Devlet Gözlük İçin Ne Kadar Ödüyor? 2021

SGK Gözlük Ödemesi

Devlet tarafınca sigortalı kişilere, gözlük alma hakkı tanınır. Sadece bir fazlaca hasta, devlet yardımıyla gözlük ödemesi SGK hakkında informasyon sahibi değil. Çerçevelerin gözlük camlarının ne kadar süre ile yenileceğini ve gözlük hakkının olup olmamasını bilmek, devlet desteği açısından biliçlendirilmeyi sağlar.

Devlet desteği yardımıyla, gözlük ve çerçeve temini sağlanması için kişinin karşılaması ihtiyaç duyulan mühim şartlar vardır. Kişinin prim ödemesi yapması ve muayene olabilmesi için ihtiyaç duyulan emek verme şartını sağlaması gerekir. Sonraki süreçte ise devlet hastahanelerinden muayene için buluşma alınır. Bu şekilde, göz rahatsızlığı tespit edilmiş olur. Tespit edilen hastalık sonucu, gözlük alımı, hekim tarafınca belirlenir. Eğer hekim tespit edilmiş göz rahatsızlığı için gözlük kullanılması icap ettiğini bildiriyorsa bu gözlüğün alınması, devlet yardımıyla sağlanır. Toplumsal Güvenlik Kurulu tarafınca temin edilen devlet yardımıyla gözlük ödemesi yardımıyla gözlük alınır.

Sigorta aracılığı ile gözlük alan hastalar, ödemelerini 3 yılda bir olacak şekilde alırlar. Diyelim ki, devletin sağlayacağı gözlük ödemesi 2021 yılını kapsamaktadır. Gözlük alacağınız optikte, sigorta raporu ve reçetesi aracılığı ile ödemeden yararlandıktan sonrasında, 2022 yılından tekrardan devlet yardımıyla gözlük ve çerçeve alımı için başvurabilirsiniz. Sadece burada bir husus da dikkatlerden kaçmamalıdır. Eğer bu 3 senelik süre içinde, göz bozukluk durumunuzda 0.5 lik bir değişim söz mevzusu ise bu durumda, göz bozukluk oranındaki bu farklılık sebebi ile 3 senelik süreyi beklemeye gerek kalmadan, tekrardan devlet yardımıyla gözlük alabilirsiniz. Bununla beraber, eğer göz bozukluk oranı 0.5 den daha azca ise o süre, gözlük ve çerçeve bedeli devlet tarafınca karşılanmaz. Gözlük ve çerçeve bedelini kendiniz sağlamanız gerekir.

Optik Cam ve Çerçeve Bilgisi Sorgulama:   https://www.turkiye.gov.tr/sgk-optik-cihaz-sorgula

Devlet Desteği İle Gözlük Almak İçin Yapılması Gerekenler

İnternet aracılığı ile de yeni gözlük ödemenizin zamanını öğrenebilirsiniz. E-devlet, bu mevzuda hastalara destek oluyor. E-devlet uygulaması yardımıyla, gözlük ödemesi icra eden kişilerin kaydı, Toplumsal Güvenlik Kurumu tarafınca tutuluyor ve bu yolla yeni gözlük alım zamanı sorgulaması, web üstünden öğrenilebiliyor. Bununla birlikte, kısa mesajla da bildirim almak mümkündür. Sosyal Güvenlik Kurumu uygulama aracılığı ile de gözlük cam yada çerçevelerinizi ne süre değiştirebileceğinizi bildiriyor. Ek olarak e -devlet sitesinde de görseller aracılığı ile hastalara bu mevzu ile ilgili informasyon aktarılıyor.

Mühim!  Yapılandırılmış SGK Borcunu Ödemezsem Ne Olur?

Ileti uygulaması yardımıyla, devlet yardımıyla tekrardan gözlük camı temin etmek isteyen hastalar, lüzumlu detayları girerek kısa mesajlarını 5502 numarasına gönderiyorlar ve bu uygulamanın sonucunda, hangi tarihte tekrardan devlet yardımıyla gözlük alabileceklerini öğreniyorlar. Cevap olarak gönderilen sorgulama mesajında, cam bedelleri değişmektedir. Devlet gözlük için ne kadar ödüyor 2021 sorusunun yanıtı ise, gözlük kategorilerine nazaran değişmektedir.  Uzak sağ ve sol, yakın sağ ve sol şeklinde olmak suretiyle dört çeşit ödeme şekli bulunmaktadır. Devlet yardımıyla hastalar gözlüklerini yenilediklerinde bu karşılık, hastaların hesaplarına 4 kategoriden en uygun olana uyacak şekilde yatmaktadır. Hangi camın değiştirilmesi gerekiyor ise o cam  bildiriliyor.

E-devlet şifreniz var ise e-imza yada mobil şifreniz ile giriş yaparak, gözlük camı sorgulama sekmesinde bigilerinizi görebilir ve cam değişme tarihini öğrenebilirsiniz. E-devlet şifreniz olmadığı takdirde ise ileti uygulamasını deneyebilir yada yakınınızda bulunan PTT aracılığı ile e-devlet şifresi alabilirsiniz.

Devlet Yardımıyla Alınan Gözlüklerin Bedeli

Devlet gözlük için ne kadar ödüyor 2021 devlet yardımıyla verilen gözlük camlarının bedeli, hastanın çalışmışlık süresi, sigorta pirimi ve muayene edilmiş olduğu doktorun yazacağı rapora göre değişiklik gösterir. Göz doktorundan çıktıktan ve muayene bittikten sonrasında sekreterden gözlük bedelinizin devlet tarafınca karşılanması için rapor temin edilir. Alınan bu rapor, hastahane nezdinde onaylatıldıktan sonrasında, verilen reçete ile beraber, gözlük alımı için optiğe gidilir. Optiğe vardıktan sonrasında ise reçeteniz incelenir ve size ne kadar ücretli bir çerçeve isteyip istemediğiniz sorulur. Gözlükçüler, size satacakları gözlüklerde, aslolan parayı gözlük camından değil gözlük çerçevesinden kazanır. Gözlükçü size ne kadarlık bir gözlük çerçevesi istediğinizi sorar. Sadece bu size göre değişiklik gösterir. Eğer düşük bedelde olan bir gözlük almak isterseniz bu durumda, devletin gözlük için temin etmiş olduğu bedelle gözlüğünüzü yenileyebilir ve netice olarak, yeni bir gözlüğe haiz olmuş olursunuz.

Sadece daha güzel çerçeveli gözlüğe de haiz olmak isteyebilirsiniz. Gözlük ödemesi SGK tutarı ise kimi zaman seçeceğiniz gözlük bedelini, çerçeveden dolayı karşılayamaz. Kendi keyfinize nazaran seçeceğiniz gözlük sonucu, görevli size devletin bu gözlük bedelinin ne kadarını karşıladığını bildirir. Örnekle anlatacak olursak, 400 liralık bir gözlük seçtiniz. Devlet desteği, bu gözlüğün bir tek 100 lirasını karşılıyor ise, geriye kalan 300 lira, sizden tahsis edilir. Doğal ki, bu ödeme bedeli, 4 değişik kategoride değişmiş olur. Devletin belirlediği miktar daha azca olursa o süre, yükün daha fazlaca kısmı size düşer.

Mühim!  E-Bildirge Nedir? E-Bildirge Şifresi Iyi mi Alınır?

Optikler ise sizden temin etmiş olduğu faturalar aracılığı ile devletin yapması ihtiyaç duyulan ödemeyi, her ay olmak şartı ile, belirli günlerde toplumsal sigortalara müracaat yaparak teslim alırlar. Toplumsal sigortalar aracılığı ile alınan ödemeler, belirli dönemlerde yapılmaktadır. Hususi optiklerde ise devlet yardımıyla ödenen karşılık, standart cam ve gözlük yada güneş gözlüğü olması farketmezsizin kullanılmaktadır. Devlet desteği yardımıyla, optikler aracılığı ile güneş gözlüğü almak ise daha basittir.

Güneş gözlüklerinde ise rapor yazılması durumunda değişen hususlar vardır. Eğer rapor yazdırılması durumu mevcut ise gözlükçü, numaraları, gözlük faturasını, beğendiğiniz güneş gözlüğü için kesecektir. Bu durumda, devletin yardımıyla ödenen bedelden daha fazlası durumu olduğunda, gene fazlalık sizden kesilir. Bu sayede, kaliteli ve tarzınıza uygun güneş gözlüğüne haiz olmuş olursunuz. Sadece malum olduğu şeklinde, bu durum yasal değildir. Bununla beraber, herhangi bir denetleme mekanizması da bulundurmamaktadır. Yazımız süresince, gözlük ödemesi 2021 desteği hakkında informasyon vermeye çalıştık. Siz de devlet desteği aracılığı ile gözük almak istiyorsanız doktorunuza muayene olmak için geçikmeyin.

2021 Senesinde Kurum ve Kuruluşların Ödeyeceği Cam ve Çerçeve Ücretleri

KURUM VE KURULUŞLAR ÇERÇEVE CAM
AKBANK (2021) 300 TL (KDV DAHİL) KENDİ LİSTESİ (LİSTE AŞAĞIDA MEVCUTTUR)
GARANTİ BANKASI 190 TL (KDV DÂHİL) 190 TL (KDV DÂHİL)
HALK BANKASI 300 TL (KDV DAHİL) KENDİ LİSTESİ (LİSTE AŞAĞIDA MEVCUTTUR)
İŞ BANKASI 135 TL (KDV DÂHİL) RESMİ LİSTE
MERKEZ BANKASI 37.80 TL (KDV DAHİL) RESMİ LİSTE
P.T.T S.Y.S. 37,8 TL (KDV DÂHİL) %20 KATILIM PAYI DÜŞÜLECEK (30,24 TL ÖDÜYOR) RESMİ LİSTENİN %20 KATILIM PAYI DÜŞÜLÜP x 3 KATINA KADAR ÖDEME YAPIYOR.
ŞEKERBANK 35TL +KDV(50TL SYS)=87,80 TL RESMİ LİSTE
VAKIFLAR BANKASI 200 TL (KDV DÂHİL) 150 TL (KDV DÂHİL)
ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ MENSUBUN BİLGİSİ VARDIR. TEL: 0(212)279-29-09
TÜRK TELEKOM PERSONELİN ARAMASI GEREKİYOR. DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER AŞAĞIDA MEVCUTTUR.
ZİRAAT BANKASI 300 TL (CAM+ÇERÇEVE)  KDV DAHİL
YAPI-KREDİ BANKASI 70 TL 35TL
MİLLETVEKİLİ 350 TL 200 TL
Mühim!  Gelir Testi Nedir? Iyi mi Yapılır?

 

TÜRKİYE HALK BANKASI A.Ş. / EMEKLİ SANDIĞI VAKFI

CAM FİYAT LİSTESİ (TL)

CAM NUMARALARI Colormatik (65) Organik Organik AR
SPH
0-2 55 TL 51 TL 96 TL
2-4 64 TL 61 TL 144 TL
4-6 92 TL 67 TL 144 TL
SPH/CYL
2/2 83,00 64 TL 120 TL
4/2 89,00 72 TL 168 TL
6/2 120 TL 92 TL 168 TL
SPH/CYL
2/4 132 TL 106 TL 144 TL
4/4 144 TL 117 TL 264 TL
6/4 156 TL 133 TL 264 TL

Cam ücretleri, cam numaraları değiştiğinde yada 2 yılda bir kez ödenir.

*ÇERÇEVE 300 TL
**LENS 300 TL
***BİFOCAL CAM/PROGRESİF CAM 720 TL
6,25 ve üstü numaralarda inceltilmiş bir çift cam 510 TL

*İki yılda bir kez ödenir.

*Lens, Göz kusuru 5 aşama ve üstü olan kişilere yılda bir kez ödenir.

***Numaralarına bakılmaksızın bir çift cam bedeli ödenir.

Ek olarak,

  • Cam için ; Cam Zarfı
  • Çerçeve için; Güvence Belgesi eklendikten sonra gönderilecek.

Fiyatlara KDV DAHİLDİR.

AKBANK CAM LİSTESİ

CAM NUMARALARI ÇİFT OLARAK Beyaz -Renkli
SPH
0-4 93 TL
6 120 TL
8 156 TL
 10 180 TL RX: 242 TL
SPH/CYL
0- 4/2 145 TL
6/2 180 TL
8/2 242 TL
10/2 280 TL
SPH/CYL
0-4/4 188 TL
6/4 242 TL
8/4 280 TL RX: 300 TL

AKBANK “Gözlük reçetesi ile beraber 3 yılda bir, 65 yaş üstü üyelerimiz ile 14 yaş ve daha minik çocuklarda 2 yılda bir karşılanır. Ek olarak,
• 
Çerçevenin yenilenmesi (yukarıda belirtilen sürelerin tamamlanması) halinde numarası değişsin ya da değişmesin her iki cam bedeli,
• 
Her durumda, numarası değişen camın bedeli karşılanır.
Belirtilen limitler; beyaz/renkli çift çam için toplam tutardır.“

Bundan önceki yazımız olan Evde Bakım Maaşı Yatan İller Ekim 2021 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir