Devlet Desteği İle Dükkan Açmak İstiyorum 2021

İş oluşturmak isteyen girişimcilere bankalar iş yeri açma kredisi adı altında krediler vermektedir. Halkbank, Vakıfbank benzer biçimde bankalar tarafınca verilen krediler uygun vade ve faiz oranları ile banka müşterilerine sunulmaktadır. Ek olarak iş oluşturmak isteyenlere devlet destekli finansal kaynak da sağlanmaktadır. Bu finansal kaynağın bir kısmı düşük faizli ya da faizsiz kredi olabileceği benzer biçimde, bir miktarı da bağışlama olarak ödenmektedir. İş planı hazırlamak ve KOSGEB’ e sunmak sureti ile de destekleme ödemesi almanız mümkündür. Değişik iş fikirlerini, dükkan açma prosedürleri ve ruhsat alma sürecini, devlet yardımı ile iyi mi dükkan açılabileciğini içeriğimizde bulabilirsiniz.

İş Yeri Açma Kredisi

İş yerinizde size lazım olan finansal deposu bireysel gereksinim kredileri üstünden temin edebilirsiniz. Ek olarak birçok banka iş yeri kredisi adı altında düzenledikleri kampanyalar ile müşterilerine destek olmaktadır.

Vakıfbank

Vakıfbank iş yeri alımlarında kredi veren bir bankadır. İş yeri, dükkan, depo ve mağaza benzer biçimde taşınmazları satın almak için bu krediden faydalanabilirsiniz. Bankanın mevzu ile ilgili krediyi vermesi için hakkınızda meydana getirilen tahkikatın pozitif yönde neticelenmesi gerekir. Bu da sadece sicilinizin temiz olması ve kredi notunuzun yüksek olması ile mümkündür. Kampanyada yaşam sigortası zorunluluğu bulunmaktadır. Şu sebeple iş yeri alımlarında yüksek meblağlar söz mevzusudur. Kredi verilecek tutarda da bir sınırlama vardır. Alacağınız dükkanın ekspertiz değerinin sadece %75′ i kadar kredi verilmektedir. Bankanın belirlediği faiz oranı %1, 85‘ tir. Müracaat için lüzumlu evraklar;

iş-kurmak
Dükkan açmak istiyorsanız lüzumlu olan finansmanı bankalardan sağlayabilirsiniz.
 • T.C. kimlik fotokopisi
 • Adres bildirim belgesi
 • Son aya ilişik ve kredi çekmek isteyen kişinin adına kayıtlı su, elektrik, doğalgaz ya da telefon faturasının fotokopisi
 • Ekspertiz raporu (Ekspertiz tutarı 950 TL)
 • İskan belgesi
 • Kat mülkiyeti ya da tapu belgesidir. Detaylı informasyon almak için tıklayınız. Kredi başvuruları Vakıfbank şubelerinden kabul edilmektedir.

Halkbank Girişimci Kredisi

Girişimci kredisi Halkbank’ ın Kobilere hususi bir kampanyasıdır. Bu krediden faydalanabilmek için üniversite mezunu olmak, tecrübesiz olmak ve mezun durumunda olduğu bölüm ile ilgili iş oluşturmak şartları aranmaktadır. Kendi işini oluşturmak isteyen ve usta olarak tabir edilen girişimciler de destekleniyor. Kredi limiti 30 bin TL‘ dir. Ek olarak patentli olmak sureti ile herhangi bir buluş geliştirmiş olanlara da 75 bin TL kredi veriliyor. KOSGEB, TTGV, TÜBİTAK benzer biçimde kurumlardan da destek alanlar kredi kullanabiliyor. Kredinin vadesi 48 aydır. 4 değişik türde kredi verilmektedir. Deneyimsiz olarak iş oluşturmak isteyenler, usta sıfatı ile iş oluşturmak isteyenler, buluş yapanlar ve yürekli girişimciler kampanyaya dahil edilmektedir. Kampanyadan hemen hemen işini kurmamış ya da kurulumu 1 yıl olmuş kişiler faydalanabilmektedir. 6 ay süresince hesap kullanım tutarı talep edilmemektedir. Ek olarak iş kuran bayanlara faizsiz kredi veren bankalar hakkında da informasyon alabilirsiniz. Kredi başvurusunda bulunmak için bankanın sizden talep edeceği belgeler;

 • Krediye müracaat yapılacak olan formun doldurulması
 • T.C. kimlik fotokopisi
 • Eski tarihlerde çalışılan bölgeler
 • Eğitim durumunu gösteren belge
 • Vergi levhası
 • Tecim sicil gazetesi gerekmektedir.
iş-fikri
İş oluşturmak için iyi bir sektör araştırması yapmanız gerekiyor.

Değişik İş Fikirleri

Girişimci olmak isteyen ve değişik iş fikri arayanlara birkaç öneride bulunmak istiyoruz. Ilk olarak yatırım yapmak için lüzumlu kaynağınız yoksa KOSGEB’ in desteklediği sektörler ile ilgili informasyon alabilir ve size lazım olan tutarı bağışlama ve destekleme ödemelerinden karşılayabilirsiniz.

 • Oto yıkama açmak
 • Fasd food dükkanı açmak
 • Pet shop açmak
 • Bujiteri açmak
 • Halıcı açmak
 • Köfteci dükkanı açmak
 • Boyacı açmak
 • Pişmemiş köfteci açmak
 • Medikal açmak
 • Kahvaltı evi açmak
 • Cafe açmak
 • Lokanta açmak
 • Güzellik salonu ya da kuaför açmak
 • Spor salonu açmak
 • Düğün salonu açmak
 • Rent a car açmak
 • Bayan giyim mağazası açmak
 • Mantıcı dükkanı açmak
 • Dönerci açmak
 • Terzi dükkanı açmak benzer biçimde iş fikirlerini yetenekleriniz ölçüsünde değerlendirebilirsiniz.

Devlet Desteği İle Dükkan Açmak

Yeni iş oluşturmak isteyenler, esasen hali hazırda bir işletmesi olup geliştirmek isteyenlere Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı‘ na bağlı olan Ufak ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı tarafınca destekleme ödemesi yapılmaktadır. Ödemenin amacı kaliteli işletmeler kurulması ve bilgili girişimcilerin yetiştirilmesidir. Bu amaçla KOSGEB girişimcilere 5 başlıkta finansal destek sağlamaktadır. Bu başlıklar;

finansman
Devlet yardımı ile dükkan açmak mümkündür. Sadece desteklenen sektörleri bilmeniz gerekiyor.
 1. Girişimcilik destekleri
 2. Araştırma- geliştirme, üretim ve yerlileştirme destekleri
 3. Laboratuvar destekleri
 4. Kobi finansman destekleri
 5. İşletme geliştirme, büyütme ve uluslararasılaştırma destekleridir.

İlk kez iş kuracakların ve iş kurma süreleri 24 ayı geçmeyenlerin başvuracakları destek türü ilk sırada yer edinen girişimci destekleridir. Destek alınabilmesi için ilk olarak 32 saatlik olan Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi programına katılmak gerekmektedir. Eğitimler parasızdır, sadece katılım zorunludur. Kurs sonrası katılımcılara sertifika verilmektedir.  Sertifika aldıktan sonrasında işletmenin kurulması ve veri tabanına kaydettirilmesi gerekmektedir. Sonraki aşama kobi beyannamesinin kurumun ilgili birimine sunulmasıdır. Bildiri onaylanırsa destek başvurusunda bulunulmalı ve iş planı hazırlanmalıdır. Başvurunuz ilgili birim tarafınca incelenerek son kararın verilmesi için kurula gönderilecektir. Eğer kuruldan pozitif yönde netice gelirse destekleme ödemesi için imzalanacak olan taahhüt hazırlanacaktır. Son olarak lüzumlu araştırmalarda bulunularak tespit edilen meblağ ödeme olarak sunulacaktır. Uygulamalı girişimcilik eğitimi kurs tarihlerini inceleyebilir ve kurslara kayıt olabilirsiniz.

Bu bağlamda verilecek olan destek miktarları aşağıdaki tabloda gösterilmektedir.

Destek Unsuru Geri Ödeme Destek Tutarı
(TL)
İşletme Kurum Desteği Geri Ödemesiz 2.000
Kurum Süreci Makine, Teçhizat, Yazılım ve Ofis Donanım Desteği Geri Ödemesiz 18.000
İşletme Giderleri Desteği Geri Ödemesiz 30.000
Durağan(durgun) Yatırım Desteği Geri Ödemeli 100.000

Yeni girişimci desteği adı altında KOSGEB tarafınca iş oluşturmak isteyenlere kurulum desteği olarak 2 bin TL, makine ve teçhizat alımlarında kullanılmak suretiyle 18 bin TL ve işletme giderleri başlığı altında 30 bin TL, toplamda 50 bin TL geri ödemesiz (bağışlama) olarak destek verilmektedir. Ek olarak durağan(durgun) yatırım desteği olarak geri ödemeli ve teminatlı olarak 100 bin TL de kredi sağlanmaktadır.

İşletme Kurum Desteği;

 1. Muhasebeci ve mali müşavire
 2. Para kasası alımlarında
 3. Odaya kayıt işlemlerinde
 4. İşletmenin gazete ilanında
 5. Ruhsat ve lüzumlu izinlerin alımlarında
 6. Notere yapılacak olan ödemelerde
 7. Satmaca basımında kullanılabilecektir.

Kurum Süreci Desteği; Yeni alınacak olan makineler, yazılım desteği ve ofis için lüzumlu olan malzemelerin alımları haricinde hiçbir alanda kullanılmayacaktır. Bu desteği üst limiti 18 bin TL olup, daha evvelinde alınmış makine ve teçhizatın yaşlarının 12 ayı geçmemesi gerekmektedir.

İşletme Giderleri Desteği; 

 • Personel giderleri
 • Kira giderleri için kullanılacaktır. İş yerinde çalışan herhangi bir aile ferdi var ise onlara ödenecek ücretler bu meblağ üstünden karşılanamayacaktır.
kosgeb-destek
Kosgeb 5 değişik başlıkta iş oluşturmak isteyenleri desteklemektedir.

Kredi Faiz Desteği de Veriliyor

Bu destekleme ödemesi gene KOSGEB tarafınca yapılmaktadır. Ufak ve orta ölçekli işletmeleri desteklemek adına meydana getirilen bu uygulama ile uluslar arası rekabetin sağlanması, istihdama yönelik olarak yatırımlar yapılması, işletmedeki maddi sıkıntıların giderilmesi, kaliteli üretim yapılması ve standartlara ulaşılması hedeflenmektedir. Geçtiğimiz yıllarda bu destek KOSGEB ile devlet bankaları aracılığı ile imzalana protokoller neticesinde gerçekleştirilirken günümüzde katılım bankaları tarafınca da sağlanmaktadır. Bankalardan kullanılacak olan kredilerin harcamaları olan faiz oranı, kar hisse kredi tahsis tutarı, dosya harcaması benzer biçimde tutarların KOSGEB tarafınca karşılanması kararlaştırılmıştır. Ana para ve kredi faizlerinin ödenmesinde bir üst limit bulunmaktadır. Kurala bakılırsa bu ödeme 300 bin TL’ yi geçemez. Öngörülen vade 48 aydır. Yerli ve yabancı bankalara yapılacak olan ödemeler KOSGEB tarafınca belirlenmektedir.

Genel Destek Programı

işletme geliştirme ve büyütme başlığında geçerli olmak suretiyle KOSGEB girşimcileri  genel destek programı ile desteklemektedir. Yurt içi ve yurt haricinde işletmelere hareket olanağı sağlayacak, rekabeti artıracak, kaliteli üretimi sağlayacak finansal desteğin sağlanması hedeflenmektedir.

Destek Türleri Üst Limit(TL)
Tanıtım Desteği 25.000
Eşleştirme Desteği 30.000
Nitelikli Eleman İstihdam Desteği 50.000
Danışmanlık Desteği 22.500
Eğitim Desteği 20.000
Enerji Verimliliği Desteği 75.000
Tasarım Desteği 22.500
Sınai Iyelik Hakları Desteği 30.000
Belgelendirme Desteği 30.000
Kontrol, Çözümleme ve Kalibrasyon Desteği 30.000
Bağımsız Denetim Desteği 15.000
Gönüllü Uzmanlık Desteği 15.000
Lojistik Desteği 40.000

Tabloda KOSGEB’ in genel destek programı kapsamında verdiği destek türleri ve tutarları yer verilmiştir. Bu desteklemeden her girişimci yalnızca bir kere faydalanabilmektedir. Toplamda 470 bin TL‘ ye varan miktarlarda destek sağlanmaktadır. Sadece verilecek olan destek sunar tamamen iş planınıza bakılarak sağlanır. Bu sebeple halihazırda yapılmış olan iş planların kopya çekmek sureti ile kuruma bir iş planı sunarsanız muhtemelen size destek verilmeyecektir. Bu sebeple emsalsiz olmalısınız. Kendinizi iş planında fazlaca iyi ifade etmeli ve hangi sektöre niçin girmek istediğinizi belirtmelisiniz. Yüzde yüz onay alabileceğiniz bir iş planı hazırlamak ister misiniz? Bu bağlantıya tıklayarak örnek iş planlarına ulaşabilir ve hazırlama tekniklerini öğrenebilirsiniz.

Ilk olarak hangi sektöre girmek istediğinize karar verin. Sektörün sizi ne kadar kucaklayabileceği, rekabet durumu, lokasyon benzer biçimde mevzularda bir araştırmada bulunun. Yatırım yapmak için lüzumlu finansmanı banka kredileri yolu ile yada KOSGEB bağışlama ve destekleme ödemeleri ile sağlayabilirsiniz. Bunun için bir iş planı hazırlayın ve fikirlerinizi uygulamak için ilk adımı atın. Yeni işiniz hayırlı uğurlu olsun.

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir