Devlet Elektrik Desteği Para Yardımı Nasıl Alınır?

Devlet elektrik yardımı desteği almak için verilen karar 28 Ocak 2021 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Devlet tarafınca gereksinim sahibi ailelere yönelik verilen yardımlar içinde bulunan elektrik desteği yardımlarından 01.Mart.2021 tarihinden itibaren vatandaşlar yararlanabileceklerdir. Elektrik tüketim desteği adı altında projelendirilen devlet elektrik yardımı gereksinim sahiplerine ödenmektedir.

Elektrik Yardım Parası Almak İçin Ihtiyaç duyulan Şartlar Nedir?

Elektrik yardım parası almak için kronik hastalık sahibi olarak cihaza bağlı yaşam sürülmesi gerekir. Kronik hastalara verilen devlet destekli elektrik yardım parasından yararlanmak için başka şartlarda bulunmaktadır. Elektrik destek yardımından yararlanmak için sağlanması ihtiyaç duyulan 3 koşul daha bulunmaktadır. Destekten faydalanabilmek için lüzumlu olan elektrik yardım parası şartları şu şekildedir:

 • Vatandaşın muhtaç durumda bulunduğunun tespitinin Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının mütevelli heyeti tarafınca yapılması gerekir.
 • Kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşın evde bakım parası yardımından yararlanmaması gerekir. Evde bakım yardım parası alan kişiler elektrik yardım başvurusunda bulunamazlar.
 • Ağır ve kronik hastalığı bulunan vatandaşın cihaza bağlı olarak yaşamını sürdürüyor olması gerekir.
 • Cihaza bağlı olarak yaşamak zorunda olunduğuna dair sıhhat raporu alınması gerekir. Sıhhat raporu olmadan başvuruda bulunan kişilerin başvuruları kabul edilmez.

Toplam 2.5 milyon hanenin yararlanacağı elektrik desteği 10 milyon şahıs kapsamaktadır. Elektrik destek ücretleri, hanede yaşayan şahıs sayısına nazaran farklılık göstermektedir. Yardımlar PTT’e yatırılacaktır.

Elektrik Yardım Parası Almak İçin Müracaat Iyi mi Yapılır?

Elektrik yardım parası başvuruları hastanın yaşamış olduğu ikamet adresinde bulunan Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılmaktadır. Hastalığı sebebi ile evden çıkamayacak olan vatandaşların başvurularını hastanın vekili ya da vasisi olan kişiler yapabilirler. Elektrik yardım parası başvurusu esnasında istenen evraklar şunlardır:

 • Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının müracaat sahibine vereceği biçim doldurularak imzalanmalıdır.
 • Kronik hastalığı bulunan vatandaşın aygıt kullanımı icap ettiğini belirten sıhhat raporu gerekmektedir.

Vakfın verdiği formu doldurarak sıhhat raporu ile beraber başvurularını icra eden başvurularını icra eden vatandaşların evlerine vakıf personelinden kişiler giderek muhtaçlık durumunu ve cihazın bağlılık durumunu denetim ve tespit etmektedirler. Vakıf çalışanı tespit sonucunu Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının mütevelli heyetine iletmekte ve kurul tarafınca meydana getirilen değerlendirme sonucuna nazaran başvuruda bulunan hasta yurttaş devlet destekli elektrik yardımı almaya hak kazanmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Elektrik Tüketimi Kapsamında Faydalanılabilen Destek sunar Nedir?

Elektrik tüketimi desteği olarak kronik hastalık sahibi vatandaşların yararlandığı destek yardımları 3 şekilde verilmektedir. buna nazaran;

 • Hastanın yaşamış olduğu eve ilişik olan elektrik tüketiminde her ay ödenmesi ihtiyaç duyulan elektrik faturalarına destek olmak adına kullandığı cihazda sarf edilen elektrik tüketimine nazaran aylık 200 TL’ye kadar olan elektrik satmaca ödemelerine yardım edilmektedir.
 • Hanede kullanılan elektrik için kesintisiz güç deposu desteği sağlanmaktadır.
 • Hastanın yaşamış olduğu hanenin birikmiş olan elektrik borcu var ise ilk ödemede tek seferlik olarak birikmiş elektrik borçlarının ödemesine destek olunmaktadır. Birikmiş elektrik borcu desteği için meydana getirilen ödeme hastanın aygıt kullanmaya başladığı tarihten itibaren olan birikmiş borçlarını kapsamaktadır. Aygıt kullanımından ilkin olan borçların ödemesi yapılmamaktadır.

Birikmiş Elektrik Borç Yardım Başvuruları Iyi mi Yapılır?

Elektrik tüketimi desteği almaya hak kazanan vatandaşların aygıt kulanım sonrasında birikmiş olan borçları için başvuruda bulunmaları gerekir. Her iki destek için müracaat aynı anda yapılabilmekte ve hak sahiplerinin destek almaya hak kazandıkları ilk ay içinde başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Bu süreyi geçiren kişiler birikmiş elektrik borçları için başvuruda bulunma haklarını kaybederler. Birikmiş olan elektrik borç başvuruları için meydana getirilen destek ödemelerinden bir kere faydalanılabilmekte ve ikinci kere müracaat yapılamaktadır.

Kronik Hastalara Devlet Destekli Elektrik Parası Yardımı

Kronik hastalıklar sebebi ile cihaza bağlı olarak yaşamlarını sürdürmek zorunda kalan kişilere Toplumsal Güvenlik Kurumu tarafınca verilen cihazlar hastalara zimmetleşmekte ve hastanın tedavi süresince cihazlar hasta tarafınca kullanılmaktadır. Toplumsal Güvenlik Kurumunda mevcut olmayan cihazlar için ise kurum tarafınca onay alan hastalara aygıt alımlarında ödeme yapılmaktadır.

Cihazlara bağlı olarak yaşamlarını sürdüren kişilerin aygıt kullanımından doğan yüksek elektrik satmaca tutarlarının 200 TL’ye kadar olan kısmını devlet karşılamaktadır. Ek olarak aygıt kullanmaya başladıktan sonrasında ödenememiş olan elektrik borçlarını bir defaya mahsus olarak devlet ödeyecektir.

İhtiyaç Sahibi Ailelere Devlet Destekli Elektrik Parası Yardımı

Toplumsal bir devlet olan vatanımızda devlet tarafınca desteğe gereksinim duyan muhtaç vatandaşlarına çeşitli yönlerde yardımlar yapmakta ve bu yardımlarını sağlarken çeşitli kurumlardan destek almaktadır. Bu destek sunar içinde bulunan elektrik parası yardımı 2021 senesinde gereksinim sahibi ailelere verilmektedir.

Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafınca gereksinim sahibi ailelere meydana getirilen elektrik parası yardımları verilirken 150 kilowatt saate kadar olan elektrik tüketimleri karşılanmaktadır. Buna nazaran; İhtiyaç sahibi ailelere verilen bu toplumsal yardım desteğinden gereksinim sahibi aileler her ay tertipli olarak faydalanabilecek ve ortalama olarak 80 TL kısmı devlet tarafınca karşılanacaktır. Belirlenen dönemlerde gereksinim sahibi dar gelirli ailelerin elektrik faturalarının bir kısmını ödemek için vatandaşların elektrik satmaca ödemelerini tertipli olarak gerçekleştirmeleri gerekir.

Toplumsal Yardım ve Dayanışma Vakfı tarafınca muhtaç ailelere verilen birçok yardım bulunmaktadır. Bu yardımlardan birisi olarak verilen elektrik yardımı desteğinden yararlanmak için gereksinim sahibi ailenin toplumsal yardım programından yararlanıyor olması şartı bulunmalıdır. Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından besin yardımı alan bir şahıs bununla beraber elektrik faturası yardımı da alabilmektedir. İhtiyaç sahibi ailelere meydana getirilen yardım tutarlarının belirlenmesinde hane içinde yaşayan kişilerin sayıları dikkate alınmaktadır.

Elektrik faturası desteği almak isteyen gereksinim sahibi aileler başvurularını Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapmaktadırlar. Hazırladıkları müracaat dilekçesi ile elektrik yardımı başvurularında bulunan ailelerin başvuruları kurum yetkilileri tarafınca denetlenerek değerlendirilmektedir.

Müracaat esnasında istenen belgeler şunlardır:

 • Vakıftan temin edilerek doldurulacak olan talep dilekçesi,
 • Başvuruda bulunan kişiye ya da eşine ilişik kimlik belgesi,
 • Müracaat sahibine ilişik elektrik faturası,
 • Yapılacak yardım şekline nazaran kurum tarafınca istenebilecek olan değişik belgelerin talep edilmesi durumunda temin edilerek kuruma teslimi gerekmektedir.

Elektrik parası yardımı almaya hak kazanan ailelerin ödemeleri PTT üstünden yapılacaktır.

Desteğe muhtaç her Türk vatandaşın tertipli yardım alıyor olması şartı ile başvuruda bulunma hakkı vardır. Hak sahiplerinin ödeneklerini almak için PTT ye geçerli kimlik belgelerinin ve elektrik faturalarını ibraz etmeleri gerekir.

Elektrik Faturası Ödemelerinde KW Hesaplamaları

Elektrik destek tutarları gerçek sahibi olan ailelere kW saat olarak ödenirken;

 • 2 kişinin yaşamış olduğu hanelere aylık 75 kW saat
 • 3 kişinin yaşamış olduğu hanelere aylık 100 kW saat
 • 4 kişinin yaşamış olduğu hanelere aylık 125 kW saat
 • 5 ve daha çok kişinin yaşamış olduğu hanelere aylık 150 kw saat karşılığı meblağ kadar olacaktır.

Elektrik fiyatı belirlenmelerinde yetkili olan kurum Enerji Piyasası Denetleme Kurumu olmaktadır. Konut tipi konutlarda elektrik tarifeleri iki türlü olmaktadır. Bu elektrik türleri;

 • Tek zamanlı tarifelerde gün süresince kullanılan elektrikler tek bir birim fiyatı üstünden hesaplanır.
 • Üç zamanlı tarifelerde ise üç değişik vakit dilimi üstünden hesaplanır.

Bu tarifelere nazaran değişik olarak belirlenen elektrik birim fiyatlarında genel olarak konut tipi konutlarda ikamet eden vatandaşlar tek zamanlı tarifeden yararlanmaktadırlar. Üç zamanlı tarifeye geçmek gereksinim sahibi ailelere daha yararlı olacağı düşünülürse uygulanan tarifeyi değişiklik yapmak menfaatlerine olan ailelerin yazılan bir dilekçe ile tarifelerini değiştirmeleri mümkün olmaktadır.

Öğrenci Yardım Parası Nasıl Alınır, Şartları Neler?

Terörden Zarar Gören Sivillere Maaş Ödenmesi

Fakir Ailelere Devlet Yardımı Nasıl Alınır?

tıkla sorunu sor

Devlet Elektrik Desteği Para Yardımı Iyi mi Alınır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir