20 ayakkabı satsanız 800 TL kazanırsınız. Aylık hesaplarda bu 18 bin TL’ yi bulur. Personel giderleri, dükkan kirası, dükkan harcamaları şeklinde tutarları çıkardığınızda minimum 6-7 bin TL aylık kazancınız olur. Ek olarak sürem sonu ürünlerin elinizde kalmaması adına bunların satışını kampanyalar düzenleyerek gerçekleştirebilirsiniz. Satışları zararına yapmamanız ve makul oranlarda indirim yapmanız dahilinde kar marjınız oldukca fazla düşmeyecektir.

ayakkabı-dükkanı-kar-marjı
Ayakkabı dükkanı açmak karlı bir iş fikridir.

Değişik bir iş fikri arıyorsanız konseptinizi belirleyerek bir cafe açabilirsiniz.

Ruhsat Almak İçin Lüzumlu Evraklar

 • T.C. kimlik fotokopisi
 • 2 tane vesikalık fotoğraf
 • Eksiksiz doldurulmuş müracaat formu
 • Dükkan kira ise kira kontratı
 • Sahibi siz iseniz tapu fotokopisi
 • Gelir beyanı
 • İskan belgesi
 • İtfaiyeden alınacak yangın söndürme tüpü
 • Oda kayıt belgesi
 • Vergi levhasının fotokopisi gerekmektedir.

Ilk olarak vergi dairesine işe başladığınızı bildirmeniz gerekiyor. Bundan dolayı vergi mükellefi olacaksınız ve vergi levhası almanız gerekiyor. Bundan sonrasında belediyeye de iş yeri açacağınızı bildiren bir bildirim formu doldurmanız gerekiyor. İlgili esnaf odasına kayıt yaptırmanız ve Sosyal Güvenlik Kurumu‘ nda işveren ve çalışan girişlerini yaptırmanız da yapmanız gerekenler arasındadır.

Ayakkabı Dükkanı Açmanın Maliyeti

Ayakkabı dükkanı açmak isteyenlerin ilk düşüneceği şeylerden biri maliyettir. Maliyet unsurlarını tek tek belirlemek gerekir. Maliyeti etkileyen en büyük mesele dükkan kirasıdır. Eğer dükkan size ilişkin değilse her ay kira ödemek durumunda kalırsınız. Bu sebeple ilk olarak birkaç aylık kiranızı halihazırda tutmalısınız. Kira giderleri dükkan boyutuna ve konumuna nazaran değişim gösterecektir. 1000 TL’ ye de 20 bin TL’ye de dükkan kiralayabilirsiniz. Dükkanda marka ayakkabıların satışını yapacaksanız maliyet artacaktır. Sadece daha makul fiyatlarda satış yapmak istiyorsanız tüm giderleriniz ile beraber 100 bin TL‘ ye güzel bir ayakkabı dükkanı açabilirsiniz. Lokanta açmayı düşündünüz mü?

Harcama yapılacak kalemler;

 • Dükkan kirası
 • Dükkan giderleri (Elektrik, su, doğalgaz,telefon faturaları)
 • Personel giderleri (Maaş- sigorta)
 • Satış bankosu alımı
 • Ürünlerin alımı
 • Teşhir dolapları
 • Reklam giderleri
 • Ruhsat almak için meydana getirilen harcamalardır.
ayakkabı-dükkanı-açma-maliyeti
Ayakkabı dükkanında ürünler için teşhir rafları olmalıdır.

Ayakkabıları dizmek için raf yaptırmanız gerekiyor. Raf sistemi icra eden firmalar ile irtibata geçebilirsiniz. Aldıkları ölçüye nazaran dükkanınıza monte edeceklerdir. Ya da hazır satılan raflardan maksimum 5 bin TL’ ye alabilirsiniz. Kasa kısmına bir banko almanız gerekiyor. 1500 TL’ ye bir banko alabilirsiniz. 500 TL’ ye dükkana koymak için bir orta stand koyabilir ve oldukca satan ürünlere burada yer verebilirsiniz. Vitrine koymak için vitrin standları almanız gerekmektedir. Bunların tanesi 5 TL’ dir. Müşterilerinizin denedikleri ayakkabılara bakmaları için bir boy aynası almanız gerekmektedir. Boy aynaları 300 TL civarındadır. Çanta satışı da yapacaksınız çanta teşhir askılarının ikilileri 20 TL’ dir. İndirim zamanlarında kullanmak suretiyle teşhir havuzu alabilirsiniz. Telden yapılmış olanları 100 TL’ dir. A5 boyutunda ve fiyat yazabileceğiniz etiketler 10 TL’ dir.

Ayakkabıları temin etmek için markalardan bayilik alabilirsiniz. Merdiven altı ürünler satacaksanız da toptancıları dolaşarak en güzel ürünleri ve en yeni modelleri seçmeniz gerekiyor. Kar edinmeniz için iyi bir fiyat araştırması yapmalısınız. Netice itibari ile 70 bin ile 100 TL içinde oldukca lüks olmayacak sadece merkezi olacak şekilde büyük bir ayakkabı dükkanı açabilirsiniz. Lüzumlu olan finansmanı sağlamak için bankalardan iş yeri açma kredisi çekebileceğiniz şeklinde Kosgeb desteklerinden de faydalanabilirsiniz.

Kosgeb’ den destek alabilmek için nace kodları adı veren kodlar ile girmek istediğiniz sektörün destekleniyor olması gerekmektedir. Ayakkabı dükkanı açmak aşağıdaki kodlar ile desteklenmektedir.

 • 46.42 Kıyafet ve ayakkabı toptan ticareti
 • 47.72 Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda ayakkabı ve deri eşyaların perakende ticareti
 • 47.82 Tezgahlar ve pazar bölgeleri vasıtasıyla tekstil, giyim eşyası ve ayakkabı perakende ticareti

Kosgeb desteklerinden faydalanmanız için ilk olarak Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi adı altındaki kurslara katılmanız gerekiyor. Bu kurslar 32 saatten oluşmaktadır ve katılımın zorunludur. Yeni girişimci desteğinden yararlanmak isteyenlerin kesinlikle kurs sonrasında verilecek olan sertifikaya haiz olmaları gerekmektedir. Bu sertifikayı alarak iş yerlerini açanların yeni girişimci desteğinden faydalanmaları için ilk olarak bir iş planı hazırlamaları gerekmektedir. İş planında girişimcilerin sektöre niçin girdikleri, iş ile ilgili yetkinlik dereceleri, vizyon ve misyon, kısa, orta ve uzun solukta hedefleri belirtmeleri gerekmektedir. İş planı hazırlayarak Kosgeb veri tabanına kayıt olmak ve taahhüt sunmak yapılacak sonraki işlerdir. Hazırladığınız plan kurul tarafınca değerlendirilir. Eğer kuruldan pozitif yönde cevap gelirse yeni girişimci desteği almak için lüzumlu işlemler yapılacaktır.

İş planı kabul edilenlere Kosgeb tarafınca 50 bin TL geri ödemesiz ve 100 bin TL geri ödemeli olarak toplamda 150 bin TL destekleme ödemesi yapılmaktadır.

DESTEK UNSURU ÜST LİMİTİ (TL)
İşletme Kurum Desteği Geri Ödemesiz 2.000
Kurum Süreci Makine, Teçhizat, Ofis Donanım ve Yazılım Desteği 18.000
İşletme Giderleri Desteği 30.000
Geri Ödemesiz Destek sunar Toplamı 50.000
Durağan(durgun) Yatırım Desteği Geri Ödemeli 100.000

2021 senesinde yeni girişimci desteği yerine kurum tarafınca geliştirilen değişik bir destekleme programı uygulamaya konulacaktır. Girişimciliği geliştirme destek programı adı altında işletmelerin performans dönemleri dikkate alınarak destek sunar verilecektir. Detaylar için tıklayınız.

İşletme kurulumunda kullanılmak suretiyle verilen 2 bin TL yalnızca resmi işlemler için kullanılacaktır. Makine, teçhizat alımları ve yazılım için kullanılacak 18 bin TL’ de alınan makine ve teçhizatın yaşlarının 12 aydan büyük olmaması gerekmektedir. İşletme giderleri desteği için kullanılacak olan 30 bin TL ise kira ve personel giderleri için harcanacaktır. Durağan(durgun) yatırım desteği olarak da 100 TL verilmektedir. Sadece bu meblağ geri ödemeli ve teminatlıdır. Bunlar haricinde Kosgeb’ in daha öncesinden işletme kurmuş sadece tadilat yapmak ya da işlerini büyütmek için sundukları destek sunar de bulunmaktadır.

İş oluşturmak için banka kredilerinden faydalanabileceğiniz şeklinde iş planı hazırlayarak Kosgeb’ e de başvurabilirsiniz. Sertifikanızı almak sureti ile devletin verdiği desteklerden faydalanarak işinizi kurabilirsiniz. 2021 senesinde da Kosgeb tarafınca girişimciler desteklenmeye devam etmektedir. Kurs tarihlerini inceleyerek derhal kayıt olabilirsiniz.

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir