Devlet Memuru İkramiye

Devletimizde kamu hizmeti icra eden birçok devlet memuru bulunmaktadır ve bu devlet memurlarının sayısı da yeni alımlar ile her geçen gün artış göstermektedir. Devlet memurlarına, devlet tarafınca senenin belirli zamanlarında değişik sebeplerle ek para ödemesi yapılmaktadır. Devlet memuru ikramiye alma zamanları ve alım şartları değişim gösterebilmektedir.

İkramiyenin anlamına bakıldığında, aylık dışı para olarak sözlükte geçmektedir. İkramiye, başkasının hesabına çalışan kişilerin kısaca devlet adına çalışmak ta bu kapsamdadır, teşvik edilmesi için kullanılan bir yöntemdir. İkramiye bunlara ek olarak daha birçok nedenlerle verilebilmektedir.

Devlet memuruna ikramiye verilebilmesi için bazı şartlar vardır ve şartlar sağlandığı sürece devlet istediği süre memurlarına ikramiye ödemesi yapabilmektedir. İkramiyelerin veriliş sebeplerini devlet istediği şeklinde değiştirebilir ve devlet memurlarına ikramiyelerin verilme zamanlarında da değişimler yapabilir. Devlet memuruna ikramiye verilmesinin ya da verilebilmesinin sebeplerini şöyleki sıralayabiliriz:

  • İkramiye verilmesinin sebeplerinden birisi çalışan devlet memurlarının işlerini iyi yapması ve disiplinli bir emek harcama ortamında çalışmalarıdır.
  • Çalışan devlet memurunun iş yerinde göstermiş olduğu pozitif yönde davranışlar ve işyerine olan sadakati de ikramiye verilmesinde etkilidir.
  • Bayram, işyerinin kurum yıl dönümü, doğum, evlenme, kişinin taşınması şeklinde sebeplerle de devlet memuruna ikramiye ödemesi yapılabilmektedir.
  • Çalışan devlet memurlarına anapara yardımında bulunmak için de ikramiye ödemesi yapılabilir.

Devlet memuruna ikramiye verilme sebepleri yukarıdaki şeklinde olabilir. Ek olarak değişik kurumların kendi yönetmeliklerine bakılırsa de devlet memurlarına ikramiye ödemelerinin sebepleri, ikramiyelerin veriliş zamanları ve ikramiyelerin hangi oranda devlet memurlarına verildiği değişebilir. İkramiye ödemelerinde eşitlik koşul değildir, Her devlet memuruna derecesi ya da emek vermesi oranında ikramiye ödemesi yapılabilir.

Son zamanlarda en oldukca söz mevzusu olan devlet memurlarına bayram dönemlerinde verilen ikramiyelerdir. Devlet bazı bayram öncesinde ya da sonrasında bayram ikramiyesi adı altında çeşitli derecede devlet memurlarına ikramiyeler verebilmektedir. Bayram dönemleri yaklaştığında devlet, resmi sitelerinden ya da haber organlarından ikramiye verilip verilmeyeceği haberlerini paylaşmaktadır. Devlet memurlarının bu siteleri takip etmesi önerilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Devlet Memuruna Emekli İkramiyesi

Devlet memurlarına ikramiye mevzusunda işleyeceğimiz öteki bir ikramiye çeşidi de emekli ikramiyesidir. Emekli olan devlet memurlarına, ödedikleri primleri oranında emekli oldukları dönemde emekli ikramiyesi ödemesi yapılmaktadır. Emekli ikramiyesinde devlet memurları, emeklilik dönemlerinde emekli maaşlarına ek olarak bir ödeme almaktadır.

Devlet memurlarına tanınmış bir hak olan emekli ikramiyesinin hesaplanması da merak mevzusudur. Devlet memurunun emekli ikramiyesinin hesaplanmasında öncesinden gün ve aylar dahil edilmiyordu. Bu yüzden de devlet memurlarının emekli ikramiyeleri hak ettikleri şekilde verilmiyordu. Fakat sön dönemlerde meydana getirilen emek harcamalar ile bu sistem değişim göstermiştir. Artık devlet memurlarında küsuratlar da emekli ikramiyesine tesir etmektedir ve 1 gününü bile boşa gitmemesi sağlanacaktır.

Bu yıl da bazı memurlukların emekli ikramiyelerine zam yapılmıştır. Bazı memurlukların bu yıl için hesaplanan emekli ikramiyelerinin oranları şöyledir:

  • Araştırma Görevlisi: 77,777.66 TL
  • Bilgisayar İşletmeni: 62,012.64 TL
  • Defterdarlık Uzmanı: 62,012.64 TL
  • Gelir Uzmanı: 62,012.64 TL
  • İl Güvenlik Müdürü: 79,331.96 TL

Emeklilik maaşlarının oranları, devlet memurlarının özelliklerine ve alanlarına bakılırsa değişim göstermektedir. Devlet memurunun emekli ikramiyesinin hesaplanmasında 50 senelik bir emek harcama süresi dikkate alınır, 50 yıldan fazla olan süreler emekli aylığının hesaplanmasında dikkate alınmamaktadır.

tıkla sorunu sor

Devlet Memuru İkramiye İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir