Devlet Destekli Ne İş Yapabilirim? Diyenlere

Devlet Destekli İşler

Ne iş yapabilirim? diye merak edenler ya da devlet desteğiyle beraber bir iş kurabilir miyim şeklinde araştırma meydana getiren kişiler için en güzel fırsatlar KOSGEB tarafınca sunulmaktadır. Devlet destekli iş oluşturmak ya da devlet desteğiyle beraber işletmesini büyütmek isteyen kobiler için birbirinden ayrıcalıklı fırsatlar sunan KOSGEB, hem bağışlama krediler hem de faizsiz kredi destekleri ile kişilere hizmet sunmaktadır. Kurumun vermiş olduğu hibelere baktığımız süre, ilk olarak 50 bin liralık bağışlama programı karşımıza çıkmaktadır. Bu bağışlama programında, direkt kurulum işlemleri esnasında ortaya çıkacak finansmanların karşılanması esas alınmaktadır. Bunun dışındaki ihtiyacınız olan şeylerin karşılanması için yeni bir bağışlama ya da yeni bir kredi başvurusu için KOSGEB’e başvurmanız gerekmektedir.

Devlet Destekli Kredi Şartları Nedir?

Eğer ne iş yapabilirim mevzusunda araştırma yapmış olup devlet güvencesi ile finansman ihtiyacınız olan şeyi karşılamaya karar vermişseniz, direkt KOSGEB merkezlerine müracaat yapmalısınız. Devlet desteklerinden yararlanmak isteyen adaylar için burada öncelikli olarak eğitim şartı aranmaktadır. KOSGEB tarafınca verilen girişimcilik eğitimlerine katılıp girişimcilik sertifikası da alırsanız, desteklerden faydalanabilirsiniz. Bunun haricinde, devlet desteklerinden yararlanmak isteyen kişilerin taşıması ihtiyaç duyulan şartları şu maddeler ile özetleyebiliriz.

Mühim!  Evi Olmayanlara Devlet Katkısı Varmı?

  • Her adayın müracaat işlemleri esnasında 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.
  • Eğer adayların hemen hemen bir girişimcilik sertifikası bulunmuyorsa, öncelikli olarak kurumun verdiği eğitimlere iştirak etmesi gerekmektedir. Eğitim sonunda girilecek sınavdan başarıya ulaşmış olunup girişimcilik sertifikası alınırsa, sadece bu şekilde desteklerden faydalanılabilir.
  • KOSGEB, devlet desteğini size sunmak için ne tür bir işletme oluşturmak istediğinizi öğrenmek isteyecektir. Bunun için de iş planı hazırlamanız gerekecektir.
  • İş planı hazırlayan kişiler kuruma başvurarak KOSGEB veri tabanı kaydını tamamlamalıdır.

Bu aşamaları eksiksiz bir halde tamamlayan kişiler, devlet desteklerinden kendileri için en uygun olanlarından faydalanmaya başlayabilirler.

KOSGEB

Devlet Destekli Ne İş Yapabilirim?

Devlet destekli olarak ne iş yapabilirim diyorsanız, karşınızda birçok değişik alternatif bulunduğunu bilmelisiniz. Sektör seçimlerinde kişilerin ilk olarak nerede faaliyete geçmek istediklerine karar vermesi gerekmektedir. Eğer hangi alanda faaliyete geçeceğinize karar vermişseniz, bu durumda sektör araştırmasına geçebilirsiniz. Şuan devlet desteği almanızın birazcık daha kolay olduğu sektörlere baktığımızda, şu sektörleri belirtebiliriz.

  • Devlet Destekli Çamaşırhane Açmak: Çamaşırhaneler, çoğu zaman bekar olan nüfusun fazla olduğu alanlarda tercih edilmektedir. Eğer işletmenizi kuracağınız alanda talebe ya da asker nüfusu fazlaysa, bu biçim bir işletmeden hem ciddi gelirler elde edebilir hem de işletmenizi kısa bir sürede büyütebilirsiniz. Kurulacak olan işletmede, çamaşır makinelerinin yanı sıra ütü alanları da oluşturmalısınız. Eğer müşterilerinizin işlemlerini fedakâr bir halde ve hızlıca gerçekleştirirseniz, satın alan potansiyeliniz de artacaktır.
  • Organik Cilt Bakım Ürünleri Dükkanı Açmak: Son dönemlerde organik ürünlere olan talebin artması ile beraber, bilhassa kozmetik alanında birçok yeni firmanın ortaya çıktığını görebiliriz. Kimisi kendi öz sermayesi kimisi ise devlet destekli olarak oluşturulan bu firmalar, müşterilerden yoğun ilgi görmektedir.
  • Devlet Destekli Bayilik Açmak: Ne iş yapabilirim mevzusunda kişilerin aklına gelen kim bilir ilk etkinlik bayiliklerdir. Birbirinden değişik sektörde bulunan köklü firmaların bünyesine katılarak onların duyurmuş olduğu isim ile satış meydana getirecek olan kişiler, devlet desteğiyle bu işlerini kurabilirler. Burada en dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan nokta, oluşturulan bayiliklerde ne kadar bir istihdam alanı oluşturulacağıdır. Eğer azca oranda istihdam sağlanabilecek bir sektörde girişimde bulunacaksanız, devlet desteği almanız birazcık daha zorlaşacaktır.
Mühim!  Evi Olmayanlara Devlet Katkısı Varmı?

Devlet Desteği Kimlere Veriliyor?

Devlet destekli ne iş yapabilirim mevzusunda ilk üç sektör yukarıdaki gibidir. Fakat, adayların sektör seçimlerinden ilkin, devlet desteklerinden hangi oranlarda faydalanabileceklerine bakmasında yarar vardır. Ilk olarak altını çizmeliyiz ki, girişimcilerin her projesi için devlet tarafınca ödenek ayrılacağına dair bir koşul bulunmamaktadır. Tamamen kişilerin taşıdıkları şartlar ve KOSGEB komitesine sundukları iş planına bağlı olarak verilecek desteklerde, temel koşul bireysel iktisat ve ülke ekonomisine yapılacak olan katkılardır. Bu durumu birazcık daha açacak olursak, devlet desteklemek istediği sektörlerin yalnızca kişilere değil topluma da yarar sağlamasını talep etmektedir. Bunun için açacağınız işletmenin işsizlik oranlarına tesir etmesi kısaca istihdam alanı oluşturuyor olması, kişilerin ekonomilerini yormayacak şekilde ürünlerin pazarlanıyor olması ya da ithal edilen bir ürünün daha uygun fiyattan satışa sunulacağı sektörlerden destek başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Bundan önceki yazımız olan Evi Olmayanlara Devlet Katkısı Varmı? başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir