Desteklemeler Ne Zaman Ödenecek?

Türkiye ‘de artık çiftçilere ciddi anlamda bir destek verildiğini söyleyebiliriz. Doğal ki  bu destek sunar doğru ve yerinde kullanmayan çiftçiler de olabiliyor. Sadece netice itibariyle devlet; hibesi ile olsun, faizsiz kredisi ile olsun ya da mazot, gübre yardımı ile olsun bir şeyler yapmak isteyen çiftçinin yanında diyebiliriz. Dönemsel olarak verilen bu desteklemelere ne süre ödenecek, o da çiftçilerin devamlı olarak merak etmiş olduğu mevzular içinde yer ediniyor.

Bugünkü yazımızda sizlere bunlardan bahsetmeye çalışacağız.

Genç Ziraatçi Bağışlama Kredisi Geliyor

Yakın süre ilkin genç çiftçilere yönelik hayata geçirilen proje kapsamında; 2017 yılı için bağışlama imkanları sunulmuş, bu projeye müracaat için lüzumlu şartları taşıtan adaylar 7 Nisan – 5 Mayıs tarihleri içinde başvurularını yapmıştı. Müracaat neticeleri hemen hemen net bir halde açıklanmadı. Sonuçların açıklanması sonrasında kati kayıt işlemlerinin tamamlanması ile beraber artık ödemeler yapılmaya başlanacak. Destekleme ödemelerini alacak olan çiftçiler böylelikle, sürem başlangıcında en azından daha çok üretme, daha çok satma ve daha çok kazanma imkanı bulacaklar.

Daha Önceki Ödemeler Yapılmış oldu

Besin, Ziraat ve Hayvancılık Bakanı olan Faruk Çelik tarafınca meydana getirilen açıklamalarda, 2017 yılı ziraatçi destekleme ödemelerinin 31 Mart itibariyle yapılacağı açıklanmıştı. Ortalama 4 milyar 210 milyon TL civarında destek ödemesinin yapılacağı belirtilirken, 2017 yılı başından itibaren bir hesap yapılacak olursa toplam destek ödemelerinin 7 milyar 100 milyon TL ‘ye ulaşacağının da altı çizildi.

Hangi Sektöre Ne Kadar Destek Ödemesi Yapılacak

Fındık üreticileri için 835 milyon TL, tane mısır için 120 milyon TL, yağlı tohumlu nebat üreticileri için 1 milyar 492 milyon TL, yaş çay için 169 milyon TL, yem bitkileri için 88 milyon TL, hububat için 360 milyon TL, su ürünleri için 5 milyon TL, buzağı için 850 milyon TL, pişmemiş süt için 120 milyon TL, bombus arısı için 8 milyon 500 bin TL, çay budama için 2 milyon 500 bin TL, büyük baş hayvan besi için 75 milyon TL, sertifikalı tohum kullanımı için 60 milyon TL, sertifikalı fidan kullanımı için 10 milyon TL, kırsal kalkınma yatırımları için 15,3 milyon TL destek ödemesi yapılacak.

Devamı Gelecek

2017 yılı için bu mevzuda ayrılan bütçenin ortalama 12 milyar 800 milyon TL civarında olduğu belirtilirken, bugüne dek toplam meydana getirilen ödeme 7 milyar 100 milyon TL olduğundan, ortalama 5 milyar 700 TL TL ‘lik daha destek ödemesi yapılacağı görülüyor. Bu da bugüne dek ziraatçi destek ödemelerinin yarıdan fazlasının ödemesinin yapıldığını gösteriyor.

Nereden Ödenecek

Bildiğimiz suretiyle çiftçiler ile ilgili destek ödemeler genel itibariyle T.C. Ziraat Bankası şubeleri vasıtasıyla yapılmaktadır. Ödeme almaya gideceklerin nüfus cüzdanları ile başvurmaları icap ettiğini ihmal etmeyin.

Bundan önceki yazımız olan Ziraat Bankası 180 Ay Vadeli Konut Kredisi %0,99 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir