Devlet Teşvik Kredisi ve Şartları Nelerdir?

Devletimizde herhangi bir işte çalışan, talebe olan ya da ev hanımı olan her insanın yeni bir işletme kurabilmesi için devlet tarafınca uygulanan birçok siyaset bulunmaktadır. Bu politikalar, girişimciliğin desteklenmesi ve sağlam işletmelerin kurulması amacı ile Türkiye’nin her noktasında uygulanmaktadır. Eğer kişiler kendilerini birer girişimci olarak görüyorlarsa ve hem Türkiye’ye hem de kendi ekonomilerine katkı sağlayacaklarını düşünüyorlarsa, bu teşviklerden faydalanabilirler. Teşvik kredisi için girişimcilerin başvurabilecekleri birçok alternatif de bulunmaktadır. Örnek verecek olursak; geri ödemesiz ve teşvik hibesi şeklinde gerçekleşecek  olan krediler için KOSGEB, bunun dışındaki düşük faizli krediler için de hususi bankalara başvurulabilirsiniz.

Teşvik kredisi verilirken, bilhassa KOSGEB tarafınca birçok koşul sunulmaktadır. Bundan dolayı, kişilerin işletmelerini hayata geçirmek için derhal hevese kapılmaması ve güvenli adımlar ile ilerlemeleri için, şu şartların tamamlanması gerekmektedir.

  • Devlet teşviklerinden faydalanacak kişiler, ilk olarak KOSGEB merkezlerine bire bir müracaat yapmalı ve buralarda verilen uygulamalı girişimcilik eğitimi derslerine katılmalıdırlar.
  • Uygulamalı girişimcilik eğitimlerini tamamlayan her kişi için, KOSGEB hibelerinden ve faizsiz kredilerinden faydalanabilecektir. Fakat, bu eğitimlere katılmak sertifika almak için kafi olmayacaktır. Kişiler, toplam ders saatinin yüzde yetmişine devam etmesi gerekmektedir. Eğer kursa kayıt olur ve derslere gitmezseniz, başarınızın ölçülmesi için gireceğiniz sınavların sonucu ne olursa olsun, sertifika almanıza olanak yoktur.
  • Yukarıdaki iki maddede yer edinen şartlar tamamlandıktan sonrasında, girişimcilik sertifikası alabilirsiniz. Bundan sonraki süreçte, KOSGEB teşviklerinden yararlanmak için sizin proje yazmanız gerekecektir. Bu proje girişimciler tarafınca gözde büyütülse de, aslına bakarsak hem rahat hem de oldukca öğreticidir. Yazacağınız projenim muhteviyatında hem kendinizi tanıtmış olacak hem de işletmenizi oluşturmak istediğiniz sektör ile ilgili yaptığınız araştırmalara yer vereceksiniz.
  • Bu proje baştan savma yapılmamalıdır. Bundan dolayı, KOSGEB’in yüksek oranlarda vereceği teşviklerden faydalanabilmeniz için, sektöre hakim olduğunuzu komiteye kanıtlama etmeniz gerekecektir.
  • Eğer KOSGEB komitesi projenize onay verirse, KOSGEB veri tabanına kayıt işlemleriniz gerçekleştirilecektir. Peşinden yapacağınız işlemlerin faturaları ile beraber KOSGEB noktalarından geri ödemelerinizi alabileceksiniz.
Mühim!  Çiftçiye Verilen Faizsiz Destek Kredisi

KOSGEB Teşvikleri Nerelerde Kullanılır?

Teşvik kredisi verilirken, birçok unsur göz önünde bulundurulmaktadır. Buradaki faktörlerin geneli hem girişimcilik faaliyetinin gerçekleşeceği bölgenin hem de Türkiye genelinin gereksinimlerine ne yönde karşılık verileceğidir. KOSGEB bu politikanın dışına kesinlikle çıkmamaktadır. Ek olarak, verilen teşviklerin yanı sıra, bölgelere ilişkin hususi teşviklerin de oranı büyüktür. Bölgesel teşviklere bakılmış olduğu vakit; örnek olarak Doğu Anadolu Bölgesi’ni ele alabiliriz. Burada bulunan karstik alanların oldukca fazla yer kaplamasından dolayı ziraat alanlarının yeteri kadar kullanılamadığı görülmektedir. Bundan dolayı bölgede bulunan bireylerin ilkin kendi gereksinimlerini karşılayabilmeleri peşinden da öteki bölgelere yönelik satış işlemi yaparak ekonomik açıdan kalkınabilmeleri için, topraksız ziraat mevzusunda ciddi teşvik verildiği görülmektedir.

İlk duyulduğunda herhangi bir toprak olmadan ziraat yapılabilmesinin mümkün olmayacağı düşünülse de, kurulan hususi sistemler ile beraber yalnızca su ve suya eklenen mineraller ile beraber, topraktan daha çok verim elde edilebilmektedir. Ek olarak, kurulan sistemler ile beraber, toprakta ekilen alana nazaran oldukca daha çok ürün yetiştirilmesi mümkündür.

Yukarıda bahsettiğimiz örnek, teşvik kredisi almak isteyen kişilere yol gösterici olmalıdır. Bundan dolayı, bu şekilde bir proje geliştirebilirseniz ve yaşadığınız bölgede devlet tarafınca uygulanan teşvik politikalarına bakarsanız, hem KOSGEB tarafınca teşvik almanız kolaylaşacaktır hem de Avrupa Birliği Destekleri’nden yaralanma şansına haiz olabilirsiniz.

Mühim!  Hanım Girişimcilere Destek Veren 6 Banka

Devlet Teşvik Kredisi Müracaat Şartları Nedir?

Teşvik kredisi almak için yukarıda belirttiğimiz benzer biçimde KOSGEB ve hususi bankalar olmak suretiyle iki değişik alternatif bulunmaktadır. Bundan dolayı teşvik şartlarını bu iki alana nazaran ayırmamız gerekecektir. Eğer tercihiniz KOSGEB tarafınca verilen desteklerden yararlanmak ise, belirttiğimiz benzer biçimde uygulamalı girişimcilik eğitimlerini tamamlayıp girişimcilik sertifikası almalısınız. Peşinden yazacağınız proje ile beraber teşvik politikalarından da faydalanacaksınız.

Almak istediğiniz teşvik destekleri için hususi bankalara yönelecekseniz, tüm kredi paketlerinde geçerli olan şartlar sizler de ilgilendiriyor olacaktır. Bu şartlara bakacak olursak;

  • 18 yaşlarının tamamlanmış olması.
  • Müracaat işlemlerinde nüfus cüzdanı ile müracaat yapılması.
  • Kredi notu ve banka sicilinin sorunsuz olması.
  • Tertipli bir gelirin olması. Bu gelirin resmi bir belge ile bankaya sunulması.

Eğer bu şartlar tamamlanıyorsa, KOBİ’ler ve yeni işletme oluşturmak isteyen kişiler için hazırlanan kredi paketlerinden faydalanabilirsiniz.

Bundan önceki yazımız olan KOSGEB Durum Sorgulama Iyi mi Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir