DOĞUM RAPORU KAÇ GÜNDÜR?

Hamilelik dönemindeki bayanların doğum izni raporu kullanımı gerekmektedir. Bunun sebebi ise doğuma yaklaştıkça emek verme imkanlarının giderek kısıtlanmasıdır. Çalışan anne adaylarının doğum izinleri hakkında bilgili olması, gerekirse doktorunu zamanı ulaştığında uyarması son derecede önemlidir. Hamilelik süreci herhangi bir aksilik olmaması durumunda 40 haftalık bir süreci kapsamaktadır. Peki doğum raporu kaç gündür? 4857 sayılı İş Kanunu’na bakılırsa hamile hanımefendiler 8 haftası doğumdan ilkin 8 haftası da doğumdan sonrasında olmak suretiyle toplam 16 hafta doğum izni kullanabilmektedirler. Gene hekim raporu ile doğuma 3 hafta kalana kadar çalışabilmekte ve izinlerinin geri kalan kısmını doğum sonrasına aktarabilmektedirler. Doğum sürecinden sonrasında bebeğiyle daha çok zaman geçirmek isteyen bayanlar bu durumdan faydalanarak doğum izninin büyük kısmını doğumdan sonrasında kullanabilirler. Düzgüsel izin sürecinde 32. hafta başlanacak izin sürecine hekim kontrolünde 37. haftaya kadar çalışıp izinlerini 37. haftadan itibaren kullanabilirler.

Birden fazla bebek bekleyen anne adaylarında ise doğum öncesi izni 8 yerine 10 hafta olarak kullanılabilmektedir. Doğum şekli ister sezaryen ister düzgüsel doğum olsun, doğum öncesi ve sonrası izinlerini etkilemeyecektir.

Doğum izni almak için işyerinizden görüm kağıdı almanız gerekmektedir. Bu görüm kağıdı son 4 ay içindeki prim ödemelerinizi gösteren bir dökümandır. Bu belge ile Toplumsal Sigortalar Kurumu ile anlaşmalı hastanenize giderek görüm kağıdını teslim etmeniz gerekecektir. Doğum izniniz, tarihlerin onaylanması halinde kolayca çıkacaktır. Doğum belgesi ise hastaneniz tarafınca gönderilmek zorundadır.

Doğum raporu kaç gündür? sorusuna yanıt vermeye çalıştım ve başka bazı sorularınız olur ise ALO 170 kısaca SGK danışma hattını da arayabilirsiniz.

tıkla sorunu sor

DOĞUM RAPORU KAÇ GÜNDÜR? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir