Doğum ve Evlat Edinme Sonrası Yarım Çalışma Ödeneği Alma Şartları

Doğumdan sonrasında yarım çalışan ödeneği almak İşkur tarafınca düzenlenmiş olan şartlara nazaran verilmektedir. İş Kanunu kapsamında kullanılan doğumdan sonrasında analık izninin bitmesinden sonrasında, bebeğin bakımı ve büyütülmesi için çocuğun sağ olması şartı ile verilmektedir. Evlat edinen hanım ve erkeklere bu ödenek 60 ve 360 gün içinde haftalık emek harcama süresinin yarısı olarak belirlenmiştir. Analık izninin bitmesinden sonrasında, haftalık emek harcama süresinin yarısı kadar ücretsiz bir şekilde izin verilmiş olan kişiler eğer İşsizlik Sigortası kanunu kapsamındaki şartları sağlıyorsa, çalışmadıkları süreç için verilmektedir.

Yarım Emek harcama Ödeneği Iyi mi Alınır?

Yarım emek harcama ödeneği alma şartları İş Kanunu ve İŞKUR tarafınca belirlenmiş koşullara nazaran verilmektedir. Buna nazaran yarım emek harcama ödeneği almak için yerine getirilmesi ihtiyaç duyulan koşullar:

 • İşçinin adına doğum ya da evlat edinme tarihinden önceki son 3 yıl içinde minimum 600 gün süre ile işsizlik sigorta priminin yatmış olması gerekmektedir.
 • Haftalık emek harcama süresinin belirlenmiş olan yarısı kadar etken olarak çalışmak gerekmektedir.
 • Analık izninin bitmesi itibari ile 30 gün içinde herhangi bir İŞKUR birimine doğum ve evlat edinme arkasından yarım emek harcama belgesi ile başvuruda bulunmak gerekmektedir.
 • Mücbir olarak kabul edilen nedenler haricinde başvuruda gecikme olması halinde, doğum ve evlat edinme arkasından yarım emek harcama ödeneği almaya hak kazanılan toplam süreden düşülerek ödemeler yapılmaktadır.

Yarım Emek harcama Süresi Iyi mi Hesaplanır?

Yarım emek harcama süresi hesaplama doğum sayısına nazaran belirlenmektedir. Buna nazaran yarım emek harcama süresi:

 • Birinci doğum için yarım emek harcama süresi 60 gün olarak belirlenmiştir. Birinci doğumda verilecek olan ödenek ise maksimum 30 gün olmaktadır.
 • İkinci doğum için 120 gün emek harcama süresi bulunmaktadır. İkinci doğumda yarım emek harcama ödeneği süresi ise 60 gün olmaktadır.
 • Sonraki doğumlarda ise yarım emek harcama süresi 180 gün olarak belirlenmiştir. Sonraki doğumlar için yarım emek harcama ödeneği süresi ise 90 gün olarak belirlenmektedir.
 • Çoğul gebelik ve doğumlarda bu sürelere fazladan 30 gün eklenmektedir. Çocuğun engelli olması halinde emek harcama süresi 360 gün olarak belirlenmiştir. 30 gün için 15 gün yarım emek harcama ödeneği verilmektedir.

Yarım Emek harcama Ödeneği Ne Kadar?

Yarım emek harcama ödemesi doğum ya da evlat edinme arkasından, emek harcama süresinin yarısı kadar olacak şekilde hesaplanmaktadır. Kişinin çalmış olduğu işte almış olduğu maaş ne olursa olsun, günlük asgari ücretin brütü kadar hesaplanmaktadır. Bunun yanı sıra yarım emek harcama ödenekleri damga vergisi hariç olmak suretiyle herhangi bir kesintiye uğramamaktadır. Yarım emek harcama ödenekleri, kişinin çalmış olduğu aya ilişik aylık prim ve hizmet belgesinin ilişkin olduğu aydan sonraki 2. Ay içinde aylık olacak şekilde ödenmektedir. Sadece çeşitli durumlarda yarım emek harcama ödeneği kesilebilmektedir. Bu durumlar:

 • Geçici iş göremezlik ödeneği almaya hak kazanmış olan kişilerde belirlenen sürenin tamamlanması arkasından ödenek kesilmektedir.
 • Çocuğun vefat etmesi ya da evlatlık halinin ortadan kalkması halinde emek harcama ödeneği kesilmektedir.
 • Haftalık emek harcama süresinin yarısı kadar ücretsiz bir şekilde izin verilmiş olan kişinin bu süre kapsamında değişik bir işte emek harcaması durumunda ödenek kesilmektedir.
 • Kişinin iş yerinden ayrılması halinde emek harcama ödeneği kesilmektedir.

Doğum ve Evlat Edinme Peşinden Yarım Emek harcama Ödeneğini Kimler Alır?

Doğum ve evlat edinmeden sonrasında yarım emek harcama ödeneği almak için İş Kanunu yasaları tarafınca belirlenmiş şartları yerine getirmek gerekmektedir. Buna nazaran yarım emek harcama ödeneği almaya hak kazanan kişiler ise:

Sponsorlu Bağlantılar

 • Hanım işçinin doğumdan ya da evlat edinmeden sonrasında yarım emek harcama ödeneği alabilmesi için doğum yapmış olduğu tarihten önceki son 36 ayda minimum 600 günlük işsizlik sigortası priminin ödenmiş olması gerekmektedir. Evlat edinen erkekler için de yarım emek harcama ödeneği verilmektedir.
 • Doğum izninin bitiş tarihini takip eden 30 günlük süre içinde İŞKUR merkezine müracaat yapılması gerekmektedir. Yarım emek harcama belgesi ile müracaat yapılmalıdır.
 • Doğum izninin bitmesinden sonrasında haftalık emek harcama süresinin yarısı kadar çalışmak gerekmektedir.

Yarım Emek harcama Ödeneği için Alabilmek için Lüzumlu Belgeler Nedir?

Yarım emek harcama ödeneği için belgeler kesinlikle eksiksiz şekilde teslim edilmelidir. Doğum yapmış olan ya da evlat edinmiş olan kişilerin yarım emek harcama ödeneğinden faydalanması için lüzumlu belgeler ile İşkur merkezine müracaat yapılması gerekmektedir. Çalışılan iş yerinden yarım emek harcama talebinin imzalı ve onaylı olarak alınması gerekmektedir. Bu belgeler ise İşkur’a 30 gün içinde verilmelidir. Sadece bu sürenin geçmesi durumunda, zorlayıcı ve geçerli sebepler olduğuna dair belgelerin iletilmesi gerekmektedir. Aksi halde, bu müracaat kabul edilmeyecektir.

Doğum ve Evlat Edinme Peşinden Yarım Emek harcama Ödeneği Nereden Alınır?

Doğum ve evlat edinmeden sonrasında yarım emek harcama ödeneği müracaat meydana getirilen ayı takip eden 2. Ayda ödenmektedir. Örnek vermek gerekirse Ocak ayında müracaat yapmış kişilere Mart ayında ödemeler yapılmaktadır. Yarım emek harcama ödenekleri PTT şubelerinden alınmaktadır. Bu ödeneğin hesaplanması ise:

 • Yarım emek harcama ödenekleri günlük, çalışan kişinin iş yerindeki maaşı ne kadar yüksek olursa olsun, günlük asgari ücret bedellerinin brüt miktarıdır.
 • Toplam ödenekler damga vergisi haricinde kesintiye uğramamaktadır.
 • Haftalık toplam emek harcama süresinin yarısı kadar ödeme yapılmaktadır.
 • Kişinin raporlu olduğu günler haricinde ödeme yapılmaktadır.
 • Bu ödemeler çocuk sağ ise yapılmaktadır. Aksi halde ödemeler kesilmektedir.

İŞ-KUR Yarım Emek harcama Ödeneği Ne Vakit Yatar?

İş-kur’da yarım emek harcama ödenekleri başvurusu onaylanan kişilerde bir ay sonrasında yapılmaktadır. Yarım emek harcama ödenekleri bebeğin tekil ya da çoğul olmasına nazaran de değişmektedir. Buna nazaran yarım emek harcama ödeneklerinden yararlanmak için 3 temel koşul aranmaktadır. Bunlar:

 • Müracaat meydana getirecek olan işçi ile ilgili olarak doğum ya da evlat edinme halinde, son 3 yıl içinde minimum 600 gün prim ödenmesi gerekmektedir.
 • Haftalık emek harcama süresinin yarısı kadar çalışmış olması gerekmektedir.
 • Doğum ya da evlat edinme işlemlerinden sonrasında kullanılmış ola doğum izninin tamamlanmasından sonrasında 30 gün dolmadan başvuruların yapılması ve başvuruların Türkiye İş Kurumu’na belgeler ile teslim edilmesi gerekmektedir.

Doğum ve Evlat Edinme Sonrası Yarım Emek harcama Ödeneğine İlişkin Usul ve Esaslar

Doğum ve evlat edinme yasası 4447 sayılı olan İşsizlik Sigorta Kanunu’nun 5. Maddesine nazaran düzenlenmiştir. Buna nazaran doğumdan sonrasında verilen analık izninin bitmesinden sonraki hanım işçi ile 3 yaşını doldurmamış evladı evlat edinmiş hanım ya da adam işçilere haftalık emek harcama süresinin yarısı kadar verilen parasız izin süresi kapsamında, doğum ve evlat edinme arkasından yarım emek harcama ödeneği alınabilmektedir. Buna nazaran usul ve esaslar ise;

 • Maliye Bakanlığı,
 • Toplumsal Güvenlik Kurumu,
 • İŞ-KUR,
 • Gömü Müsteşarlığı tarafınca ortak şekilde düzenlenmiştir.

Buna nazaran yarım emek harcama ödenekleri hem doğum yapmış olan hem de evlat edinmiş olan adam ve bayanlar için geçerli bir yasadır. Buna nazaran yarım emek harcama ödeneği, günlük olarak hesaplanmaktadır. Hesaplama kapsamında asgari ücretlerin brütü 30’a bölünmektedir. Bu sayede günlük asgari ücret hesaplanmaktadır. Çıkan sonucun 15 ile çarpılması ile verilecek olan ücret hesaplanmaktadır.

Yeni Doğan Çocuk Parası Nasıl ve Nereden Alınır?

Bağ-Kur’lu Kadın Doğum Borçlanması Yapabilir mi?

Mama ve Bez Yardımı İçin Nereye Başvuru Yapılır?

tıkla sorunu sor

Doğum ve Evlat Edinme Sonrası Yarım Emek harcama Ödeneği Alma Şartları İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir