Doğum Yardım Parasına Ne Zaman, Nasıl Başvurulur?

Doğum için yardım parası, çocuk sebebiyle bir süre çalışmayacak bayanlara destek olmak ve çocuğun ihtiyaçlarının giderilmesi için verilen bir paradır. Toplumsal Güvenlik Kurumu tarafınca verilen bu destek yardımıyla pek oldukca aile, evlatların gereksinimlerini karşılamada güçlük yaşamamaktadır. Yardım parası alabilmek için başvuruda bulunmak gerekmektedir. Anne olan her insana otomatikman bu destek verilmemektedir. Bundan dolayı doğuma azca bir vakit kaldığında, lüzumlu müracaat işlemlerinin gerçekleştirilmesi dikkatsizlik edilmemelidir. Aksi takdirde bu haktan yararlanamama söz mevzusu olur.

Doğum Yardımı Parasından Kimler Yararlanabilir?

Doğum yardım parası yalnızca annelere verilen bir paradır. Baba ya da öteki akrabalar, anne adına bu parayı alamamaktadır. PTT şubelerine yatırılan para, annenin adı üstüne kayıtlı bir hesaba aktarılır. Para çekimi işlemini de bizzat annenin gerçekleştirmesi gerekmektedir. Babalar, para çekimi işlemini de gerçekleştirememektedir. Bu sayede, doğum yardım parasının yalnızca çocuk için kullanılması ve başka kişiler tarafınca istismar edilmesinin önüne geçilmektedir.

Doğum yardımı parasında mesleki açıdan bir sınırlama getirilmemiştir. Çalışan anneler, hangi mesleği icra ederlerse etsinler, doğum yardımı parası alabilir. Doğum yardımı alabilmek için hem annenin hem de bebeğin sağ olması gerekmektedir. Ölü doğumlar için yardım parası verilmemektedir. Yardım yalnızca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına sağlanmaktadır. Yabancı uyruklu annelerin yardım için yaptıkları başvurular kabul edilmemektedir.

Doğum Yardımı Ücretleri

Doğum yardımı parası ne kadar diye merak edenler için her yıl miktarlarda değişim gözlenebilmektedir. Ülkenin ekonomik durumuna bakılırsa yardım parasına zam uygulanabilmektedir. 2021 yılı doğum parası için ödenen miktarlar, kaçıncı hamilelik olduğuna bakılırsa de değişebilmektedir. İlk kez çocuk sahibi olan anneler, 300 TL’lik bir yardım alma hakkına haizdir. İkinci evladı olan annelere verilen ücret 400 TL’dir. Üçüncü çocuk için ise 600 TL olarak ödeme yapılmaktadır. İkiz ve üçüz doğumlarda, bu miktarlardan daha yüksek miktarlar verilmektedir.

Doğum Yardımı İçin Müracaat Iyi mi Yapılır?

Doğum yardımı başvuru olmadan alınamayan bir ücrettir. Yardımdan yararlanmak isteyen hepimiz müracaat işlemlerini gerçekleştirmelidir. Doğum parası için nereye başvurulur merak edenler, Aile ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’na müracaat yapabilir. Bakanlık tarafınca verilen bir hizmet olduğundan başvurular da bu kuruma gerçekleştirilmektedir. Toplumsal Hizmet Merkezlerinden de müracaat alınabilmektedir. Yurt haricinde bulunan Türk vatandaşları ise Büyükelçilik ya da Konsolosluklara giderek doğum yardımı başvurusu gerçekleştirebilir. Müracaat için lüzumlu olan belgeler bizzat teslim edilebilir ya da posta ve kargo kullanılarak gönderilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Işgören olarak çalışan anneler, yardım için bu kurumlara gitmeden, kendi kurumlarından müracaat yapabilir. Doğum yardımı başvuruları, kurumlardaki Maaş Gerçekleşme Birimlerine yada görevin verildiği herhangi bir personel birimine gidilerek gerçekleştirilebilir. Devlet kurumlarının bu anlamda destek olmaları zorunludur. Müracaat almama şeklinde bir durum söz mevzusu olmamaktadır. Çalışılan verilen kuruma teslim edilen belgeler ve formlar, kurum tarafınca Bakanlığa iletilmektedir.

Doğum Yardımı Başvurusu İçin Dilekçe Iyi mi Hazırlanmış olur?

Doğum parası iyi mi alınır diye merak edenler ilk olarak dilekçe hazırlamalıdır. Doğum yardımı dilekçesi bir biçim şeklindedir. Doğum yardımı müracaat formu istenen bilgilerin doğru bir halde tamamlanması gerekmektedir. Müracaat meydana getiren kişinin T.C Numarası ve Adı Soyadı kısmında annenin bilgilerinin girilmesi önerilir. Anneni formu dolduramaması söz mevzusu olursa babanın detayları bu bölümde kullanılabilir. Doğum meydana getiren kişinin detayları kısmında anneye ilişkin bilgiler girilmelidir. Formda yeni doğan evlatların kimlik detayları de istenmektedir. Bundan dolayı yardım parası için müracaat yapmadan ilkin kimlik çıkarma işlemlerinin tamamlanmış olması gerekir. Annenin öteki evlatlarının da T.C kimlik numaralarının girilmesi gerekmektedir. Bu bölümde yazan data, alınacak yardımın miktarını etkisinde bırakır. Dilekçe formunun en alt kısmında başvuruyu meydana getiren şahıs hakkında bilgiler istenmekte ve imza atılması gerekmektedir. Formu dolduran şahıs anne yerine baba ise, babanın detayları girilmeli ve babanın imzası yer almalıdır.

Bağ-Kur’lu Kadın Doğum Borçlanması Yapabilir mi?

Doğum Yardımı Başvurusu ve Sorgulaması E-Devletten Nasıl Yapılır ?

Mama ve Bez Yardımı İçin Nereye Başvuru Yapılır?

tıkla sorunu sor

Doğum Yardım Parasına Ne Süre, Iyi mi Başvurulur? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir