Doğum Parası Kaç Günde Yatar?

Hamile ve çalışan bayanların belirli bir izin kullanma mecburiyeti kullanmak zorundadır. Bu izin 2 ay şu demek oluyor ki 16 haftalık bir süreyi kapsamaktadır. Bu izin 2 bölüme ayrılarak kullanılır. Bunlar doğum öncesi izin ve doğum sonrası izindir. Doğum izninizi isterseniz 8’er haftalık 2’şer parça halinde kullanabilirsiniz. Çalışmak istediğiniz takdirde doktorunuzun da nezarete altında doğuma son 3 hafta kalana kadar da çalışmaya devam edebilirsiniz. Fakat daha çok çalışmak hem sizin hem de doğacak çocuğun sağlığı açısından zararı dokunan olacağından izin kullanmak zorundasınız. Doğum süreci toplamda 40 haftadır. Son 3 haftaya kadar çalışmak isteyen bir kadın hamileliğinin 37. haftasında izin kullanmaya adım atmak zorundadır. Kalan izinler doğum sonrası kullanılacaktır.

Ek olarak doğum icra eden bayanlara devlet tarafınca doğum ya da analık parası isminde bir ödeme düzenlenir. Bu tutarı almanız için yapmanız gerekenler aşağıdaki anlatılacaktır.

Doğum Parası Ne Kadardır?

Doğum parası aylık kazancınızın 2/3’ü kadardır. Aylık kazancınızın net 900 TL bulunduğunu varsayarsak 600 tl * 4 ay yaparak doğum paranızın ne kadar olacağını hesaplayabilirsiniz. Şimdi de sık sık dört gözle beklenen “Doğum Parası Kaç Günde Yatar?” sorusuna yanıt vermek isterim.

Doğum Parası Kaç Günde Yatar?

Doğum parası ödemesi genel olarak doğumunuzu takip eden 1 hafta ile 10 gün içinde yapılır. Doğum parası PTT üstünden yatırılmaktadır. Fakat sık sık takip etmeniz gerekir. Eğer takip işini sıkı tutmazsanız paranız geri iade edilir. Yine ödeme çıkartma için birçok uğraş gerekmektedir. Doğum paranızı aşağıda vereceğim bağlantı ile sorgulayabilirsiniz. Bağlantıya tıkladığınızda oluşturulan sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basınız. Peşinden sizden TC kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz istenecektir. E-Devlet şifresini size en yakın PTT şubesinden 2 tl karşılığında çıkarabilirsiniz. E-Devlet şifrenizi edindikten sonrasında detayları doğru girerek “Sisteme Giriş Yap” butonuna basınız. Böylece doğum parası sorgulama işleminizi tamamlamış olacaksınız.

Doğum Parası Sorgulama İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

SSK-DOĞUM-PARASI

Sponsorlu Bağlantılar

tıkla sorunu sor

Doğum Parası Kaç Günde Yatar? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir