Devlet Gözlük İçin Ne Kadar Ödüyor? 2021

SGK Gözlük Ödemesi

Devlet tarafından sigortalı kişilere, gözlük alma hakkı tanınır. Ancak bir çok hasta, devlet desteği ile gözlük ödemesi SGK hakkında bilgi sahibi değil. Çerçevelerin gözlük camlarının ne kadar süre ile yenileceğini ve gözlük hakkının olup olmamasını bilmek, devlet desteği açısından bilinçlendirilmeyi sağlar.

Devlet desteği sayesinde, gözlük ve çerçeve temini sağlanması için kişinin karşılaması gereken önemli şartlar vardır. Kişinin prim ödemesi yapması ve muayene olabilmesi için gereken çalışma şartını sağlaması gerekir. Sonraki süreçte ise devlet hastahanelerinden muayene için randevu alınır. Bu şekilde, göz rahatsızlığı tespit edilmiş olur. Tespit edilen rahatsızlık sonucu, gözlük alımı, doktor tarafından belirlenir. Eğer doktor tespit edilmiş göz rahatsızlığı için gözlük kullanılması gerektiğini bildiriyorsa bu gözlüğün alınması, devlet desteği ile sağlanır. Sosyal Güvenlik Kurulu tarafından temin edilen devlet desteği ile gözlük ödemesi sayesinde gözlük alınır.

Sigorta aracılığı ile gözlük alan hastalar, ödemelerini 3 yılda bir olacak şekilde alırlar. Diyelim ki, devletin sağlayacağı gözlük ödemesi 2021 yılını kapsamaktadır. Gözlük alacağınız optikte, sigorta raporu ve reçetesi aracılığı ile ödemeden yararlandıktan sonra, 2022 yılından yeniden devlet desteği ile gözlük ve çerçeve alımı için başvurabilirsiniz. Ancak burada bir husus da dikkatlerden kaçmamalıdır. Eğer bu 3 senelik süre içerisinde, göz bozukluk durumunuzda 0.5 lik bir değişiklik söz konusu ise bu durumda, göz bozukluk oranındaki bu farklılık nedeni ile 3 yıllık süreyi beklemeye gerek kalmadan, yeniden devlet desteği ile gözlük alabilirsiniz. Bununla birlikte, eğer göz bozukluk oranı 0.5 den daha az ise o zaman, gözlük ve çerçeve bedeli devlet tarafından karşılanmaz. Gözlük ve çerçeve bedelini kendiniz sağlamanız gerekir.

Optik Cam ve Çerçeve Bilgisi Sorgulama:   https://www.turkiye.gov.tr/sgk-optik-cihaz-sorgula

Devlet Desteği İle Gözlük Almak İçin Yapılması Gerekenler

İnternet aracılığı ile de yeni gözlük ödemenizin zamanını öğrenebilirsiniz. E-devlet, bu konuda hastalara yardımcı oluyor. E-devlet uygulaması sayesinde, gözlük ödemesi yapan kişilerin kaydı, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tutuluyor ve bu yolla yeni gözlük alım tarihi sorgulaması, internet üzerinden öğrenilebiliyor. Aynı zamanda, kısa mesajla da bildirim almak mümkündür. Sosyal Güvenlik Kurumu uygulama aracılığı ile de gözlük cam veya çerçevelerinizi ne zaman değiştirebileceğinizi bildiriyor. Ayrıca e -devlet sitesinde de görseller aracılığı ile hastalara bu konu ile ilgili bilgi aktarılıyor.

Mesaj uygulaması sayesinde, devlet desteği ile yeniden gözlük camı temin etmek isteyen hastalar, gerekli bilgileri girerek kısa mesajlarını 5502 numarasına gönderiyorlar ve bu uygulamanın sonucunda, hangi tarihte yeniden devlet desteği ile gözlük alabileceklerini öğreniyorlar. Yanıt olarak gönderilen sorgulama mesajında, cam bedelleri değişmektedir. Devlet gözlük için ne kadar ödüyor 2021 sorusunun yanıtı ise, gözlük kategorilerine göre değişmektedir.  Uzak sağ ve sol, yakın sağ ve sol şeklinde olmak üzere dört çeşit ödeme şekli bulunmaktadır. Devlet desteği ile hastalar gözlüklerini yenilediklerinde bu bedel, hastaların hesaplarına 4 kategoriden en uygun olana uyacak şekilde yatmaktadır. Hangi camın değiştirilmesi gerekiyor ise o cam  bildiriliyor.

E-devlet şifreniz var ise e-imza veya mobil şifreniz ile giriş yaparak, gözlük camı sorgulama sekmesinde bigilerinizi görebilir ve cam değişme tarihini öğrenebilirsiniz. E-devlet şifreniz olmadığı takdirde ise mesaj uygulamasını deneyebilir veya yakınınızda bulunan PTT aracılığı ile e-devlet şifresi alabilirsiniz.

Devlet Desteği ile Alınan Gözlüklerin Bedeli

Devlet gözlük için ne kadar ödüyor 2021 devlet desteği ile verilen gözlük camlarının bedeli, hastanın çalışmışlık süresi, sigorta pirimi ve muayene edildiği doktorun yazacağı rapora göre değişir. Göz doktorundan çıktıktan ve muayene bittikten sonra sekreterden gözlük bedelinizin devlet tarafından karşılanması için rapor temin edilir. Alınan bu rapor, hastahane nezdinde onaylatıldıktan sonra, verilen reçete ile birlikte, gözlük alımı için optiğe gidilir. Optiğe vardıktan sonra ise reçeteniz incelenir ve size ne kadar ücretli bir çerçeve isteyip istemediğiniz sorulur. Gözlükçüler, size satacakları gözlüklerde, asıl parayı gözlük camından değil gözlük çerçevesinden kazanır. Gözlükçü size ne kadarlık bir gözlük çerçevesi istediğinizi sorar. Ancak bu size göre değişir. Eğer düşük bedelde olan bir gözlük almak isterseniz bu durumda, devletin gözlük için temin ettiği bedelle gözlüğünüzü yenileyebilir ve sonuç olarak, yeni bir gözlüğe sahip olursunuz.

Ancak daha güzel çerçeveli gözlüğe de sahip olmak isteyebilirsiniz. Gözlük ödemesi SGK tutarı ise bazen seçeceğiniz gözlük bedelini, çerçeveden dolayı karşılayamaz. Kendi zevkinize göre seçeceğiniz gözlük sonucu, görevli size devletin bu gözlük bedelinin ne kadarını karşıladığını bildirir. Örnekle anlatacak olursak, 400 liralık bir gözlük seçtiniz. Devlet desteği, bu gözlüğün sadece 100 lirasını karşılıyor ise, geriye kalan 300 lira, sizden tahsis edilir. Tabii ki, bu ödeme bedeli, 4 farklı kategoride değişir. Devletin belirlediği miktar daha az olursa o zaman, yükün daha çok kısmı size düşer.

Optikler ise sizden temin ettiği faturalar aracılığı ile devletin yapması gereken ödemeyi, her ay olmak şartı ile, belirli günlerde sosyal sigortalara başvuru yaparak teslim alırlar. Sosyal sigortalar aracılığı ile alınan ödemeler, belirli dönemlerde yapılmaktadır. Özel optiklerde ise devlet desteği ile ödenen bedel, standart cam ve gözlük veya güneş gözlüğü olması farketmezsizin kullanılmaktadır. Devlet desteği sayesinde, optikler aracılığı ile güneş gözlüğü almak ise daha basittir.

Güneş gözlüklerinde ise rapor yazılması durumunda değişen hususlar vardır. Eğer rapor yazdırılması durumu mevcut ise gözlükçü, numaraları, gözlük faturasını, beğendiğiniz güneş gözlüğü için kesecektir. Bu durumda, devletin desteği ile ödenen bedelden daha fazlası durumu olduğunda, yine fazlalık sizden kesilir. Bu sayede, kaliteli ve zevkinize uygun güneş gözlüğüne sahip olursunuz. Ancak malum olduğu gibi, bu durum yasal değildir. Bununla birlikte, herhangi bir denetleme mekanizması da bulundurmamaktadır. Yazımız boyunca, gözlük ödemesi 20120 desteği hakkında bilgi vermeye çalıştık. Siz de devlet desteği aracılığı ile gözük almak istiyorsanız doktorunuza muayene olmak için geçikmeyin.

2021 Yılında Kurum ve Kuruluşların Ödeyeceği Cam ve Çerçeve Ücretleri

KURUM VE KURULUŞLAR ÇERÇEVE CAM
AKBANK (2021) 300 TL (KDV DAHİL) KENDİ LİSTESİ (LİSTE AŞAĞIDA MEVCUTTUR)
GARANTİ BANKASI 190 TL (KDV DÂHİL) 190 TL (KDV DÂHİL)
HALK BANKASI 300 TL (KDV DAHİL) KENDİ LİSTESİ (LİSTE AŞAĞIDA MEVCUTTUR)
İŞ BANKASI 135 TL (KDV DÂHİL) RESMİ LİSTE
MERKEZ BANKASI 37.80 TL (KDV DAHİL) RESMİ LİSTE
P.T.T S.Y.S. 37,8 TL (KDV DÂHİL) %20 KATILIM PAYI DÜŞÜLECEK (30,24 TL ÖDÜYOR) RESMİ LİSTENİN %20 KATILIM PAYI DÜŞÜLÜP x 3 KATINA KADAR ÖDEME YAPIYOR.
ŞEKERBANK 35TL +KDV(50TL SYS)=87,80 TL RESMİ LİSTE
VAKIFLAR BANKASI 200 TL (KDV DÂHİL) 150 TL (KDV DÂHİL)
ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ MENSUBUN BİLGİSİ VARDIR. TEL: 0(212)279-29-09
TÜRK TELEKOM PERSONELİN ARAMASI GEREKİYOR. DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER AŞAĞIDA MEVCUTTUR.
ZİRAAT BANKASI 300 TL (CAM+ÇERÇEVE)  KDV DAHİL
YAPI-KREDİ BANKASI 70 TL 35TL
MİLLETVEKİLİ 350 TL 200 TL

 

TÜRKİYE HALK BANKASI A.Ş. / EMEKLİ SANDIĞI VAKFI

CAM FİYAT LİSTESİ (TL)

CAM NUMARALARI Colormatik (65) Organik Organik AR
SPH
0-2 55 TL 51 TL 96 TL
2-4 64 TL 61 TL 144 TL
4-6 92 TL 67 TL 144 TL
SPH/CYL
2/2 83,00 64 TL 120 TL
4/2 89,00 72 TL 168 TL
6/2 120 TL 92 TL 168 TL
SPH/CYL
2/4 132 TL 106 TL 144 TL
4/4 144 TL 117 TL 264 TL
6/4 156 TL 133 TL 264 TL

Cam ücretleri, cam numaraları değiştiğinde veya 2 yılda bir kez ödenir.

*ÇERÇEVE 300 TL
**LENS 300 TL
***BİFOCAL CAM/PROGRESİF CAM 720 TL
6,25 ve üzeri numaralarda inceltilmiş bir çift cam 510 TL

*İki yılda bir kez ödenir.

*Lens, Göz kusuru 5 derece ve üzeri olan kişilere yılda bir kez ödenir.

***Numaralarına bakılmaksızın bir çift cam bedeli ödenir.

Ayrıca,

  • Cam için ; Cam Zarfı
  • Çerçeve için; Garanti Belgesi eklenerek gönderilecek.

Fiyatlara KDV DAHİLDİR.

AKBANK CAM LİSTESİ

CAM NUMARALARI ÇİFT OLARAK Beyaz -Renkli
SPH
0-4 93 TL
6 120 TL
8 156 TL
 10 180 TL RX: 242 TL
SPH/CYL
0- 4/2 145 TL
6/2 180 TL
8/2 242 TL
10/2 280 TL
SPH/CYL
0-4/4 188 TL
6/4 242 TL
8/4 280 TL RX: 300 TL

AKBANK “Gözlük reçetesi ile birlikte 3 yılda bir, 65 yaş üstü üyelerimiz ile 14 yaş ve daha küçük çocuklarda 2 yılda bir karşılanır. Ayrıca,
• 
Çerçevenin yenilenmesi (yukarıda belirtilen sürelerin tamamlanması) halinde numarası değişsin ya da değişmesin her iki cam bedeli,
• 
Her durumda, numarası değişen camın bedeli karşılanır.
Belirtilen limitler; beyaz/renkli çift çam için toplam tutardır.“

Bir önceki yazımız olan 2021 Ocak Ayı 2022 Engelli Maaşı Ne Zaman Yatacak? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir