Devlet Mazot Desteği Nasıl Alınır?

Devletin yapmış olduğu mazot desteğinden iyi mi faydalanılır neredeyse tüm çiftçilerin sordurulmuş olduğu soruların başlangıcında gelmektedir. Mazotun elzem oluşu, fiyatlarının gittikçe artıyor olması şeklinde sebepler mazotun önemini çiftçiler için artırmaktadır. Çiftçilere çeşitli desteklerde yardımlarda bulunan devlet, mazot mevzusunda da çiftçilerine yardımlarını hayata geçirmeye devam ediyor.

Bu yazımızda sizlere bu desteği iyi mi alabileceğinizi, bu desteği alabilmek için yerine getirmeniz ihtiyaç duyulan şartları ve daha pek oldukca mühim detaydan bahsedeceğiz. Siz de bu mevzular hakkında informasyon edinmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Mazot Desteği’nden Yararlanmak için Lüzumlu Şartlar Nedir?

Bu destekten yararlanmak için bazı şartları yerine getirmek gerekiyor. Mazot desteği şartlarının başlangıcında Ziraatçi Kayıt Sistemine kayıt olunması geliyor. ÇKS belgesi olmayan kişiler, bu fırsattan faydalanamıyor.

Mazot desteğinden yararlanmak için öteki bir koşul ise minimum 1 dekar ziraat araziniz olmasıdır. Eğer gübre desteğinden yararlanmak istiyorsanız ve 50 dekarın üstünde toprağınız var ise, haiz olduğunuz toprağın tahlilini yaptırmanız lüzumlu. Bu tahlilin yapılmaması halinde gübre desteğinden faydalanamazsınız fakat mazot desteğini yinede alabilirsiniz.

Bu tahlilin iyi mi yapılacağına örnek teşkil etmesi açısından bir hesaplama meydana getirecek olursak, 122 dekar parça araziniz bulunduğunu varsayalım. Her parça toprak analizi 50 dekarlık alanı kapsadığından dolayı siz yuvarlayarak 3 tane toprak tahlili yaptırmanız icap ettiğini anlamalısınız. 3 tane toprak analizi yapılmaması halinde ise meydana getirilen toprak analizi kadar yardım alınır. Mesela, 122 dekarlık arazinize yalnızca 1 tane çözümleme yaptırma imkanını bulduysanız, çözümleme yaptırdığınız 50 dekarlık alan için gübre desteğini ve mazot alırsınız fakat çözümleme yaptırmadığınız alanlar için mazot desteği alamaz, yalnızca gübre desteği alırsınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu desteklerden yararlanmak için Ziraatçi Kayıt Sistemine kayıtlı olan çiftçiler ad soy ad, TC kimlik no, telefon, adres bilgilerinin yer almış olduğu, örneklerini hazır olarak internette bulabilecekleri dilekçe formlarını doldurarak müracaat yapmaları gerekmektedir. Ziraat kanuna bağlı olarak, piyasaya çıkan bildiri gereğince faydalanılmak istenilen desteğin belirtilmesi yeterlidir.

Bu başvurular bağlı bulunduğunuz Ziraat il ya da ilçe müdürlüklerine yapılır.

Yeni Artışla Belirlenen Ziraatçi Destekleri Miktarları

Besin Ziraat ve Hayvancılık Bakanlığı yapmış olduğu tarımsal desteklerin artışına gitmesiyle çiftçiler ziraatçi mazot desteği iyi mi alınır sorusunu daha oldukca sormaya başladı bile. Bizde yeni gelen değişiklikle beraber yardımların miktarlarını sizlerle paylaşmak istedik.

Buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale destekleri için yardım miktarı 13 TL’den 13,49 TL’ye çıkarıldı.

Çeltik ve pamuk destekleri için yardım miktarı 36 TL’den 37,36 TL’ye çıkarıldı,

Yağlık ayçiçeği, soya, dane mısır, patates için yardım miktarı 17 TL’den 17,64 TL’ye çıkarıldı.

Aspir, nohut, mercimek, kuru fasulye için yardım miktarı 11 TL’den 11,42 TL’ye çıkarıldı.

Son olarak fındık, yem bitkileri, çay, kuru soğan, kanola, ve listede adı geçmeyen öteki ürünler için yardım miktarı 9 TL’den 9,34 TL’ye çıkarıldı.

Mazot desteklerine ilaveten, gübre destekleri mevzusunda da yardım miktarı hakkında informasyon almak isteyen vatandaşlar, yayımlanmış olan tablodan faydalanabilirler.

Yukarıda belirttiğimiz yardım miktarları 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren geçerli olacak.

Destek Sorgulamaları Iyi mi Yapılır?

Mazot gübre desteği sorgulama işlemi yapmak istiyorsanız, turkiye.gov.tr adresini ziyaret ederek, üretici destekleme sorgulama desteği sekmesine tıklayın. Sistemde kimliğinizi e-devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza, TC kimlik no yada son olarak banka aracılığı ile tanımladıktan sonrasında, mazot gübre desteği sorgulamalarının yanı sıra budama desteği, üretici senelik alımlar, devlet katkısı sorgulama şeklinde sorgulama işlemlerini de yaparak durumunuzu öğrenebilirsiniz.

Çiftçiye Destek Veren Bankalar Hangileridir?

Devlet Destekli Tohum Kredisi Nasıl Alınır?

Kaz Yetiştiriciliği İçin Devlet Desteği Nasıl Alınır?

tıkla sorunu sor

Devlet Mazot Desteği Iyi mi Alınır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir