Devlet Borcu Sorgulama

Devlet kurumları ile ilgili işlemlerin kısa bir süre önceye kadar neredeyse hepsinin kurumlara gidilerek gerçekleştirilmesi gerekirdi. Kişiler işlemleri için uzun kuyruklar beklemek durumunda kalıp lüzumlu gereksiz birçok evrak ile uğraşmak zorunda kalırlardı. Fakat artık kurumların hem yoğunluğunu azaltmak hem daha verimli iş yapmak hem de işlem icra eden kişilere kolaylık sağlamak adına online hizmet imkanları sunmaya başladılar. Bu yazımızda da kişilere sunulan online hizmet olan devlet borcu sorgulama işlemi hakkında informasyon vereceğiz.

Yaşamımızı devam ettirdiğimiz sürece yararlandığımız hizmetlerin, aldığımız ürünlerin ve sunulan daha birçok durumun vergiye dayalı olması sebebi ile ödememiz ihtiyaç duyulan belirli tutarlar bulunmaktadır. Vergi mükellefinde olan tüm kişiler tertipli olarak vergi borçlarını ödemek durumundadır. Ödeme yapmamaları durumunda borcun üstüne extra gecikme zammı eklendikten sonra ödenecek miktar daha da artabilir. Cezai yaptırımlar ile karşı karşıya kalmamak adına tertipli olarak vergi borcu kontrolü yapılması gerekir. Bu sorgulama vergi dairelerinde yapılabilir. Maliye Bakanlığı’na bağlı olan Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sağlamış olduğu online hizmet olan İnternet Vergi Dairesi sistemi üstünden devlet borcu sorgulama işleminizi kolay bir halde yapabilirsiniz. Ek olarak bu sorgulama işleminizi pek oldukça kamu işlemlerinde hizmet veren E-Devlet sistemi üstünden de E-Devlet şifresi yardımı ile güvenli bir halde yapabilirsiniz. Yazımızın devamında devlet vergi borcu sorgulama işleminizi iyi mi yapacağınız mevzusunda informasyon sahibi olabilirsiniz.

GİB Devlet Borcu Sorgulama İşlemi Iyi mi Yapılır?

Devlet borcu sorgulama işleminizi İnternet Vergi Dairesi sistemi üstünden istenen bazı bilgilerin girilmesi ile kolay bir halde gerçekleştirebilirsiniz. İlk olarak yapmanız ihtiyaç duyulan yazımızın sonunda bulunan bağlantı linkine tıklamanız gerektiğidir. Bu işlemi yapabilmeniz için yazımızın sonuna bağlantı linki ekledik. Bu bağlantı yardımıyla yönlendirileceğiniz sayfa aşağıdaki benzer biçimde olacaktır. Oluşturulan sayfada ilk olarak sorgulama icra eden kişinin TC kimlik numarası, nüfus cüzdanının ön yüzünde bulunan seri ve numarası, anne kızlık soyadının ilk iki harfi ya da aile bireylerinden herhangi birine ilişik TC kimlik numarasını aşağıda da belirtilen alanlara girmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında sayfanın devamında bulunan güvenlik kodunun ilgili alana girilmesi gerekmektedir. Son olarak girilen detayları denetim ederek “tamam” butonuna tıklayınız.

emlak vergisi sorgulama

Bu adımları uygulayarak devlet vergi borcu sorgulama işleminizi kolay bir halde tamamlayabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

GİB Devlet Borcu Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet Devlet Borcu Sorgulama İşlemi Iyi mi Yapılır?

E-Devlet sistemi üstünden anlatacağımız devlet borcu sorgulama işlemi ile bir vergi borcunuz var ise bu sistem üstünde ne kadar vergi borcunuz var kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Fakat işlem yaparken E-Devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır. E-Devlet şifreniz yok ise PTT şubelerinden 2 TL karşılığında kısa bir sürede temin edebilirsiniz. Bu işlem için ilk olarak yazımızın sonunda siz kıymetli okurlarımız için paylaştığımız bağlantı linkine tıklayınız. İlk oluşturulan sayfada “kimliğimi şimdi doğrula” butonuna tıklayınız.

e-devlet vergi borcu sorgulama

Kimlik doğrulamanız için ihtiyaç duyulan bilgiler TC kimlik numaranız ve E-Devlet şifrenizdir. Bu detayları resimde belirtilen alanlara doğru bir halde girip”sisteme giriş yap” butonuna tıklayınız.

e-devlet

Bu şekilde E-Devlet sistemi üstünden devlet borcu sorgulama işleminizi gerçekleştirmiş olmuş olursunuz.

E-Devlet Devlet Borcu Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

tıkla sorunu sor

Devlet Borcu Sorgulama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir