Devlet Teşvikli Arıcılık Kredisi Nasıl Alınır? [DETAYLI]

Son döneme kadar kıymeti çokça anlaşılmayan sadece içerik açısından en varlıklı ve olağanüstü gıdalardan birisi olan bal ve gene arıcılık sektörü, girişimciler tarafınca son zamanların popüler işlerinden birisi haline gelmiş durumda. Doğal ki  bununla beraber devlet tarafınca bu mevzuda da bir fazlaca teşvik ve destek veriliyor olması da sektörü iyice cazip hale getiriyor.

Şimdi isterseniz bu yazımızda arıcılık sektörüne girmeyi düşünen girişimci adayları için özetlemek gerekirse Devlet Destekli Arıcılık kredisi nasıl alınır? izah edelim.

Her Geçen Gün Büyüyen Sektör Arıcılık

Profesyonelce yapıldığında ciddi anlamda kârlar bırakan ve teşvik ile hibeler yardımıyla de müessese sermayesi noktasında da girişimcilerin elini rahatlatan Arıcılık sektörü için alabileceğiniz destekleri üç ana sınıfta değerlendirmek gerekiyor. Bu tarz şeyleri sayacak olursak; ilk olarak bu mevzuda en yetkili kurumlardan birisi olan KOSGEB, bununla beraber TKDK (Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu) ve doğal ki çiftçinin bankası olan T.C. Ziraat Bankası ‘dır. TKDK ve KOSGEB ‘ten bu anlamda bağışlama destekleri alınabildiği şeklinde bununla birlikte T.C. Ziraat Bankası ‘ndan düşük faizlerle bu mevzuda kredi çekilebilmesi de mümkündür. Şimdi sırasıyla bu kurumların arıcılık mevzusundaki tekliflerini ve şartlarını beraber inceleyelim.

KOSGEB ile Arıcılık İşletmeni Kur

KOSGEB bildiğimiz suretiyle tüm sektörleri desteklememektedir. KOSGEB ‘in imkanlarından faydalanabilmek için; KOSGEB ‘in daha evvel belirlediği ve dönemsel olarak güncellediği desteklenen sektörler listesindeki iş kolları ile ilgili etkinlik yürütmek gerekiyor. Bu sektörler içinde Besin ile ilgili imalat sektörleri de bulunmakta olup, arıcılık sektörü de bunlardan birisidir. Sektöre girmeden ilkin gereksinim duyacağınız, bal süzme makinesi, kovan, polen ekipmanları, vs. Benzer biçimde ihtiyaçlarınız bağışlama kapsamında değerlendirlecek harcamalandardandır. Doğal ki faturalı olmak kaydıyla. KOSGEB desteklerinden faydalanabilmek için işletmenizii kurmadan ilkin Uygulamalı Girişimcilik Eğtimi almanız icap ettiğini de ihmal etmeyin.

Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ile Arıcılık Destekleri

TKDK ‘dan arıcılık desteği almak istiyorsanız; bu durumda faaliyetlerinizi kırısal alanda yapmanız gerekiyor. Alabileceğiiniz destek sunar içinde canlı arı bulunan kovan harcamaları da bulunmakta olup, TKDK ‘nın IPARD ile ortak yürütmüş olduğu bağışlama ve destek emek harcamaları kapsamında alabileceğiniz bağışlama miktarı ise yüzde 70 ‘lere kadar çıkabiliyor.

T.C. Ziraat Bankası ‘ndan Arıcılık İçin Düşük Faizle Kredi

Eğer bağışlama mevzusunda şartlarınız elvermiyor ya da mevcut arıcılık işletmenizi geliştirmek istiyorsanız bu durumda T.C. Ziraat Bankası ‘nın arıcılık için sağlamış olduğu kredilere de göz atmanızda yarar var. Bu kredilerden yararlanmak isteyenleri bazı şartları taşıması gerekiyor. Bu şartlara bakacak olursak; minimum 50 kovan ile arıcılık yapmak ya da daha düşük sayıda kovanı olanlar için bu sayıyı 50 ve üstüne çıkarmak bulunduğunu görmekteyiz. Çekeceğiniz kredi ile yapabileceğiniz harcamalar içinde ise; arılı kovan alımı, boş kovan alımı, Bal süzmek için lüzumlu olan  makine, Kek hazırlamak için  makine, İki yüz gezici arıcılık icra eden ve iki yüz üstünde kovanı olanlar için enerji satın alımı (yenilenebiliri enerji) ile baraka satın alımı, gezici arıcılık yapmayıp durağan(durgun) yeri olanlar için baraka alımı ile gene baraka mevzusunda yapılacak taditlar için yapılacak harcamalar, arı çiftleştirme kovanı kutuları (minimum bin tane olmak kaydıyla), ilaç alımı (Ruhsatlı olmak şartı ile), şeker alımı, petek alımı, kek alımı, nakliye ücretleri, vs. Benzer biçimde giderler olacaktır. Müracaat için lüzumlu belgeler ise; çiftçilik belgesi, ÇKS belgesi, nüfus cüzdanı fotokopisi, kira kontratı, tapu fotokopisi, son üç senelik gelir tablosu ve bilançodur. Bu belgelerle size en yakın T.C. Ziraat Bankası ‘na gidebilirsiniz.

Bundan önceki yazımız olan Ziraat Bankası 180 Ay Vadeli Konut Kredisi %0,99 başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir