Doğum Parası SSS

1. Sual : Doğum parasını, rapor tarihim bitmeden alma şansım yok mu?

Yanıt : Doğum parası alabilmeniz için, doğum izni açtırma ve kapatma işlemlerinizi SGK ‘ya bildirmeniz gerekiyor. Doğum izni kapatma işleminizden sonrasında doğum paranızı 1-15 gün içinde alabilirsiniz.

2. Sual : Çalıştığım işyeri, iş göremezlik raporunu aldığım gün SGK ‘ya çıkışımı vermiş. Doğum parasını alabiliyor muyum?

Yanıt : Doğum parası alabilmeniz için, doğumdan önceki 1 yıl içinde minimum 90 iş günü prim ödenmiş olması gerekiyor, doğum raporunu götürmeniz gerekiyor ve bir de doğum izninde olduğunuz sürede herhangi bir yerde çalışmıyor olmalısınız. Bu şartları sağlıyorsanız alabilirsiniz.

3. Sual : Ben ev hanımıyım, eşim SSK ‘lı olarak çalışıyor, doğum parası alabilir miyim?

Sponsorlu Bağlantılar

Yanıt : Maalesef, doğum parası çalışan bayanlara verilen bir haktır.

4. Sual : Doğum parası almak için izin bitiminde işe geri dönüş yapmak koşul mı?

Yanıt : Hayır, doğum parası alabilmek için doğumdan önceki 1 yıl içinde minimum 90 iş günü prim ödenmiş olması şarttır.

5. Sual : Yurtdışına çıktığım için doğum izni belgesi alamadım, şuanda da hava yolu şirketi uçağa almadığı için dönüş yapamıyorum. Yurtdışından aldığım doğum raporu ile doğum parası hakkımı alabilir miyim?

Yanıt : Alabilirsiniz.

6. Sual : İşyerinde bazı problemler olduğundan işten ayrılmayı planlıyorum ve emek vermeyi düşünmüyorum. Doğumdan sonrasında doğum parası alabilir miyim?

Yanıt : Doğum parası alabilmeniz için, doğum öncesi iznin başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermemiş olması gerekmektedir. Kısaca doğum izni adı altında doğum parası alınabilmektedir. İşten çıkarsanız bu haktan yararlanamazsınız.

7. Sual : Doğum parası için, doğumdan sonrasında sigortaya en geç ne kadar süre içinde müracaat yapmak gerekiyor?

Yanıt : Rapor tarihiniz dolduktan sonrasında doğum raporunuz ve nüfus cüzdanınız ile başvurabilirsiniz.

8. Sual : Doğum parası için doğum iznine kadar aynı işyerinde mi çalışmak gerekiyor?

Yanıt : Hayır bu şekilde bir koşul bulunmuyor. Doğum parası alabilmeniz için, doğum raporunuzun olması, doğumdan önceki son 1 yıl içinde minimum 90 iş günü prim ödenmiş olması ve doğum iznine ayrıldığınız, kısaca doğumdan önceki ve sonraki 8 haftalık dönemde herhangi bir yerde çalışmıyor olmanız kafi.

9. Sual : 16 haftalık doğum iznim ve senelik izin haklarımı da kullandıktan sonrasında, 6 aya kadar olan parasız izinden yalnız 3 ayını değerlendirmek isterim. Doğum sonrası 3 ay parasız izin talep edebilir miyim? İşveren bu mevzuda mesele çıkarabilir mi?

Yanıt : İsteğiniz halinde kullanabilirsiniz, eğer bu şekilde bir durum için işveren sizi işten çıkarmaya kalkarsa yakınma etme hakkına sahipsiniz.

10. Sual : Ben raporu 32 haftalıkken değil de 28 haftalıkken alsam olur mu?

Yanıt : Doğum rapor parası alabilmeniz için 32 haftayı geride bırakmış olmanız gerekiyor.

tıkla sorunu sor

Doğum Parası SSS İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir