Devlet Kredileri Nasıl Alınır?Şartları Nelerdir? (Hibe ve Faizsiz Kredi)

Vatanımızda devlet tarafınca çeşitli krediler verilmektedir. İşsizlik oranının oldukca olduğu devletimizde devlet destekleriyle  işsizlik oranı birazcık da olsa azalmaktadır. Bilhassa işi olmayan gençlere destek verilerek iş imkanı sunulmuş olmaktadır. Ülke ekonomisinin  gelişip kalkınmasına katkı sağlamaktadır. Devlet Destekleri Iyi mi Alınır? Şartları Nedir? Devlet bağışlama kredisi başvurusu yapabilirsiniz.

Devletin Verdiği Destekleme Kredileri

 1. Esnaf Destek Kredileri
 2. Devlet Destekli Hayvancılık Kredisi (Arıcılık, büyük baş, minik baş ve tavukçuluk destekleridir.)
 3. Girişimcilere İş Yeri Açma Hibesi Kredisi (50 bin TL Bağışlama 100 bin TL Faizsiz Kredi)
 4. KOSGEB tarafınca verilen Hanım Girişimci Desteği
 5. Mantar Yetiştiriciliği
 6. Sera Oluşturmak isteyenlere devlet desteği
Devletin Verdiği Destekleme Kredileri
Devletin Verdiği Destekleme Kredileri

1. Esnaf Destek Kredileri

Devlet tarafınca minik ya da büyük iş yeri olan esnafları desteklemek amacı ile devlet bankaları tarafınca esnafa faizsiz kredi verilmektedir. Ufak esnaflar için devlet 30 bin TL faizsiz kredi vermektedir. Bu krediden yararlanabilmeniz için daha öncesinde iş yeriniz üstüne bağışlama ve ya kredi almamış olmanız gerekir. 36 ay (3 yıl) vade fırsatıyla esnafa verilen bu krediyi 1 yıl sonrasında geri ödemeye başlıyorsunuz. Fakat esnafın bu krediyi alabilmeleri için bankalara borcu olmaması gerekir. Borcunu ödediği takdir de bu krediyi için müracaat yapabilirler. Öteki mühim mevzu ise evvelde Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerinin vermiş olduğu faizsiz krediden kullanan esnaflar bundan yararlanamazlar.

2. Devlet Destekli Hayvancılık Kredisi

Devlet hayvancılık alanında da bir oldukca kredi ve destekleme yapmaktadır. KOSGEB hayvancılıkla ilgili lüzumlu olan ahır, besi tesisi ve araç-gereçler için 50 Bin TL bağışlama vermektedir. Fakat KOSGEB hayvancılık kredisi vermemektedir. Bu genel olarak halk içinde yanlış bilinmektedir. Hibenin yetersiz geldiği durumlarda gereksinimler için 100 Bin TL faizsiz kredi verilmektedir. Lüzumlu araç- gereç ve tesis kurulduktan sonrasında büyük baş ya da minik baş hayvan kredisi alabilirsiniz.

Küçükbaş Keçi ve Koyun için Kredisi : Ziraat bankasından küçükbaş hayvan kredisi vermektedir. Minimum 25 keçi ve 50 koyun kredisi alabiliyorsunuz. Küçükbaş olan bu hayvanları bir tek süt üretimi için alabilirsiniz. Ufak baş hayvan besiciliği yapmak istiyorsanız minimum 100 keçi ve 100 koyun alma şartı aranmaktadır.

Arıcılık kredisi alabilmek için ilk olarak KOSGEB belgenizi almanız gerekmektedir. Belgenizi aldıktan sonrasında arıcılık ile ilgili olan lüzumlu vasıta gereçler ve malzemeler için hibenizi derhal teslim alabilirsiniz. Ziraat bankasının verdiği arıcılık kredisinden yararlanarak arıcılık tesisinizi kurabilirsiniz. Ziraat bankasının arıcılık için verdiği destek kredileri şu şekildedir;

Devlet Destekli Hayvancılık Kredisi
Devlet Destekli Hayvancılık Kredisi
 • Bal süzme makinesi için kredi desteği sağlamaktadır.
 • Kek hazırlama makinesi için,
 • Arılı ya da boş kovan için destek kredisi,
 • Devamlı aynı yerde üretim meydana getiren kişilere baraka almak için ya da baraka tadilatı için destek kredisi,
 • 200 ve üstü arısı olup gezici arıcılık yapanlara yenilenebilir enerji alımı ve baraka alımı için,
 • 50 kovan arısı olanlara ya da 50 kovan arının üstüne çıkmak isteyen üreticilere destek kredisi verilmektedir.

Kümes Hayvanları İçin Destek Kredisi : Kümes hayvanları yetiştiricilerine de devlet destek vermektedir. Kümes hayvanları destek şartı 1.000 tane kaz, ördek ve tavuk için geçerlidir. Hindi için ise bu sayı 5.000′ dir.

3. Mantar Yetiştiriciliği Devlet Destek Kredisi

Mantar yetiştiriciliği için ilk olarak uygun yer ve koşullar sağlanması gereklidir. Mantar yetiştirmek için size 100 metre kare alan kafi olacaktır. Fakat kent haricinde bir yer sizin için oldukca daha uygun olabilir. Şundan dolayı mantar kokusu çevrenizdekileri aşırı rahatsız edebilir. Ziraat ve Orman Bakanlığı mantar yetiştirmek isteyen girişimcilere 30 BİN TL ödemesiz bağışlama vermektedir.

Mantar yetiştiriciliği desteği alma şartları;

 • 100 metre kare alan olması
 • Yıl da 15 ya da 20 ton kompost
 • Ranza sistemi ya da öteki sistemlerin uygulanmış olduğu bir sistem oluşturmak
 • Kurulan sistem içinde sırt pompası, aspiratör, serinletici, termometre şeklinde malzemelerin olması gerekir.
 • İstiridye ve beyaz şapkalı kültür mantarı yetiştiriciliği desteklenmektedir.

Mantar yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız bulunduğunuz yerdeki Tarım Ve Orman Müdürlüklerine müracaat da bulunabilirsiniz.

4. KOSGEB Hanım Girişimci Desteği

Devlet girişimci bayanların iş hayatına atılmaları, ayakları üstünde durmaları ve hiç kimseye muhtaç olmamaları için destek ve bağışlama vermektedir. Ev de yaptıkları işleri büyütmek için ve ya daha büyük işler yaparak hayallerinin peşinden gitmeleri için devlet hanımefendilere girişimcilik hibesi vermektedir. Sadece bu hibeyi alan şahıs 3 yıl süresince başka bir iş yerinde sigortalı bir halde çalışamaz.

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği
KOSGEB Hanım Girişimci Desteği

5. İş Oluşturmak İçin Bağışlama ve Faizsiz Devlet Desteği

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan, KOSGEB tarafınca belirli şartları taşıyan kişilere bağışlama ve faizsiz kredi verilmektedir. Ilk olarak Kosgeb’ in düzenlemiş olduğu 32 saatlik girişimcilik eğitimlerine katılmanız ve eğitim sonunda girişimcilik sertifikasını almaya hak kazanmış olmanız gerekir. İş yeri kurabilmeniz için bir iş yeri projenizin olması gerekir. Bu projeyi kurula sunarsınız ve kurul tarafınca kabul olunursa  onay alırsa 50 BİN TL almaya hak kazanmış olacaksınız. Ek olarak kuracağınız iş yeri maliyeti daha çok ise 100 BİN TL faizsiz kredi alabilirsiniz.

Girişimcilik  eğitim kurslarına müracaat yapmak istiyorsanız İŞ-KUR’a müracaat edebilirsiniz.

6.Sera Oluşturmak İsteyenlere Devlet Desteği

Seracılık yapmak isteyen çiftçilere de devlet destek ve kredi vermektedir. Yerli üretimi desteklemek amacıyla sera oluşturmak isteyen çiftçiler, devletin elde etmiş olduğu desteklerden yararlanmaları durumunda Ziraat Bankası, Kosgeb ve ziraatçi projesi destek hibesi şeklinde devlet tarafınca verilen desteklerden yararlanabilirsiniz. Bu desteğin miktarı çiftçilerin ve üreticilerin yapacağı işin ebatlarına, sürüm ve süresine gore değişiklik gözlemlenmektedir.

Kosgeb tarafınca destek verilen daha pek oldukca sektör bulunmaktadır. Bu sektörlerde destek sunar 2021 senesinde da verilmektedir. İlk olarak yapılması ihtiyaç duyulan uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılmanız olacaktır. Kurs tarihlerini görmek için tıklayınız. Ek olarak hayvancılık mevzusunda da ilgili bakanlık tarafınca 2021 yılı için 16 milyarı aşkın bir bütçe hazırlamıştır.

Loading…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir