Devlet Destekli Evlilik (Düğün) Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet destekli evlilik şu demek oluyor ki düğün kredisi almak isteyen vatandaşlar, devletin yeni evlenmek isteyen gençlere sağlamış olduğu toplumsal destek sunar içinde yer verilmiştir. Evlilik çağlarında bulunan sadece maddi zorluklar ve ekonomik yetersizlikler sebebiyle hayallerindeki yuvayı kuramayan gençlere sevindirici haber Aile, Emek harcama ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı’ndan gelmiş oldu. Meydana getirilen düzenlemeye nazaran belirli kriterlere uygun olduğu ispatlanan gençlere devlet destekli olmak suretiyle faizsiz evlilik kredisi verilmektedir. Krediye başvurup, meydana getirilen değerlendirme sonucu bu destekten yararlanma imkânı gören gençler söz mevzusu krediyi, isterlerse düğün harcamalarına isterlerse de öteki evlilik harcamalarında kullanabilecekler.

Devlet destekli evlilik kredisi 2021 yılı itibarıyla ülkemizdeki milyonlarca genç tarafınca sık sık araştırılmaktadır. Eğitim öğretim hayatlarının sonuna gelen ve belirli yaş aralığında bulunan gençleri yakından ilgilendiren bu toplumsal destek uygulaması, yazımızın devamında bahsedeceğimiz şartları karşılayabilen tüm gençlere yönelik sunulan bir hizmettir. Bununla beraber devlet destekli evlilik ve düğün kredisi hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını ve daha fazlasını bu yazımızda bulabileceksiniz.

Devlet Destekli Evlilik (Düğün) Kredisi Nedir?

Devlet tarafınca gençlere verilen evlilik yada düğün kredisi; Aile, Emek harcama ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı’nın başlatmış olduğu bir toplumsal destek projesidir. Öte taraftan devletimizde bankacılık alanında etkinlik gösteren bir çok kurumun da verdiği bu kredi hizmeti ile evlilik planları icra eden kişilerin karşılaşacağı harcamalarda finansal destek sağlanmaktadır. Bildiğiniz suretiyle evlenmek isteyen kişilerin karşılaşmış olduğu birçok maddi külfet, evlilik yada düğün işlemlerinin çiftler tarafınca daha sonraya ertelenmesine sebep oluyor. Sadece evlenecek olan çiftlere sunulan evlilik kredileri ile bu masrafların üstesinden gelmek mümkün olabiliyor.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Ne Kadardır?

Bilinmiş olduğu suretiyle evlilik kredileri devletimizde etkinlik gösteren bankalardan da alınabiliyor. Sadece bu kredi türü söz mevzusu bankalardan evlilik yada düğün olarak değil de gereksinim kredisi adı altında veriliyor. Bu aşamada gereksinim kredilerinin tutarı başvurulan öğrenci nazaran değişim gösterse de Aile, Emek harcama ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı’nın vatandaşın hizmetine sunmuş olduğu evlilik kredisinin tutarı durağan(durgun) bir miktar üstünden belirleniyor. Buna nazaran, evlenmek isteyen gençlerin yararlanabileceği devlet destekli evlilik kredisinin tutarı 10.000 TL olarak açıklanmıştır. Söz mevzusu 10 bin TL başvuruda bulunan gençlere hususi faizsiz olarak sunuluyor. Öte taraftan kredinin geri ödeme planında da kolaylıklar yapılıyor.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Almanın Şartları Nedir?

Her bankanın vermiş olduğu gereksinim kredilerinde aranan bazı şartlar olduğu şeklinde devletin kurumları vesilesiyle verilen evlilik kredilerinde de göz önünde bulundurulması ihtiyaç duyulan bazı şartlar bulunmaktadır. Söz mevzusu faizsiz 10 bin TL kredi desteğinin hakkaten gereksinim sahibi vatandaşlara ulaşmasını amaçlayan Aile, Emek harcama ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı bu mevzuda çalışmalarını büyük bir titizlik ile yürütmeye devam ediyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Bakanlık tarafınca belirlenen evlilik kredisi devlet destekli 10 bin lira başvuruları ve koşullar kamuoyuna ve destekten yararlanmak isteyen evlilik arifesindeki gençlere şu şekilde duyurulmuştur:

 • Evlenmeyi düşünen genç çiftlerden birinin yada her ikisinin de 27 yaşını aşmamış olması şartı temel müracaat koşuludur.
 • Evlilik kredisi almak için devlet ile anlaşması bulunan bankalarda, evlenme çeyiz hesabının düğün kredisinde bulunan genç çiftler tarafınca açılmış olması şarttır.
 • Evlilik kredisi başvurusu kabul edilen çiftlere yalnız bir defaya mahsus olma şartı ile verilmektedir.
 • Oluşturulan çeyiz hesabına evlenmek isteyen çiftlerin her biri adına 5’er bin TL olmak suretiyle toplam 10 bin TL maddi katkı yapılmış olur.
 • Söz mevzusu maddi katkıdan yararlanabilmek için çeyiz hesabına tam 3 yıl süresince ayda minimum 100 en fazla da 1000 TL yatırmaları şartı bulunmaktadır.
 • Bununla beraber devlet destekli evlilik kredisi başvurusu yapmak isteyen genç çiftten birinin yada her ikisinin de Türk Ceza Kanunu’na nazaran belirlenmiş ağır suçlardan sabıkalı olamaması koşulu vardır.

Görüldüğü suretiyle Aile, Emek harcama ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu evlilik kredisi desteği bu şartlara dayanan bir toplumsal projedir.  Devlet destekli evlilik kredisi için lüzumlu olan çeyiz hesabı ve çeyiz katkısı hakkında dört gözle beklenen tüm soruların cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Müracaat Bölgeleri

Evlilik ve düğün harcamaları için devletin faizsiz kredi imkânından yararlanmak isteyen genç çiftler, bu mevzuyla ilgili olarak yapacakları başvuruları; Aile, Emek harcama ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı’nın anlaşmalı olduğu bankalara yönlendirmeleri gerekmektedir. Öte taraftan müracaat esnasında bazı bankalar, genç çiftlerden evlilik kredisi ve çeyiz hesabı açmak için bazı belgeler talep ederken bazıları da hiçbir belgeye gerek görmeden web üstünden kolay müracaat imkânı tanımaktadır. En uygun evlilik kredisi elde eden ve söz mevzusu devlet destekli düğün kredilerine başvurmak isteyen vatandaşların başvurularını yapabilecekleri anlaşmalı bankalardan bazıları şunlardır:

 • TC Ziraat Bankası
 • Türkiye İş Bankası
 • Akbank
 • Finansbank
 • Vakıfbank
 • Güvence Bankası

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvurusu Iyi mi Yapılır?

Evlilik heyecanlarına bir de Aile, Emek harcama ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı’nın sunmuş olduğu faizsiz düğün kredisi 2021 senesinde eklenen genç çiftlerin söz mevzusu toplumsal kredi desteğine büyük bir ilgi oluşmuştur. Günümüzde evliliğin getirmiş olduğu maddi külfeti ve ekonomik harcamaları aşmada güçlük çeken birçok genç, söz mevzusu evlilik kredisi yardımıyla hayallerine kavuşabiliyor. Bu mevzuda müracaat işlemlerini iyi mi başlatacağını bilemeyen kişiler için evlilik kredisi müracaat süreci şu şekilde işlemektedir:

 • Ilk olarak evlilik kredisi talebinde bulunan kişilerin yukarıda bahsettiğimiz bankalardan birine kendisi ve eşi ile beraber başvurmaları gerekmektedir.
 • Müracaat esnasında bankalardan TC nüfus cüzdanı fotokopisi ve adres beyannamesi şeklinde belgeler talep edilebildiği için söz mevzusu belgelerin hazır bulundurulması mühim bir mevzudur.
 • Bunun peşinden bankadaki gişe görevlisinden devlet destekli evlilik kredisi için çeyiz hesabı açtıracağınızı belirtin.
 • Lüzumlu belgelerin imzalanmasının peşinden çeyiz hesabınız açılacak ve sizden her ay ya da 3 ayda bir olmak suretiyle tertipli olarak bu hesaba para yatırmanız istenecektir.

Devlet Çeyiz Katkısı Tutarı Ne Kadardır?

Devletin evlenmek isteyen fakat kafi ekonomik gücü bir türlü sağlayamayan gençlere sunmuş olduğu evlilik ve düğün kredisinde maddi katkısı eşler başına 5’er bin TL olmak suretiyle toplam 10 bin TL olmaktadır. Söz mevzusu düğün ve evlilik kredisi desteği başvuruda bulunan kişilerin çeyiz hesaplarına yatırılır.  Çeyiz hesabı adında olan bu banka hesaplarına ilişkin Aile, Emek harcama ve Toplumsal Politikalar bakanlığının belirlemiş olduğu bazı mühim bilgiler ve şartlar mevcuttur. Bu şartları şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Çeyiz hesabına yapılacak olan ödemelerin kesinlikle tertipli bir halde olması gerekmektedir. Dolayısıyla aylık yada 3 aylık ödeme planı seçilmesinin peşinden ödemelerde aksamalar yada geç ödemeler şeklinde problemler yapıldığı süre bazı problemler çıkmaktadır.
 • Evlilik kredisi alan iştirakçilerin, aylık ödeme planını seçmeleri halinde bir dönem içinde 3 defayı aşmayacak şekilde tertipli ödemelerini gerçekleştirmiş olması gerekir.
 • Söz mevzusu ihlallerin yapıldığı durumlarda katılımcıya ilişik olan hesap çeyiz hesabı statüsünden çıkarılarak devlet destekli düğün ve evlilik kredisi alma hakkı ortadan kaldırılır.

Çeyiz Parası Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır

Çeyiz Parasında Yaş Sınırı Nedir ?

PTT Emekli Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

tıkla sorunu sor

Devlet Destekli Evlilik (Düğün) Kredisi Iyi mi Alınır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir