Doğum İzni Süresinde İşçi İşten Çıkartılabilir mi ?

Doğum izninden işten çıkarma çeşitli durumlarda söz mevzusu olmaktadır. Yasal olarak bayanların analık izin hakkı ise doğumdan 8, doğumdan sonraki 8 hafta olmak suretiyle toplam 16 haftadır. Raporlu olan kişilerin bu süre kapsamında işten çıkarılması söz mevzusu değildir. Doğum izninden sonrasında ise işten çıkarmalar, yalnızca İş Kanunu kapsamında işten atılma nedenlerine dayanmaktadır. Doğum izninden dönmüş olan kadının yerine başka bir eleman alınmış olabilir ya da işi değişik bir departmana aktarma edilmiş olabilir. Bu benzer biçimde durumlarda çalışan elemanın değişik bir pozisyonda işe başlatılması gerekmektedir.

Doğum İzni Sonrası İşten Ayrılma

Doğum izninden sonrasında işten ayrılma haklı saklı tutulmaktadır. Sadece doğum izninden ilkin belirtilen suç duyurusu süresi kapsamında işverene durum haber verilmelidir. Doğum izninden sonrasında kendi talebi ile işten ayrılan işçilerin tazminat alması söz mevzusu olmamaktadır. Meydana getirilen yasal düzenlemeler kapsamında hamilelik ya da doğum sebepleri ile işten ayrılma durumları çekilme olarak kabul edilmektedir. Bundan dolayı da kişiler işsizlik maaşı haklarını kaybetmektedir. Hamilelik ya da doğum sebepleri ile çekilme eden bayanların kıdem tazminatı alması söz mevzusu değildir. Eğer anne, doğum izninden sonrasında bir süre daha bebeği ile ilgilenmek istiyorsa, 6 ay kadar ücretsiz bir şekilde izin yapma hakkı elde etmektedir. Öte taraftan izin bitiminde de işçiye, evladı bir yaşına gelene dek, 1,5 saat süresince süt izni de verilmektedir.

Doğum Sonrası İşten Ayrılma İşsizlik Maaşı

Doğumdan sonrasında işten ayrılmada işsizlik maaşı almak için kişinin işten çıkarıltılmış olması gerekmektedir. Sadece doğum izninden sonrasında kendi isteği ile işten çıkan işçiler, çekilme etmiş sayılacaktır. Bundan dolayı da işsizlik maaşı alınamaz. Doğum izni bittikten sonrasında ise işyerinde çalışmak istemeyen anneler; değişik bir gerekçe göstermeden iş gitmemeyi tercih ederek iş akdini sonlandıracak ise, kıdem tazminatı hakkını da kaybetmektedir. İhbar süresine uymadan işten çıkarsa, işveren suç duyurusu tazminatı talep etmektedir. Doğumun arkasından çalışmak istemeyen anneler, belge vererek 6 ay süresince parasız izin de alabilmektedir.

Doğum İzninde Sözleşme Biterse

Doğum izninde iş sözleşmesinin bitmesi söz mevzusu değildir. Doğum izni doğumdan ilkin 8 ve doğumdan sonrasında 8 hafta olmak suretiyle 16 hafta olmaktadır. Bu izin, yasal süredir. Bundan dolayı da işten çıkarılması söz mevzusu değildir. Yasal izin süresinde kadının işten çıkarılması söz mevzusu değildir. Bunun haricinde hanım işçinin erken doğum yapması ya da doğum ile ilgili olumsuzlukların söz mevzusu olduğu hallerde de doğum izni kullanılmaya devam edebilir. İşçinin işe başlatılmaması ya da izin sonunda işten çıkarılacağının iletilmesinin geçerli sebepleri olmalıdır. Haklı sebepler olmadan meydana getirilen işten çıkarılmalar, yasal olarak söz mevzusu değildir. Öte taraftan işçiyi doğum izni süresi kapsamında işten çıkarmak için lüzumlu sebepler ise:

 • İşyerinde kavga edilmesi,
 • İş ahlakına uymayan davranışlar,
 • İşleri yapmaması,
 • İşe mazeretsiz olarak gelmemesi,
 • İşyerinde karacılık ya da hakaret etmesi

Süt İznindeki Personelin İşten Çıkarılması

Süt iznindeki işçinin işten çıkarılması yasal olarak söz mevzusu değildir. İşçi, doğum iznini kullanıp işe döndükten sonrasında, bebek 1 yaşına gelene kadar her gün 1.5 saat süt iznine haizdir. Bu izin, yasal bir izindir. Bu sebeple işçinin işten çıkarılması mümkün değildir. Sadece şu durumlarda işçi işten çıkarılabilir:

Sponsorlu Bağlantılar

 • İşlerin teslim edilmemesi,
 • Disiplinsiz davranma,
 • İş etiğine uygun olmayan davranışlar,
 • Peş peşe mazeretsiz işe gelmeme,
 • Ahlaka aykırı davranışlar,
 • İşyerinde kavga etmek,
 • Uygun olmayan davranışlar benzer biçimde hallerde, süt iznindeki personel işten çıkarılabilir.

Doğum Sonrası İşten Çıkarılma Hakları

Doğum izninden sonrasında işten çıkarılma durumunda bayanların bazı yasal hakları bulunmaktadır. Buna nazaran işçinin haklı ve geçerli sebepleri var ise işveren işten çıkarabilir. Bu durumda işçinin hakları ise:

 • Kıdem tazminatı bilhassa işten çıkarılan kişilere verilmektedir. Doğum izni kullanan işçiler, iş sözleşmesi terbiye ve iyi niyet kurallarına uygun davranış ve değişik bir sebeple işten çıkarılmış ise, işçiye işveren tarafınca kıdem tazminatı ödenmektedir.
 • İhbar süresi dikkate alınmadan işten çıkarılmış ise işçiye suç duyurusu tazminatı verilmektedir.
 • İşçinin kıdem süresi 6 ay ya da üstünde ise iş sözleşmesi belirsiz süreli ve işyeri iş güvencesi kapsamında bir ofis ise işçi işe iade edilme davası açabilir.
 • Öte taraftan eşit davranmama tazminatı için harekete geçebilir.
 • Geçici iş göremezlik ödeneği alabilir. Bunun için lüzumlu şartları sağlaması gerekmektedir. Doğumdan önceki bir yıl içinde minimum 90 gün kısa vadeli sigorta primlerinin bildirilmiş olması gerekmektedir.
 • Öte taraftan 5510 sayılı kanunun 4. Maddesinin 1. Fıkrasına nazaran ise hanıma emzirme ödeneği verilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda bir yıl içinde 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primlerinin bildirilmesi gerekmektedir.

Hamilelikte İşten Çıkarılma Tazminatı

Hamilelik döneminde işten çıkarma yasal olarak hamilelik haricinde değişik ve geçerli bir sebeple gerçekleşmelidir. Eğer işçinin yapmış olduğu iş için sözleşmeli bir eleman bulunamıyor ya da işleri değişik birinin devralması gerekiyorsa, hanım işçiye döneceğinde uygun bir pozisyon bulunmuyorsa işten çıkarma söz mevzusu olabilir. Bu durumda hanım işçiye hem kıdem tazminatı hem de suç duyurusu tazminatı ile birlikte tüm haklarının da ödenmesi gerekmektedir. Öte taraftan bu süre kapsamında geçerli bir sebep olmadan işten çıkarılıyorsa, hanım işçi hakları için yasal yollara başvurabilir ve 16 hafta süresince ödemesini alabilir. Bu benzer biçimde durumların haricinde işveren eğer işçiyi haklı gerekçeler ile işten çıkarılmış ise bu durumda da kıdem tazminatı hakkı saklı tutulmaktadır.

Doğum İzni Ne Kadar?

Yasal doğum izni süresi toplamda 16 haftadır. Buna nazaran hanımefendiler hamileliklerinin sonrasında 8 haftasında ve doğumdan sonraki 8 haftada izin kullanabilir. Toplamda yasal olarak verilen 16 haftalık izinden sonrasında eğer anne bebeğine bakmaya devam etmek isterse, yazılı olarak işyerine bildirim yaparak 6 ay süresince parasız izin de kullanmaya devam edebilir. Öte taraftan çoğul hamileliklerde ise doğum öncesi izin süresine 2 hafta eklenmektedir. İşçinin isteğine ve hekim raporuna dayalı olması şartı ile doğuma 3 hafta kala emek verme durumunda, bu süre doğumdan sonraki izinlere eklenebilir. Öte taraftan izin bitimi sonrasında işe başlamış olan işçiye de evladı bir yaşına gelene kadar günde 1.5 saatlik süt izni de verilmektedir.

Doğum Icra eden Hanım Eski İş Pozisyonuna Dönebilir mi?

Doğum icra eden kadının işe geri iadesi durumu bu aşamada karmaşıktır. Doğum izninden dönmüş olan hanım işçinin iş pozisyonu değişik bir işçi ile doldurulmuş olabilir. Bundan dolayı da doğum izninden dönen kadının değişik bir departmana aktarılması gerekebilir. Bu benzer biçimde durumlarda işçi eşit işlem ve fırsat eşitliği ilkesine nazaran, doğum iznindeki hanım, aynı koşullarda olmak suretiyle değişik bir departmana alınabilir. Bunun öncelikli şartı ise aynı emek verme saatleri, aynı güçlük ve yeni işin dezavantajlarının olmamasıdır. Bu aşamada işe geri dönen işçi; tüm iyileştirmelerden de yararlanmaya devam edecektir.

Çocuk Yardımı Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

SSK Doğum Parası Başvurusu

SSK Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

tıkla sorunu sor

Doğum İzni Süresinde İşçi İşten Çıkartılabilir mi ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir