Devlet Memuru Yurt Dışı Eğitim Şartları Nelerdir?

Vatanımızda kamu hizmeti yapmakta olan memurlara devlet birçok olanak sunmaktadır. Bu imkanlar yardımıyla devlet memurları kendilerini değişik yollarla geliştirme imkanı bulmaktadır. Bu imkanlardan birisi de yurt haricinde eğitimdir. Devlet memuru yurt dışı eğitim şartlarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Devlet, bazı durumlarda devlet memurlarını yurt dışına eğitime göndermektedirler. Devlet tarafınca belirlenmiş olan bütçelerle ya da devlet memurunun kendi imkanıyla yurt dışına gönderilme ile ilgili durumlar belirlenmiştir. Devlet memurların haiz oldukları nitelikleri çoğaltmak ya da lüzumlu olan yeni nitelikleri kazandırmak için devlet memurları yurt dışı eğitime gönderilebilmektedir. Devlet memurlarının yurt dışına eğitime gönderilmesinin nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Devlet memurlarının mesleklerine ilişkin hizmetlerde iyi yetişmesini sağlamak.
 • Devlet memurlarının gerektiği şeklinde eğitilmesi.
 • Devlet memurunun bilgilerini çoğaltmak.
 • Devlet memuruna yetişim yaptırmak.

Bu şeklinde sebeplerle devlet memurları uzmanlık yapmak suretiyle yurt dışına gönderilmektedir. Devlet memurları bu sayede yeni bölgeler görme ve ülkesine döndüğünde kullanabileceği detayları edinme şansı sağlamaktadır. Devlet memurları bu belirtilen amaçları gerçekleştirebilmek için yabancı ülkelerdeki şu birimlere gönderilmektedir:

 • Hizmetle ilgili olan kurum ya da kuruluşlara.
 • Yurtdışındaki yetiştirme eğitim merkezlerine, araştırma enstitüsü ya da bu kurumlarla ilgili olan kuruluşlara.
 • Üniversite, yüksekokul ya da öteki öğretim kuruluşlarına.
 • Ulusal ve milletlerarası resmi ve hususi kuruluşlar.

Belirttiğimiz sebeplerle devlet memurları yurt dışına bütçe imkanlarıyla ya da kendi imkanlarıyla gönderilmektedirler. Bütçe imkanlarıyla devlet memurlarının yurt dışına gönderilmesinde bazı izlenmesi ihtiyaç duyulan adımlar bulunmaktadır. Buna gore bazı bilgilerin belirtilen süreler içinde Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığına bildirilmesi gerekmektedir. Bu bilgiler şöyledir:

 • Devlet memurlarının sayısı.
 • Devlet memurlarının hangi sınıfta yer almış olduğu.
 • Devlet memurlarına yaptırılacak eğitim ya da öğretimin alanı ve süresi.
 • Devlet memurlarının gönderilecek oldukları ülkenin eğitim kuruluşunun adı.

Yurt dışına devlet memuru gönderecek olan kurumlar, kurumların fonksiyonlarını, insan gücü  gereksinimini belirledikleri planları, dış kaynaklı olan burslardan yararlanma oranlarını ve şekillerini şeklinde detayları gönderdikleri talep yazılarına eklemelidirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir kurumun devlet memurlarını yurt dışı eğitimine gönderecek şahıs sayısı Devlet Personel Başkanlığı tarafınca karara bağlanmaktadır.

Bütçe imkanlarıyla devlet memurlarının yurt dışına gönderilme şartları bu şekildedir. Bir de buna ek olarak dış kaynaklı burslarla devlet memurlarının yurt dışına gönderilme imkanı bulunmaktadır. Bu durum diğerinden değişik işlemektedir. Bu yöntem ile devlet memurlarının yurt dışına gönderilmesinde saptanca olması şartı yoktur. Bu mevzuda atamaya yetkisi olan amirin onayı kafi olmaktadır.

Yurt Dışına Eğitime Gönderilecek Memurlarda Aranacak Şartlar

Devlet memurlarının yurt haricinde eğitime gönderilmesi esnasında memurlarda bazı şartlar aranmaktadır. Bu şartlar sağlandığı sürece devlet memurları buna başvurabilir. Devlet memurlarında aranan şartlar şöyledir:

 • Devlet memurları, belirlenen meslek dallarında öğrenimini bitirmiş ve minimum iki yıl çalışıyor olmalıdır.
 • Devlet memurunun son iki sicil döneminde sicilinin pozitif olması gerekmektedir.
 • Devlet memurunun askerlikle ilişkisi bulunmamalıdır.
 • Tahsil meydana getirecek devlet memurları için yaş sınırı 40, ötekiler için 50 yaş sınırı konulmuştur.
 • Devlet memurunun daha ilkin gideceği yerde alacağı eğitimle aynı seviyede eğitim almamış olması gerekmektedir.

Yurt Dışına Gönderilecek Olan Devlet Memurlarının Seçilmesi

Devlet memurlarının yurt dışına eğitime gönderilmesinde öteki bir mühim husus ise devlet memurlarının seçilmesidir. Ihtiyaç duyulan koşulları taşıyan devlet memurları kurumlar tarafınca yapılacak olan bir imtihan ile ya da seçme ile seçilmektedir. Imtihan ya da sınavsız seçmenin olacağını imtihan kurulu belirler. Seçilebilmek için yapılacak sınavdan alınan puan öğrenimi sağlayacak derecede olmalıdır. Ek olarak gideceği ülkeye gore devlet memurlarının yabancı dillerinin kafi seviyede olduğu belgelendirilmelidir.

tıkla sorunu sor

Devlet Memuru Yurt Dışı Eğitim Şartları Nedir? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir